Recenze: Bambusový kartáček na zuby Humble Brush

4,5 5
10

Recenze: Bambusový kartáček na zuby Humble Brushzdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

K ekologickým produktům jsem přičichla vlastně až v poslední době. Člověk svůj životní styl mění tak nějak postupně. Ono to ani najednou nejde, bylo by toho moc. Nejdříve jsem se začala zajímat o své zdraví, zkoumala jsem různé doplňky stravy, bylinné tinktury, jídelníček a čím se dát do pořádku. Postupně do toho přišla kosmetika, dopotřebovala jsem, co jsem doma měla a místo toho si pořídila kosmetiku, která mi vyhovuje jak složením, tak i filozofií firmy. A tak se mi v koupelně zabydlel bambusový zubní kartáček Humble Brush, jehož největší přínos je ekologický a filantropický. Zjistila jsem, že toto vědomí mi dělá dobře.

Kartáček Humble Brush je švédský, navržený zubním chirurgem a dentisty tak, aby číštění zubů s ním bylo kvalitní. Štětinky jsou vyrobené z nylonu 6, který v sobě od klasického nylonu v zubních kartáčcích obsahuje 37% kukuřičné glukózy, díky které je jeho výroba mnohem méně energeticky náročná. Jelikož se pořád jedná o nylon, rozdíl v puse nepoznáte. Pokud by se někdo z vás ošíval, proč není bio kartáček i s přírodními štětinami, pak mám dobrou zprávu, ale ne pro vegany - máme i s kančími štětinami. ;)

Tyto kartáčky mají měkkost soft (jemné). Na prodejně máme testery, takže pokud byste si nebyli jistí, jestli vám daná měkkost bude vyhovovat, skočte si k nám kartáček ošahat rukama - ne abyste dorazili se zubní pastou a kelímkem. :) A jak se štětinky jeví mně? Většina z vás někdy používala kartáček Curaprox, já mám doma ten ultra soft 5460. Musím říct, že v porovnání s tímto kartáčkem, Humble Brush nakonec používám radši a vždycky se na něj těším. I když Curaprox umím používat, znám správnou techniku čištění zubů (mám možná až moc bohaté zkušenosti s rovnátky), občasná změna mi dělá dobře. Humble Brush oproti tomuto kartáčku má štětinky tvrdší, ale ne o moc. Je to přesně ta míra, která mně osobně dělá dobře. Nejedná se o tvrdý kartáček, to vůbec ne, pořád spadá do kategorie jemný, ale zuby mi vyčistí lépe. Takže pokud některým z vás Curaprox ultra soft přijde až moc měkký, ale rejžáky z drogerie nechcete, Humble Brush by vám mohl vyhovovat.

Další záležitostí je tvar kartáčku. Bambusová rukojeť je potřená přírodním voskem, takže vůbec nehrozí riziko nějaké třísky či něčeho podobného, povrch je hladký a bezpečný. Osobní doporučení - nestavte tento kartáček do kelímku, kde se drží voda, neboť vám tam ta dřevěná rukojeť opravdu nevydrží. Konec kartáčku se štětinami je zaoblený. Na můj vkus by v této části mohl být méně robustní, hůře s ním čistím zadní stoličky, při správném úhlu to ale jde v pohodě, takže jde jen o zvyk.

Štětinky jsou příjemné, jak jsem psala výše, vyhovuje mi, že kartáček je co do šíře "hlavičky" užší než Curaprox, takže s ním nehrozí, že byste si podráždili dásně nebo vaše odhalené krčky, je to tak akorát na vyčištění zubů.

A jeho ekologičnost? Bambusová rukojeť se do pár měsíců rozloží celá. Což neznamená, že když kartáček zapíchnete do svého kompostu na zahrádce, za chvíli tam nebudete mít nic. :) Čistě teoreticky by to jít mělo, rozložitelnost se ale netýká zmíněných nylonových štětinek. Jeho ekologičnost je spíš myšlená tak, že jeho vhozením do směsného odpadu životní prostředí nezatížíte.

Já osobně mám variantu žlutou, ale je to úplně jedno, záleží čistě na vašem vkusu. Mně se žlutý hodí, protože si zuby často čistím kurkumou, která na žluto obarví úplně vše kromě mých krásných zoubků, takže se ani nesnažím předstírat, že kartáček měl původně jiný odstín. Humble Brush mi vyhovuje, byť jsem žádná velká očekávání neměla, ráda se k němu pravidelně vracím. A vědomí, že mým kartáčkem příroda netrpí dalších 400 let, je velice příjemné.

Jak se vám článek líbil?