Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Smrádek a špína půl zdraví

zdroj:

Ačkoliv víme, že tohle rčení naše babičky (i jejich babičky) říkaly jinak, je nová doba a ta dezinfikuje a čistí, jak se jen dá. A dá se až moc. Vítejte ve světě, kde přehnaná čistota, taková ta syntetická, která štípe do nosu, není tak úplně ten nejlepší nápad, který lidstvo napad. Stojí spíš za starou belu.

Čistota půl zdraví? No, né tak úplně!

Zahoďte gumové rukavice na uklízení a pojďte si s námi představit prostředí, které není čisto skvoucí, kde ani prádlo není nejbělejší, necítíte savo a podlahy se nelesknou. A přesto (vlastně spíš právě proto) je to prostředí zdravé a člověku i přírodě prospěšné. 

Znáte klasické “podezřelé” aka “wanted” v podobě toxických látek, jako je chlor, amoniak, bělidlo nebo hydroxid sodný? S těmi se setkáváme v běžných čistících prostředcích z reklam s modrou tekutinou, kde je svět, v němž je potřeba, aby bílá vždy bílou byla. No jo, jenže podle různých výzkumů i skutečných zfilmovaných kauz (Dark Waters například) jsou to látky minimálně velmi pochybné, spíše ale toxické a škodlivé. Vlastně dost fuj a jsou všude. V pracích prášcích, čističích na povrchy a tak dále a tak dále.

Přestat se na špínu koukat skrz prsty

Strašák v domácnosti je, a teď pokusy o humory stranou, například mytí nádobí, které je nejen šílený opruz a nikoho nebaví, ale při této otravné aktivitě narazíte (nebo spíš nahmatáte) i triclosan nebo třeba syntetické parfemace. Říkáte si, co je špatného na parfémech, když pomineme film Parfém: Příběh vraha nebo nekvalitní kolínskou? No, je toho dost. Syntetické vonné komponenty jsou pochybné hlavně kvůli tomu, že jsou často příčinami alergických reakcí, způsobují kožní onemocnění, jsou spojovány se vznikem rakoviny, narušují funkce endokrinního systému a hormonální rovnováhu a jsou uváděny jako jedna z příčin mužské i ženské neplodnosti. 

Triclosan funguje jako konzervant, což mu budiž ke cti, za to ostatní by ale zasloužil strčit za mříže. Má významně negativní vliv na lidské zdraví. Ničí přirozenou mikroflóru kůže. Bylo prokázáno, že narušuje genetický materiál v těle, endokrinní systém a hormonální soustavu a tak dále a ta dále…

Možná je tedy na čase přestat se na špínu koukat skrz prsty, najít si k ní o něco lepší vztah a nechat, jak se říká, brouka žít. A vůbec největší smysl samozřejmě dává nechodit do extrémů a používat prostě bezpečné ekologické přípravky. Což se nám v BiOOO.cz. píše hezky, když jich u nás najdete celou řadu.

Nech brouka žít 

Ještě k těm parfémům, jo? Pod rouškou lesní nebo třeba citronové vůně či vůně růže se k nám ale snaží protlačit třeba takové těkavé organické sloučeniny (VOC) nebo ftaláty. Tihle rádoby kamarádíčci to s vámi fakt nemyslí dobře, jste jim v podstatě úplně u zadku, zvyšují riziko alergií, hyperaktivity, neplodnosti nebo rakoviny. Což jak už víme, mají společného s dalšími syntetickými látkami, proto se tímto článkem snažíme, abyste se spolu s nám jednou provždy naštvali a obrátili se k nim zády. Pro dobro nás lidí i přírody, která ve světě mnohdy posedlém čistotou představuje útočiště a balanc. Je tam zelená místo bílé a krásně špinavá blahodárná hlína a rozčvachtané bahýnko plné spokojených brouků, a je to tak jen a jen správně! 

Tak co myslíte? Sbohem posedlosti čistotou a vítej umírněný úklide a eko produkty do každé rodiny? Oujé, v to přesně doufáme. Přísahejte na svůj oblíbený prací prášek, že se nad tím alespoň maličko zamyslíte. Bezva, jménem BiOOO.cz i jménem přírody vám děkujeme, jste báječní a moudří lidé!

Únorový speciál BiOOO bez cenzury probíhá ve spolupráci s organizací Pečuj doma, která podporuje neformální pečující systematicky a usiluje o změny v systému. Poskytuje pečujícím komplexní školení, podporu, povzbuzení, poradenství, informace a vzdělávání a také prostor pro sdílení a individuální podporu. V rámci spolupráce jsme se rozhodli darovat 50% výtěžku z prodeje značky Dr. Bronner´s za měsíc únor.