Přejít na sekci článku:
Toxicita pesticidů je různá
zdroj: shutterstock.com
Toxicitu pesticidů na člověka si uvědomuje řada významných celosvětových organizací včetně Světové zdravotnické organizace, která na svých webových stránkách uvádí obecnou strategii hodnocení toxicity pesticidů. Při registračním procesu pesticidů je sledována úroveň dlouhodobé dietární expozice člověka označována jako přijatelný denní přívod (ADI). ADI se používá k charakterizaci chronického rizika a vyjadřuje se v mg daného pesticidu na kg tělesné hmotnosti a den.
Odborníci se dnes zaměřují především na rizikové skupiny konzumentů, zejména na děti, u nichž je spotřeba potravin při přepočtu na jednotku tělesné hmotnosti vysoká, a jejichž detoxikační a vylučovací mechanismy nejsou ještě plně rozvinuty. Ve srovnání s dospělými tak jsou zdravotní rizika vyplývající ze zbytků pesticidů v potravinách vyšší.
Je důležité upozornit ještě na to, že každý organismus reaguje na úroveň toxicity odlišně. Hlavní roli hraje především psychika. Méně stresovaný jedinec je schopen odvádět toxické látky ze svého těla v potřebné míře, naproti tomu jedinec žijící ve stresu znemožňuje detoxikaci v potřebné míře. Proto ačkoliv se stanovují regule pro množství používaných pesticidů, nikdo ještě nemůže plně zaručit to, že budou tyto toxické látky vylučovány v adekvátní míře u každého člověka. V klasickém lékařství však není sledována pravá příčina nemoci, a proto je nemožné označit vliv určitého pesticidu za příčinu vypuklého onemocnění. Naštěstí proto je nám k dispozici detoxikace organismu, díky které může docházet k vyloučení toxinů z našeho těla.
Ani konzumací biopotravin nejsme před vlivem pesticidů zcela uchráněni. Ekologičtí zemědělci sice nepoužívají pesticidy ani umělá hnojiva, ale hospodaří na již kontaminovaných půdách. Navíc jsou půdy na území Evropy neustále zatěžovány dalšími chemikáliemi z průmyslu, které se do ní dostávají společně s deštěm. Proto by po vašem rozhodnutí stravovat se výhradně bio potravinami a ošetřování těla bio kosmetikou mělo následovat také rozhodnutí pro detoxikaci organismu. Jedině tak se zbavíte chemické zátěže přijímané ve stravě, ve vodě, v ovzduší atp. Pokud patříte mezi zastánce přírodních způsobů zemědělské výroby, šiřte důležitost ekologického hospodaření dále mezi lidi a sami žijte maximálně ekologicky. Nedělám si velké naděje na rychlou změnu zajetého systému hospodaření, ovšem mnoho “šťouchanců” odspodu může vrátit zemědělství do původní podoby, samozřejmě se zachováním šetrné mechanizace umožňující ulehčení dříve tak namáhavé práce. Přeji nám, ať to zvládneme rychle!