Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Antikoncepce – Jde to i jinak

Antikoncepce – Jde to i jinak Preferujete přírodu ve všech oblastech? Nyní můžete se svým životním stylem sladit také antikoncepci, která nebude zatěžovat vaše tělo ani přírodu.
Kristýna Lexová
3,3 5
3

Antikoncepce – Jde to i jinak zdroj: unsplash.com

Snažíte se žít ekologicky udržitelným životem, minimalizovat zbytečnou chemii a zajímá vás, jestli můžete něco podobného udělat i ve svém intimním životě? Antikoncepce, to nejsou jen hormonální pilulky!

Od dob vynálezu hormonální antikoncepce se staly pilulky takřka synonymem ochrany proti početí. Jejich užívání s sebou však nese množství rizik, která si každá z nás musí sama zvážit. Pokud chcete o něco přírodnější a snad i přirozenější způsob ochrany proti otěhotnění, tak naštěstí existuje hned několik jiných metod.

Žena je schopná otěhotnět jen několik málo dní během měsíčního cyklu, proto je nasnadě snažit se vychytat takzvané plodné a neplodné dny. Pomoci vám může jednak menstruační kalendář, ale o něco spolehlivější je měření bazální teploty. Dnes už existují speciální teploměry určené k měření bazální teploty, jež dokáží s poměrně vysokou přesností odhalit, v jaké fázi cyklu se zrovna nacházíte. Přesto ale má tato metoda svá úskalí a stoprocentně se na ni spolehnout nemůžete.

I pro uživatele kondomů naštěstí existují přírodnější varianty. Na trhu najdete kromě klasických prezervativů rovněž kondomy vyrobené z čistě rostlinných materiálů bez zbytečného využívání nadbytku chemických látek. Bývají vyráběny z přírodního latexu a neobsahují zbytečné syntetické chemikálie. Díky svému složení jsou vhodné rovněž pro vegany a nezatěžují citlivé partie vašeho těla chemií. Výhodou je samozřejmě také to, že stejně jako ostatní kondomy chrání kromě otěhotnění také před pohlavními chorobami.

Jednou z velmi moderních alternativ antikoncepce je pak pesar. Tento kouzelný klobouček jednoduše před stykem nasadíte na ústí děložního hrdla a můžete si nerušeně užívat intimních radovánek. Pesar je pomůcka, která je vyrobená z moderních materiálů, které usnadňují jeho zavádění a používání. Nemusíte se bát samotné aplikace - je náročností srovnatelná se zaváděním tamponu. Pesar vás spolehlivě ochrání před nechtěným otěhotněním, aniž by jakkoli narušoval komfort vašeho intimního života. Nebudete jej cítit vy ani váš partner, a přesto můžete mít dobrý pocit se spolehlivé ochrany. Výhodou pesaru je mimo jiné ekologická stránka, neboť jej můžete používat dlouhodobě, a samozřejmě také fakt, že do vašeho těla nedodává žádné hormony.

Spolu s pesarem pak můžete využít přírodní spermicidní gely. Spermicidní přípravky pomáhají hubit spermie či zpomalovat jejich pohyb, a tak vás chrání proti otěhotnění. Neobsahují však nadbytek chemikálií, pouze upravují pH v pochvě tak, aby spermie nemohly v tomto prostředí přežít. Výhodné je spermicidní gel zkombinovat právě s pesarem (usnadní jeho zavádění!) nebo s kondomy pro zvýšení antikoncepčního účinku.

Zkrátka a jednoduše - v dnešní době máme naštěstí na výběr a můžete o svém těle rozhodovat tak, aby i antikoncepční metoda souznila s vaším životním stylem. Přírodní alternativy antikoncepčních prostředků nejenže ochrání vás, ale zároveň jsou šetrnější také pro přírodu.