Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Menstruační kalíšek jako ekologická varianta při menstruaci

zdroj: Shutterstock

Menstruační kalíšek je na trhu již řadu let, pokud ho nepoužíváte minimálně jste o něm již slyšeli. V následujícím článku vám přiblížíme, co to menstruační kalíšek je, jak vybrat správnou velikost a nakonec, jak ho správně zavádět, aby zajistil co nejvyšší komfort pro období menstruace, a také proč je dobré přestat používat jednorázové menstruační pomůcky jako jsou vložky a tampóny. To vše se dozvíte v následujícím článku. 

Co je to menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka vyrobená z lékařského silikonu, kterou si v průběhu menstruace žena zavádí do pochvy, kde se hromadí menstruační krev. 

Proč používat menstruační kalíšek

Důvodu je hned několik:

  • Ekologie - díky tomu, že lze kalíšek používat opakovaně tak nezatěžujete planetu jednorázovými menstruačními pomůckami jako tampóny či vložky, kterých vyprodukujeme za jednu periodu celkem velké množství
  • Finance – jeden kalíšek vám při správné péči bude sloužit i několik let (životnost se udává 5 – 10 let), tudíž se vám počáteční investice několikanásobně vrátí
  • Zdraví – menstruační kalíšek je vyroben z lékařského silikonu a naprosto se přizpůsobí vnitřnímu prostředí ženy a mezi hlavní zdravotní výhody jistě patří i to, že vám nehrozí syndrom toxického šoku jako u tampónů.
  • Komfort – ano, co si budeme povídat. Po zavedení menstruačního kalíšku o něm prakticky nevíte a vydrží i několik hodin bez toho, aniž byste ho musela vyjmout.

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky se vyrábí většinou ve dvou velikostech. Značené jsou jako klasické oblečení velikostmi S, M, L či A, B záleží ovšem na označení výrobce, které se u jednotlivých výrobců liší. Velikost menstruačního kalíšku je třeba vybírat dle vašich tělesných dispozic, zda jste po porodu, či ho ještě nemáte za sebou nebo jak silnou míváte menstruaci. Jedná se tedy o velmi individuální záležitost. Obecné pravidlo je, že ženy, které nerodily by měly použít menší velikost kalíšku a ženy po porodu či silnější postavy by měly sáhnout po větší velikosti. Je nutné přihlédnou k aktuálnímu stavu a potřebám. Důležité je, aby kalíšek ženu nikde netlačil a nijak neomezoval při běžných denních činnostech, ale ani při sportu. Menstruační kalíšek není vhodný pro dívky, které ještě neměly pohlavní styk, může dojít k narušení jejich panenské blány.

Jak používat menstruační kalíšek

Zavedení menstruačního kalíšku

Po vybrání vhodné velikosti přichází na řadu otázka, jak takový kalíšek vůbec používat, čistit a hlavně zavést tak, aby byl spolehlivý a neprotékal. Před první aplikací je nutné kalíšek sterilizovat, čímž ho vydesinfikujete a zároveň se pak silikon lépe tvaruje a nebude tak tvrdý. Dá se to udělat několika způsoby. Buď ho vyvaříte po dobu 5 min ve vroucí vodě, nebo některé firmy již vyrábí dezinfekční obaly, které se strčí do mikrovlnné trouby. Samotné zavedení není žádná velká věda, zavádí se podobně jako klasický tampon. Menstruační kalíšek můžete používat hned při prvním dnech menstruace, kdy je vaše sliznice zvlhčená a kalíšek lépe zavedete. Díky doporučovaným skladům kalíšku do písmena C, S a E to půjde hladce. Zavádět se ho doporučuje většinou tak, jak jste zvyklá zavádět běžný tampon, většinou ve sprše, mírně v podřepu. Není třeba zavádět kalíšek příliš hluboko. Pokud je vám zavádění kalíšku jakkoli nepříjemné, nebo bolestivé, zkuste na zvlhčení sliznice použít lubrikační gel na bázi vody nebo obyčejnou vodou. Pokud použijete jeden z výše uvedených skladů, ideální stav je, že po vložení do pochvy se vám kalíšek sám rozvine, pokud ne, je třeba zatáhnout na stopečku (prodloužená část menstruačního kalíšku) směrem dolů, abyste vytvořili požadovaný podtlak, který zabraňuje případnému znečištění. Doporučujeme stopečku nezkracovat, minimálně do doby, než se naučíte s menstruačním kalíškem správně manipulovat. S kalíškem se nebojte manipulovat tak, dokud nebudete mít pocit, že je správně zavedený. Jak to poznáte? V případě správného zavedení byste menstruační kalíšek neměla vůbec cítit. Pokud si v prvních dnech nejste jistí a máte strach z protečení, můžete použít pro větší pocit jistoty například intimní vložku

Vyjmutí menstruačního kalíšku

Vyjmutí je menstruačního kalíšku je stejně snadné jako jeho zavedení. Obojí chce trochu cviku, ale není to nic, co byste neměli po pár pokusech zvládnout. Pro bezpečné a bezbolestné vyjmutí bychom měli zrušit podtlak, který jsme při zavádění kalíšku vytvořili. K tomuto nám pomůže právě stopečka, za kterou zatáhneme, abychom kalíšek dostali níže a nahmatali dno menstruačního kalíšku, které prstem promáčkneme a zrušíme tak podtlak a kalíšek jednoduše vytáhneme. Obsah kalíšku vylejeme a vypláchneme pečlivě vodou tak, aby byl naprosto čistý. Pak ho můžeme znovu zavést. 

Menstruační kalíšek bychom neměli mít zaveden déle než 12 hodin, i přesto, že nám je jeho nošení komfortní a nikde nic neprotéká. 

Jak se správně starat o menstruační kalíšek 

V průběhu menstruace stačí kalíšek pravidelně omývat vodou a intimním gelem. Po ukončení menstruace je ovšem nutné kalíšek vyčistit, sterilizovat a dobře uchovat na další menstruaci. K sterilizaci můžeme provést buď opět klasickým vyvařením po dobu 5 min, ovšem dnes už jsou k dostání speciální kelímky, kam menstruační kalíšek vložíte a strčíte na pár minut do mikrovlnky. Dále jsou k dostání na trhu i nejrůznější čisticí tablety, které vám opět čištění usnadňují a díky tomu vám kalíšek vydrží roky. 

Pokud i přes opakované zkoušení vám menstruační kalíšek nevyhovuje, existuje na trhu řada ekologických variant, jak si menstruaci co nejvíce zpříjemnit a co nejméně zatěžovat planetu zbytečným odpadem. Jednou z těchto alternativ jsou i menstruační kalhotky, ale o těch zase příště.