Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nevíte, co na sebe? Zkuste na to jít minimalisticky!

zdroj: Shutterstock

Žijeme v době konzumní. Ano, je to tak, můžeme mít vše, na co si jen vzpomeneme, oblečení nevyjímaje. A chytlavé reklamy a marketingové kampaně velkých firem nás ještě povzbuzují, abychom si přeci jen ještě něco na sebe pořídili. Ale opravdu potřebujeme ve skříni hromadit stále nové a nové oblečení, které si na sebe vezmeme jednou za uherský rok?

Filozofie minimalismu

V dnešní době, kdy jsme obklopeni neustálým nátlakem konzumní společnosti a přemírou nabídek módního průmyslu s nejnovějšími trendy, se stává stále populárnější minimalistický styl. Minimalismus v šatníku totiž není jen módní trend, ale spíše o přístupu k věcem a o kladení důrazu na jednoduchost, kvalitu a udržitelnost. Minimalismus přináší nejen praktičnost, ale především pohodlí. Jde totiž o to, že pokud omezíte množství svého oblečení pouze na kousky, kterým věříte, jsou Vám pohodlné a zkrátka se v nich cítíte dobře, odpadne Vám celkový stres z vymýšlení outfitu a zároveň si odpustíte klasické "ach, já zase nemám co na sebe". Protože když se na to tak podíváme, šatník většiny z nás by se dal charakterizovat pomocí Paretova pravidla 80/20. To v převedení na situaci s šatníkem znamená, že 80 % našeho šatníku tvoří věci, které vlastně nenosíme, a  pouze 20 % oblečení činí to, po kterém nakonec vždycky sáhneme.

Jak začít

Pokud se rozhodnete, že chcete dát minimalistickému šatníku šanci, nejtěžší je asi první krok. Spousta lidí se totiž nemůže takzvaně rozhoupat a pořádně nevědí, kde začít. V takové chvíli je nápomocné rozdělit si současný šatník na tři hromady. Na první hromadu budete dávat věci, které nosíte často, respektive věci, které jsou Vám pohodlné, máte je už nějaký ten pátek a víte, že Vás nezklamou. Na druhou hromadu pak přijdou věci, kterých se z nějakého důvodu nechcete zbavit, ale vlastně je příliš neunosíte. Nebojte se, k této sekci se ještě dostaneme. No a třetí hromada už jsou věci, které opravdu nenosíte, jsou Vám malé nebo jsou poškozené. Těch se zbavte. Neznamená to však, že tyto kousky musíte vyhodit. Zachovalé kousky mohou posloužit někomu dalšímu, ať už v rámci nějaké charitativní organizace nebo prodeje, poškozené kousky mohou posloužit na látku nebo na hadry, kterých v domácnosti není nikdy dost.

Podle čeho vybrat

Když už máte stávající oblečení roztříděné do tří sekcí, je na čase vytvořit z nich nový, minimalistický šatník. Třetí sekce, sekce, které se budeme zbavovat, jde pryč, takže nám zbývají už jen dvě. V tomto okamžiku tedy přichází další pravidlo, díky kterému se dostaneme více méně k finálnímu šatníku. Začněme tedy s barvami. Při výběru univerzálních a dobře kombinovatelných kousků je totiž třeba mít na mysli 3 základní barevné vzorce: 1. základní barvy, 2. neutrální barvy, 3. akcentové barvy. Základní barvy jsou ty, které jsou "ty Vaše". Bývá to pár barev, které máte rádi a které se ve Vašem šatníku hojně vyskytují. Dále neutrální barvy, to bývají ty, které se dají kombinovat takřka se vším - takže klasicky bílá, černá, džínová. No a akcentové barvy jsou ty, kterými minimalistické outfity oživíte. Pozor, musí ale pasovat k již vybraným základům. Podle tohoto klíče tedy vyberte oblečení především z první hromádky, ale v tento moment klidně ještě něco vytáhněte z té druhé. Poté, co výběr dokončíte, neznamená to, že se se zbytkem druhé hromádky musíte rozloučit. Dobré ale je, uskladnit ho někam mimo Váš šatník, abyste se sami přesvědčili, jestli tyto kousky k životu potřebujete. No a je to! Uvidíte, že s minimalistickým šatníkem Vám odpadne alespoň kousek každodenního stresu, protože čím méně věcí, tím méně starostí.