Úklid dle zásad minimalismu

uklid doma, jak na uklid doma, minimalismus, jarní úklidzdroj: Shutterstock

Máte pocit, že se vám doma hromadí zbytečnosti? Vypořádejte se s nimi a zjednodušte si život. Minimalismus není jen trend, ale přístup k životu. 

Obklopujte se jen věcmi, které rádi používáte

Nezapomeňte, že vy sami nejlépe víte, co vás dělá šťastnými a které věci opravdu používáte. Pokud budete mít doma příliš mnoho věcí, jen těžko se v nich budete orientovat a naplno je využívat.

Naučte se říkat "NE"

Často se stává, že máme doma věci, na které jsme roky nesáhli a vlastně ani nevíme, proč je máme. Řiďte se tak zdravým rozumem a snažte se kupovat i vyhazovat věci vědomě - definujte si proč věci potřebujete a k čemu.

Volte kvalitu nad kvantitou

Kvalitní věci vám vydrží déle, mají zpravidla nadčasovější charakter a vy je tak více využijete. V praxi to pak vypadá tak, že si třeba místo deseti nekvalitních triček, vyberete dvě kvalitní, která vám vydrží 5 let. A co je na tom nejlepší? Ušetříte tím peníze i planetu!

Zkuste si místo klasické pořizovací ceny spočítat více vypovídající cost per wear - tedy cenu za nošení = zaplacená cena daného kousku oblečení / počet dnů nošení.

Vyhraďte si čas a ukliďte si doma i v životě

Věci by vás neměli vlastnit a zahltit. Výzkumy navíc ukazují, že uklizený domov má skvělý vliv na váš život - konkrétně na vaši spokojenost. Nepořádek vás nebude rozptylovat a lépe se vám bude doma pracovat i trávit volný čas.

Inspirace od úklidové guru z Japonska

Věděli jste, že existují i úklidové celebrity? Za nekorunovanou královnu úklidu je považovaná Japonka Marie Kondo, jejíž metoda KonMari se stala světovým fenoménem. Úklidová guru radí jak si udělat pořádek jednou provždy a nehromadit věci. Má k tomu i svůj pořad na Netflixu a detailně svou metodu rozebírá v knize Zázračný úklid. Často ale čelí kritice, že už ve své metodě nemyslí na to jak s věcmi po vytřídění naložit.

Metoda 3R

Pro takzvaný post úklid věcí a odpadu doporučujeme metodu 3R:

REDUCE (ZREDUKOVAT) - Redukovat počet věcí co máme, odpad, který produkujeme a věci na jedno použití.
REUSE (ZNOVU POUŽÍT) - Pokud už věci nepotřebujeme, snažíme se je primárně nevyhazovat, ale najít pro ně nové použití.
RECYCLE (ZRECYKLOVAT) - Pokud věci vyhazujeme, třídíme je do odpadu podle jejich původu.

Skvělým pomocníkem může být i metoda zero waste (nulový odpad), o které se více dozvíte tady.

Samostatnou kategorii pak tvoří oblečení a textil, který můžete darovat (dětské domovy, neziskové organizace, Armáda spásy), vyměnit s přáteli (swapy), prodat na internetu (Bazoš, Vinted), případně vhodit do speciálních kontejnerů na textil.