Přírodní pasty na zuby

5,0 5
2

Přírodní pasty na zubyzdroj: shuterstock.com

Když se řekne přírodní kosmetika, naskočí nám v hlavě nejrůznější krémy, gely, šampony, ale málokdo pod tento pojem zahrne i zubní pastu. A přece jsou krásné a zdravé zuby a úsměv něco, co nenaženeme ani tím nejlepším makeupem. Přestože na nás denně z reklam útočí, co všechno musí v zubní pastě být, před čím vším nás musí chránit a kolikrát denně si zuby čistit, tak málokdo skutečně ví a zajímá se o to, co v pastách je a není, co je tam potřeba a co je tam navíc. A přitom je ústní sliznice vstupní branou do našeho těla, kterou se vše vstřebá daleko rychleji a důkladněji než kůží. A zkažený nebo vypadlý zub už nám také zpátky nenaroste. Takže rozhodně není od věci věnovat zubním pastám stejnou nebo možná ještě větší pozornost, než jakou věnujeme pleťové kosmetice.

Přejít na sekci článku:

Na zuby s pryskyřicí? No jistě!

Na zuby s pryskyřicí? No jistě!zdroj: shutterstock.com

Pokud si nedokážete ani v nejmenším představit způsob, jakým by vám pryskyřice mohla být v péči o zuby nápomocna, tak jste ještě asi nepotkali mastichu. Masticha je unikátní přírodní látka, pryskyřice řeckého stromu řečík lentišek, který roste v jedné konkrétní oblasti řeckého ostrova Chios. To je důležité, protože pryskyřice vykazuje takto léčivé vlastnosti pouze v této jedné oblasti, ačkoliv nikdo neví proč, jelikož roste i jinde. Masticha má velmi širokospektrální účinky, působí skvěle na pokožku nebo na trávicí systém, ale určitě by vás nenapadlo, používat ji na zuby. A přitom to je víc než dobrý nápad.

Masticha totiž vykazuje velmi silné antimikrobiální působení, díky kterému ničí bakterie způsobující zubní kaz, redukuje zubní plak a ozdravuje dásně. V podstatě bychom k ústní hygieně nic dalšího nepotřebovali, nicméně žvýkání surové pryskyřice přece jen není až tak uživatelsky příjemné, jak bychom si přáli. Ale rozhodně je to možné a je to skvělý doplněk zubní hygieny, zapomeňte na reklamy s jižanskými milovníky za zenitem. Ale použití v zubní pastě je přece jen tak nějak příjemnější a tradičnější, minimálně v našich končinách.

Zubní pasta s obsahem mastichy byla vůbec první přírodní zubní pastou, která se začala masově prodávat. Stalo se tak díky značce Mastic Spa, jejíž zakladatel neúnavně zkoumal a přetvářel nejrůznější tradiční recepty s mastichou a snažil se využít jejího potenciálu v celé škále kosmetických výrobků. Přestože zubní pasty Mastic Spa nejsou certifikované a obsahují pár ingrediencí, které by tam skalní přírodní puristé raději neviděli, tak jejich celosvětová oblíbenost a rozšířenost svědčí o tom, že občas se vyplatí udělat malý ústupek, abychom získali velký benefit. A tím účinky mastichy rozhodně jsou.