Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Caya pesar - Alternativa k hormonální antikoncepci

Caya pesar - Alternativa k hormonální antikoncepci zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Hormonální antikoncepce zažívá značný odklon. Jelikož užívání umělých hormonů se neobejde bez rizika, jsou čím dál tím rozšířenější nehormonální alternativy antikoncepce. Jednou z nich je pesar.

Pesar pro mě bylo vždycky slovo, které znělo strašidelně. Když jsem se ale rozhodla zkoumat tuto vychytávku víc, zjistila jsem, že doba už se posunula a dnes se jedná o velice moderní antikoncepční metodu, které se nemusíte bát. Jedná se o bariérový typ antikoncepce, kdy pesar jako ochranný klobouček překrývá děložní čípek, a tím brání vstupu spermií.

Německá značka vyrábějící pesary Caya nedávno uveřejnila velice zajímavý výzkum, kdy dávala 103 ženám možnost Caya pesar vyzkoušet a následně interpretovat svoje zkušenosti. Jako první mě zaujal fakt, že právě pesar Caya si zvolily často ženy, které nikdy podobnou formu antikoncepce nepoužívaly. Výhodou pesaru je jistě to, že jej lze používat jak samostatně, tak společně s dalšími nehormonálními způsoby antikoncepce. Jeho použití je snadnější, než byste si myslely. Zavádí se prakticky stejně jako tampon, vždy však v kombinaci se spermicidním gelem Caya, který jednak zvyšuje účinnost samotného pesaru a zároveň také pomáhá snadnějšímu zavádění. Podle průzkumů více než 70 % respondentek nemělo se zaváděním Caya pesaru problémy, a to ani při prvním použití. Pesar pak zůstane zavedený při styku a nejdříve se vyndává zhruba 6 hodin po něm - v těle však může zůstat až 24 hodin. A jen tak mimochodem, pesar vám nemusí zkazit romantickou atmosféru, můžete ho zavést kdykoliv před pohlavním stykem, respektive kdykoliv před tím, než romantické chvilky vůbec začnou. Pro větší pohodlí je však lepší počkat po zavedení alespoň 5 minut.Caya pesar - Alternativa k hormonální antikoncepci

Pokud se obáváte, že by pesar mohl být při sexu nepohodlný, tak průzkum Caya dokazuje opak - většina žen pesar při sexu necítila a negativní ohlasy neměla ani od svých partnerů. O pesaru tak prakticky nevíte a nemusíte se obávat ztráty pohodlí.

Pesar je skvělý nejen proto, že je zcela nehormonální, takže nezatěžuje vaše tělo, ale zároveň je také maximálně ekologický - jeden kus můžete používat až dva roky. K pesaru rovněž dostanete také praktické pouzdro, které zabrání nežádoucímu přístupu bakterií.

Možná si také myslíte, že pesar není dostatečně účinný. Oproti hormonální antikoncepci, která má účinnost kolem 98 % se pesar pohybuje někde v rozmezí 94-96 % - což je na nehormonální metodu naprosto skvělé. Pesar tedy opravdu nepatří do muzea, naopak - jestliže hledáte nehormonální formu antikoncepce, která vás nijak neomezí v běžném životě, stojí za to dát pesaru šanci.