Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Meditace (a jak s ní začít)

zdroj: Shutterstock

Hromada nesplněných úkolů v práci, stres, bolavá záda, neschopnost soustředit se na ty nejběžnější činnosti. Proč je v dnešní době považováno za standard být zaneprázdněný, nemít čas na sebe, rodinu, přátele a zároveň se pyšnit tím, jak “tvrdě” pracujeme?

Nebylo by lepší, kdybychom se naučili pracovat zdravě a především efektivně?

Proč začít meditovat?

Meditace nám může pomoci oprostit se od starostí všedního dne a pomoci nám k znovunalezení vnitřní pohody, zklidnění se a uvědomění si sebe sama tady a teď. Nalezení důležitosti každého okamžiku nám nesmírně pomáhá s užíváním všedních dnů.

Protože dokud si neuděláme pořádek sami v sobě, jak můžeme čekat, že se nám podaří zorganizovat cokoli dalšího?

Úvod do meditací

Pokud jste meditaci nikdy nezkoušeli, doporučujeme vyzkoušet několik následujících kroků, které Vám pomohou navodit tu správnou atmosféru a dostat se “do klidu”.

Najděte si klidné místo, kde se budete cítit příjemně - například u sebe doma nebo na klidném místě v lese, nemusí jít ovšem o něco speciálního. Pokud je Vám zrovna pohodlně na gauči, zůstaňte sedět na gauči.

Zaujměte pohodlnou polohu - Není třeba stresovat, zda je ta či ona poloha “správná”, pro začátek bude stačit, když s meditací prostě začnete. Nedoporučujeme ovšem meditaci v leže, tělo by ji mohlo brát jako impuls ke spánku.

Začněte dechovým cvičením, to Vám pomůže zpomalit dechovou frekvenci a zklidnit mysl. Soustřeďte se pouze na hluboký nádech nosem a výdech pusou, nádech nosem a výdech pusou.. Často pomáhá rozlišit si nádech a výdech barevně - například svěží zelený vzduch nadechujeme a pak všechno špatné, šedivé vydechneme z těla pryč

Nenechte se rozhodit myšlenkami, které se Vám sem tam budou chtít vetřít zpět. Nechte je plynout, odejít a zase se vraťte k sobě, třeba právě návratem k dechovému cvičení - soustřeďte se na svůj dech

Cílem meditace není zakázat si myslet úplně, ale naučit se, jak nechat přicházející myšlenky plynout a zase odeznít, aniž bysme je soudili nebo jim věnovali více pozornosti. 

Do ničeho se nenuťte, pro začátek stačí meditace jen pár minut denně. Doporučujeme navázat meditaci na jiný zvyk, třeba když dokončíte rutinu péče o pleť nebo si vyčistíte zuby.

Nic neočekávejte, každá meditace je jiná. Je proto nejlepší zaměřit se až na výsledek a tedy to, jak se po dané meditaci cítíme a co nám jednotlivá meditace přinesla. Nestresovat se průběhem, způsobem ani délkou jednotlivých meditací, ale především si je užít

Meditace jako taková se sice stále dosti podceňuje, ale přitom právě ona slouží jako prevence před záchvaty úzkosti, pocitem přepracování či dokonce syndromem vyhoření. Člověk by se měl tedy naučit o sebe starat i co se psychického zdraví týče, umět na chvilku “vypnout” a jen být.