Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Může mít výběr vložek vliv na vaše zdraví?

zdroj: shutterstock

Když přijde první menstruace, většina dívek zvolí vložky. Vybírat totiž mohou ze spousty značek a typů, které dnešní supermarkety nabízejí. V záplavě barevných obalů nicméně zaniká jeden důležitý fakt. Že z tamponů a vložek může žena dostat toxický šok. Existuje ale způsob, jak snížit riziko tohoto nebezpečného stavu – organické vložky.

Malá bakterie s velkými následky

Syndrom toxického šoku (TSS) je vzácné, ale potenciálně vážné onemocnění, které vyvolávají toxiny bakterie Staphylococcus aureus. Ta se může vyskytovat na kůži nebo sliznicích a do těla se pak dostat při používání tamponů nebo vložek. Syndrom se projevuje různě: horečkou, zvracením, průjmem, bolestmi hlavy a svalů, zarudnutím očí nebo vyrážkou na kůži v intimních oblastech, na dlaních a chodidlech. Pokud se některý ze symptomů objeví, měly byste zbystřit a vyhledat lékařskou pomoc. V extrémních případech totiž může TSS vyústit v akutní respirační tíseň, ledvinové, multiorgánové nebo mozkové selhání či poruchu rovnováhy.

Chemikálie v tamponech a vložkách

Našemu tělu neprospívají ani chemické látky a parfemace, kterými výrobci vložky a tampony „vylepšují“. Proč se vůbec do hygienických potřeb přidávají? Mezi lidmi přetrvává mýtus, že menstruační krev zapáchá. To ale není pravda. Nepříjemný odér vzniká až při kontaktu s nejrůznějšími chemikáliemi, na které tělo reaguje nerovnovážným pH. Když se k celé věci ještě přidá nešvar příliš dlouho zavedeného tamponu nebo používané vložky, přemnoží se bakterie a nevoňavý průšvih je na světě. Obzvlášť citlivé jsou na parfemované produkty ženy, které trpí alergiemi nebo gynekologickými záněty. Ty by se měly navoněným vložkám důsledně vyhýbat.

Organické vložky chrání vás i životní prostředí

U každé ženy probíhá menstruace jinak, a tak je přirozené, že se liší i preferované hygienické potřeby. Klíčové nicméně je, aby to byla zdravá a pokud možno k přírodě ohleduplná volba. Organické vložky a další ekologické pomůcky, jako například menstruační kalíšek, představují skvělou možnost. Jsou šetrnější k životnímu prostředí a ženám nabízejí nejen zdravé, ale také pohodlné a bezpečné řešení. Tampony by měly být variantou pro výjimečné situace. Nejrizikovější jsou samozřejmě ty největší, superabsorpční, které dávají nežádoucím bakteriím potřebný čas, aby se mohly množit.

Jak vybírat organické vložky

Všechny organické vložky jsou vyrobeny z čistě přírodních materiálů a neobsahují žádné chemikálie a parfémy, které by dráždily citlivou pokožku v intimních partiích. Nabídka je široká, a tak byste při výběru měly zvážit hned několik aspektů.

  • Organické vložky jsou k dispozici v různých velikostech. Volit tak můžete podle svého těla i aktuální situace.
  • V nabídce najdete produkty z různých materiálů. Nejčastěji jsou vložky bavlněné, ale vyrábějí se i bambusové nebo konopné. Experimentujte, ať zjistíte, který materiál vám vyhovuje nejvíc.
  • Velmi důležitá je úroveň absorpce. Jelikož platí, že by se vložka měla měnit co nejčastěji, pořiďte si různé druhy. Přes den jistě použijete novou s vyšší frekvencí než v noci, kdy spíte.
  • Křídélka pomáhají udržet vložku na místě a minimalizují úniky. Pokud ale preferujete variantu bez křidélek, v naší nabídce ji najdete také.
  • Na trhu existuje mnoho značek organických vložek. Objevujte a vyzkoušejte, která je pro vaše tělo ta pravá.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli druh, jedno je jisté. S organickými vložkami vyřešíte svou menstruaci pohodlně, bezpečně a bez toxinů.