Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak pečovat o zralou pleť?

zdroj: Shutterstock

Protože spoustu z Vás zajímalo, jak se starat o zralou pleť, rozhodli jsme se, že se na to dnes společně podíváme. Připravili jsme si tedy pro Vás takový souhrn klíčových informací především o tom, jaké složky hledat v kosmetických produktech a hlavně proč jsou právě pro péči o zralou pleť důležité. Jestli tedy Vy nebo někdo ve Vašem okolí tohle téma řeší, určitě čtěte dál!

Pár slov úvodem

Za zralou pleť všeobecně považujeme pokožku s ochabujícími rysy v okolí rtů, očí a brady, u lidí zhruba kolem 45 let věku. Obzvláště suchá dehydratovaná pleť může známky stárnutí projevovat i dříve, proto je uvedený věk pouze orientační. V případě zralé pleti je opravdu potřeba pečlivě dbát na to, aby nedocházelo k nadměrnému přesušování, neboť pokožka sama již nedokáže tak dobře obnovovat svůj přirozený ochranný film. Aby si zralá pleť uchovala co nejdéle svůj zdravý mladistvý vzhled, potřebuje bezesporu pravidelnou péči a výživu, která jí dodá potřebné látky, které už si sama zkrátka vyrobit neumí. Pojďme se tedy podívat, které látky to jsou a s čím nám vlastně přesně pomáhají.

Vitamin A nebo retinol?

I když to může být lehce matoucí, vitamin A a retinol jsou vlastně jedna a táž látka. No a pokud hledáte vhodný produkt pro péči o zralou pleť, retinol by určitě ve složení neměl chybět. Retinol je totiž brán jako účinný prostředek pro snižování známek předčasného stárnutí pleti a působí jako antioxidant. Proto se přidává hlavně do "anti-age" produktů. Funguje jako exfoliant, pomáhá odstraňovat staré kožní buňky a stimuluje tvorbu nových kolagenových vláken. Retinol je o 20 % účinnější než jeho ester -Retinyl palmitát, ale může být příliš silný pro citlivou kůži. Nicméně velmi záleží na konečné koncentraci, ve které se vyskytuje v produktu. Napomáhá vyrovnat pH pokožky, zmenšuje póry, pokožka je po něm hladší a zářivější. Důležité také je, že retinol má schopnost proniknout i do hlubších kožních vrstev. Na pozoru by se ale měly mít těhotné a kojící ženy, jelikož retinol se dostává do mateřského mléka, a tak v tomto období doporučujeme produkty obsahující retinol vynechat.

Další pomocníci - peptidy

Peptidy jsou krátké řetězce aminokyselin spojené peptidovými vazbami. Jsou klíčovými molekulami, které se podílejí na tvorbě kolagenu a elastinu, dvou hlavních proteinů odpovědných za pevnost a elasticitu pleti. V anti-aging kosmetice pak dopomáhají kolagen a elastin k vyhlazení jemných linek a vrásek a zlepšení celkového vzhledu pleti. Samotný kolagen a elastin jsou dva základní proteiny přítomné v kůži, které hrají klíčovou roli v udržování jejího zdraví, pevnosti a elasticity. Kolagen a elastin jsou vzájemně propojeny a spolupracují na udržování zdravé a mladistvé pleti. Když jsou tyto proteiny v dostatečném množství a správně funkční, pokožka je hladká, pevná a elastická. Proto jsou složky, které podporují tvorbu a ochranu kolagenu a elastinu, důležité pro prevenci stárnutí pleti a udržení její mladistvé podoby. Peptidy, jakožto jedna z těchto složek, mohou pomoci podporovat tvorbu těchto proteinů, čímž zlepšují celkový stav a vzhled pleti.

Nerozlučná dvojka

Kolagen tvoří základní strukturu pojivové tkáně v kůži. Je to pevný protein, který poskytuje strukturální podporu pleti. Když jsou kolagenová vlákna pevná a uspořádaná, pokožka je hladká, pevná a pružná. Nicméně s věkem a vlivem vnějších faktorů, jako je sluneční záření, kouření a mnoho dalších, dochází ke ztrátě kolagenu. Úbytek kolagenu tak vede ke vzniku jemných rýh, vrásek a ztrátě elasticity pleti. Přispívá k tomu i fakt, že kolagenové vlákna se s věkem ztenčují a ztrácejí svou sílu.

Elastin je protein, který je zodpovědný za elasticitu pleti. Díky elastinu se kůže může roztahovat a stahovat, aniž by ztratila svou pevnost. Elastinová vlákna zajišťují schopnost pokožky vrátit se zpět do své původní podoby po protažení nebo stlačení. S věkem ale kromě ztráty již zmiňovaného kolagenu dochází i ke ztrátě elastinu, což vede ke ztrátě elasticity a pružnosti pleti. To se projevuje vytvářením vrásek, ztrátou kontury obličeje a ochablou až povislou pletí.

Na co také nezapomenout

Kromě složek, které jsou přímo nápomocné pro péči o zralou pleť bychom ale neměli zapomínat ani na ostatní složky, které jsou důležité pro naši pleť obecně - ať už je mladá nebo zralejší. Proto až budete zkoumat složení nového krému, séra nebo jiného produktu, zkuste vybrat takový, který bude kromě výše zmíněných pomocníků obsahovat i řádné hydratační složky a ochranu před slunečním zářením. Hydratace je celkově velmi důležitá a pro udržení pružné a zdravé pleti jakbysmet. Kyselina hyaluronová, glycerin, ceramidy jsou přesně složky, které hledáte. No a rozhodně není záhodno opomenout ani ochranu před slunečním zářením. Sluneční záření je totiž jedním z hlavních faktorů způsobujících předčasné stárnutí pleti, a tak produkty obsahující SPF ochranu jsou více než vhodné.