Jak správně vybrat menstruační kalíšek

3,8 5
18

Menstruační kalíšekzdroj: biooo.cz

Velmi nás potěšil váš zájem o menstruační kalíšky na Facebooku a proto jsme se rozhodli shromáždit na jednom místě všechny vaše dotazy a zároveň se pokusit odpovědět na nejčastěji kladené otázky ohledně výběru kalíšku.

Na první pohled se může menstruační kalíšek zdát příliš velký, neforemný a jeho zavádění nepříjemné či dokonce bolestivé. Ale nenechte se zmást! Správně zvolená velikost kalíšku zaručí pohodlné a rychlé zavedení i použití. Jenže, jak se zorientovat mezi tolika výrobci, velikostmi a cenami a vybrat ten pravý?

Aby kalíšek dobře přilnul k poševní stěně, neprotékal a fungoval tak, jak má, je důležité zvolit správnou velikost na základě tvaru a šířky pochvy. Jelikož je každá žena z fyziologického hlediska odlišná, nemusí zrovna vám vyhovovat velikost a značka, se kterou je spokojená kamarádka. Všeobecně by se dalo říct, že nejmenší velikost je vhodná pro ženy, které ještě nerodily, rodily císařským řezem či mají slabou menstruaci. Naopak, větší kalíšek je vhodný pro zralé ženy, a pro ty, které porodily přirozenou cestou. Existují samozřejmě i výjimky, jako ženy, které nemají pravidelný pohlavní styk a tím pádem mají menší průměr pochvy. Ty mohou bez obav sáhnout po menší velikosti kalíšku.

Po “technické” stránce jsou rozdíly mezi jednotlivými výrobci kalíšků spíše zanedbatelné, výborně funkční kalíšek si tak můžete pořídit již za pár stovek. Kalíšky od různých výrobců se liší převážně ve tvaru stopky či samotného kalíšku, mnohdy v barvě a někdy i v ‘měkkosti’ silikonu. Například česká značka Yuuki nabízí hned tři různé “tvrdosti” kalíšku, od nejměkčího Soft, přes středně tvrdý Economic, až po nejtvrdší Classics. Každá žena si tak může vybrat kalíšek podle svých potřeb a přání.

A no co jste se ptaly vy?

Q: Sbírám odvahu pro pořízení menstruačního kalíšku. Je tolik výrobců a ještě různé velikosti... A hlavně nevím, jestli můj žaludek zvládne vylévání krve.
A: Pokud jste zvyklá používat tampony, zvládnete použít i menstruační kalíšek. Během vyprazdňování se do styku s krví nedostanete, takže manipulace není ani nechutná, ani nehygienická. Co se týče velikosti, pro mladou ženu, která nerodila je vhodný malý kalíšek a naopak. Velikosti mají všichni výrobci více méně stejné, rozdíly jsou pouze ve tvaru samotného kalíšku či stopky a také v umístění odvzdušňovacích dírek (čím výše jsou dírky umístěny, tím více krve kalíšek pojme).

Q: Kalíšek se vyrábí v několika různých velikostech. Chápu správně, že čím větší velikost, tím více krve se do kalíšku vejde?
A: Ano, čím je kalíšek větší, tím pojme více krve, běžně je to množství kolem 25- 30 mililitrů. Pokud máte silnější menstruaci, je vhodnější sáhnout po větším kalíšku či ho častěji vylévat, zhruba po 4- 5 hodinách. Pokud si nejste jistá, kalíšek vylívejte raději po kratší době a poté podle potřeby interval upravte.

Q: Většina výrobců uvádí, že je kalíšek vhodný pro ženy, které již měly pohlavní styk. Mohu jej používat, i když jsem ještě panna?
A: Ano, menstruační kalíšek mohou používat i dívky, které ještě neměly pohlavní styk. Avšak hodně záleží na tom, jak je tvarována panenská blána. V mnohých případech nepokrývá blána celý poševní vchod a kalíšek lze bez problému zavést, stává se ale také že je blána zcela uzavřena či špatně prostupná. Z tohoto důvodu je před zahájením používání kalíšku dobré poradit se s gynekologem.

Q: Mě pořád vrtá hlavou (a asi nad tím zbytečně přemýšlím), jestli není nějak škodlivý podtlak, Který po zavedení kalíšku vzniká. Přece jenom, není to úplně přirozené.
A: Podtlak není vůbec škodlivý, spíš je naopak dokonce žádoucí. Nejen, že udrží kalíšek na místě a zabrání jeho protékání, ale také zamezí vniknutí bakterií do pochvy. Během menstruace se tak můžete bez obav koupat, sportovat, ...

Q: Mohu si být jistá, že mi kalíšek během používání nevypadne, například na toaletě? A půjde pak snadno vyjmout?
A: Po správném zavedení kalíšek přilne k poševní stěně a podtlak zajistí, že se za žádných okolností nehne z místa. Zda je kalíšek správně zaveden si snadno ověříte lehkým zataháním za stopku. Jestliže s kalíškem nejde pohnout, vznikl potřebný podtlak a nemusíte se bát vypadnutí ani případného protékání krve. Pro snadné vyjmutí stačí kalíšek lehce zmáčknout, počkat, až zmizí podtlak a poté vyjmout.

Q: Nemůže se stát, například při plavání či jiném sportu, že by se kalíšek ve mě "ztratil" či jinak "cestoval" a měnil polohu?
A: Jestliže je kalíšek správně zaveden, drží pevně na svém místě. Pokud by se ale díky slabšímu podtlaku pohnul, jde snadno vyjmout za pomoci stopky či poutka ve spodní části kalíšku.

Q: Kalíšek jsem si před časem koupila, ale nikdy nesloužil tak, jak má. Vždy protékal a to jsem s ním zápasila snad 3 měsíce, četla nejrůznější návody, dívala se na videa, ale problému jsem se nezbavila.
A: Protékání kalíšku může být způsobeno špatně zvolenou větší velikostí. Kalíšek spolehlivě nepřilne k poševní stěně a krev tak může samovolně vytékat. Druhým možným důvodem mohou být ochablé svaly pánevního dna, které nedokáží udržet kalíšek na správném místě. Existuje ale série cviků, které svaly posílí a dokáží vás problémů s protékáním zbavit.

Q: Jak se mám o kalíšek správně starat, aby mi vydržel plně funkční co nejdéle? Je k tomu potřeba nějaká speciální dezinfekce, nebo stačí jen voda a mýdlo?
A: Pro mytí menstruačního kalíšku není třeba žádných zvláštních produktů. Důležité je kalíšek před začátkem každé menstruace vyvařit, stačí jej na 5 minut vložit do horké vody a je hotovo. Kalíšek lze sterilizovat také v mikrovlnce, ale k tomu je potřeba speciální kelímek. Během menstruace stačí kalíšek opláchnout čistou teplou vodou a podle potřeby použít jemné mýdlo pro intimní hygienu.

Q: Zajímala by mě jedna věc - jak vyřešit vylívání kalíšku na toaletách, kde po ruce není umyvadlo? Těžko půjdu omývat kalíšek ke společnému umyvadlu...
A: Menstruační kalíšek není nutné po každém vylití umývat. Důležité je dbát o hygienu rukou, před i po manipulaci s kalíškem si umýt ruce či použít antibakterální gel, ale mytí vodou není při každém vyjmutí nutnost. Pokud by i přes to trvala potřeba použití vody, stačí si do lahve či kelímku natočit čistou vodou a tuto očistu provést přímo v kabince.

Q: Opakovaně trpím na mykózy, obzvlášť v období menstruace se tyto problémy často vrací. Je pro mě kalíšek vhodný, nebo bych si s ním přidělala jen další nepříjemnosti?
A: Kalíšek je vyroben z lékařského silikonu, který je antibakteriální a díky tomu vlastně vhodný pro ženy, které často trpí nejrůznějšími gynekologickými problémy. Silikon brání růstu a množení bakterií uvnitř pochvy a na rozdíl od tamponu či vložky tak dokáže eliminovat vznik mykóz i jiných obtíží.

Q: Nad kalíškem jsem už přemýšlela, ale přijde mi zvláštní nechávat v sobě krev. Nemůže se stát, že by se "vylila" uvnitř?
A: Menstruační krev se nemůže vrátit nikam "zpátky" a pokud budete kalíšek pravidelně vylívat, je vše v nejlepším pořádku. Kalíšek zadržuje krev v těle stejně tak jako tampon, s tím rozdílem, že tampon se krví nasákne, zatímco kalíšek ji pouze zadrží v tekuté formě. Hlavní rozdíl mezi tamponem a kalíškem je ale ten, že tampon do sebe nasákne kromě krve i přirozenou poševní vlhkost a může tak způsobovat podráždění a nepříjemné pálení.

Jak se vám článek líbil?