Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

S třicítkou na krku zastavit čas a nedělat si vrásky

zdroj: shutterstock

Možná se vám při čtení titulku hlavou rozezněl song Karla Gotta. Kdo by se taky nechtěl vzepřít kalendáři a i přes známky času ve své tváři být stále mlád? Běh času, ani rychlost, kterou se točí Země ovlivnit neumíme. Ale dokážeme vám poradit, jak pečovat o pleť zevnitř i vně, aby byla vyživená, šťavnatá a s minimem vrásek. Třeba vám díky našim tipům zase začnou kontrolovat občanku v baru.

Výživa pleti začíná stravou (a výživovými doplňky)

V posledních letech zažívá obrovský boom kolagen. Určitě už se k vám dostaly desítky nabídek s doplňky stravy, které ho obsahují. Obvykle pochází z kůže, kloubů a kostí hovězího dobytka nebo ryb. My ho ale máme přirozeně taky, takže naše tělo musí být schopné jeho syntézy! Jak to tedy je?

 Kolagen je nejrozšířenějším proteinem v lidském těle, jehož klíčovou úlohou je výroba pojivové tkáně. Je hlavní složkou kostí, kůže, svalů, šlach a chrupavek, kde pomáhá vytvářet silné a pružné tkáně schopné odolávat natahování (a tedy také tvorbě vrásek a strií). Přirozený proces stárnutí vede ke snížení produkce kolagenu. Ovlivňují ji ale i další faktory, jako je nadměrné slunění, vystavení volným radikálům, špatná strava a nedostatek pohybu. Přirozeně do sebe tedy kolagen nejlépe dostanete konzumací masokostních vývarů, tučných ryb a vajec. Pokud ale nemáte vývar denně na talíři, nebo se živočišným produktům vyhýbáte, jsou vaše možnosti omezené. Syntézu kolagenu podpoří vitamin C a MSM.

Varianta pro nekonzumenty živočišných výrobků

Skvělou alternativu k živočišnému kolagenu nabízí značka Terranova, a to v podobě Vollagenu Complex, který dodává tělu směs fermentovaných aminokyselin, nikoliv kombinaci jednotlivých aminokyselin. Specifická metoda fermentace vytváří požadovaný poměr a směs aminokyselin, na rozdíl od pouhé kombinace jednotlivých aminokyselin, které vykazují velmi nízkou rozpustnost. Vollagen se skládá ze stejných 18 aminokyselin jako lidský kolagen. Díky tomu tělu dodává vše potřebné pro zajištění přirozené syntézy kolagenu v pleti.

Proč je kolagen takový hit?

Kolagen je ceněný nejen v kosmetickém průmyslu, ale také v kožním lékařství, gastroenterologii a v ortopedii. Dokáže totiž napomáhat léčbě narušených tkání a pojiv v pleti, kloubech, ale také ve střevech. Protože je přirozený našemu tělu, nezasahujeme nijak drasticky do procesů našeho organismu.

Kromě toho, že můžete očekávat lepší výživu chrupavek a vnitřních tkání, můžete se také těšit na zpevnění pleti, díky němuž budou vrásky méně hluboké a viditelné, ale také na úbytek celulitidy! Kolagen zároveň vyživuje vlasová i nehtová lůžka.

Jak kombinovat doplňky stravy?

Pokud jste se rozhodli užívat doplňky stravy na podporu tvorby kolagenu, můžete je ještě doplnit podle potřeby o biotin pro pevné vlasy a nehty, vitamin E pro hojení jizev a aknetické pleti, nebo kyselinu hyaluronovou a koenzym Q10 pro ještě intenzivnější výsledky v boji s vráskami a jejich prevenci.

A co krémy, mají si kde hrát?

Krémy s kolagenem jsou skvělým pomocníkem, ale samy na záchranu pleti nestačí. Molekuly kolagenu jsou příliš velké na to, aby pronikly všemi vrstvami pleti. Nicméně tyto krémy pokožku dobře hydratují, a napomáhají sjednotit její povrch, aby vrásky nebyly tolik patrné.

Určitě doporučujeme vyzkoušet liftingový a regenerační anti-age krém proti stárnutí s kolagenem od značky Farfalla. Extrakt z plamatky zelené podpoří regeneraci kolagenových vláken v pleti a sníží viditelnost vrásek. Šťáva z aloe vera zase pleť hydratuje bez přemaštění.

Kdo vyžaduje ultimátně luxusní péči, smlsne si na hydratačním kolagenovém krému od Whamisa, jehož hlavní složkou je kolagen natto guma, který má až 10x vyšší účinnost než kyselina hyaluronová. Mrkvový a hroznový olej pleť vyživí, regeneruje a vydatně hydratuje.