Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nevíte, jak na zdravějšího Mikuláše? Tak to jste tady správně!

zdroj: Shutterstock

Už je to tady. Za dveřmi je Mikuláš. A ano, jako každý rok je potřeba vymyslet, co naše ratolesti v punčoše najdou. Pokud už Vás tedy nebaví každoročně kupovat postavičky Mikuláše ze ztuženého tuku a chtěli byste se inspirovat nějakou plnohodnotnější a zdravější variantou, jste tu správně! Pojďte se s námi podívat na to, co by děti v punčoše určitě najít měly.

Ovoce je základ

Je možné, že na ovoce v Mikulášské nadílce jsou děti zvyklé. Nicméně je rozdíl, jestli se na dně punčochy choulí dvě malé mandarinky nebo jestli je ovoce základem celé nadílky. Protože kromě toho, že ovoce, obzvláště v zimním období, dodá dětem spoustu vitamínů a vlákniny, ale také existuje spousta druhů a barev, takže děti mohou dostat něco, co se u Vás doma běžně nevyskytuje. Z osvědčených kousků můžeme určitě zmínit pomeranče, mandarinky, Kaki, kiwi, mango, nebo hrušky a jablka. Pokud byste chtěli nějakou trvanlivější alternativu, která je stále zdravá a hodnotná, můžete určitě sáhnout po skvělém sušeném nebo lyofilizovaném ovoci, kterého u nás máme poměrně velký výběr. Balení často vypadá jako balení bonbónů, což může být pro děti atraktivní, ale rodiče vědí, že se o nezdravé pochutiny nejedná. Samozřejmě to nemusí být buď a nebo, čerstvé a sušené či lyofilizované ovoce lze různě kombinovat a vytvořit tak skvělý zdraví základ nadílky.

Ořechy, pro zdraví i na chuť

Ořechy jsou další položkou, která, kromě toho, že je chutná, přináší dětem i zdravotní benefity. Ořechy neznamenají jen výbornou chuť, ale také přínos zdravých tuků, které jsou důležité pro správný vývoj dětí. Ořechy také obsahují esenciální mastné kyseliny a antioxidanty, které podporují celkové zdraví. Takže kombinace již zmiňovaného ovoce a ořechů vytváří parádní základ, který dětem poskytne zásobu vitamínů a dalších prospěšných látek, aniž by v něm bylo nadměrné množství cukru. Pokud se ptáte, jaké ořechy jsou pro děti nejvhodnější, neexistuje na to univerzální odpověď. Jako inspirace ale poslouží například mandle, piniové oříšky, para ořechy, pekanové ořechy, arašídy nebo i klasické vlašské. Tipem na ozvláštnění může být nějaká předpřipravená směs, která obsahuje různé druhy oříšků a často i nějaké sušené ovoce.

Hořká čokoláda aneb mlsání bez výčitek

Většina lidí si ve spojitosti se svátkem svatého Mikuláše spojuje čokoládové postavičky v tenkém alobalu s potiskem, kde čokoláda kolem kakaových bobů asi ani nešla a hmota je spíše ztuženým tukem než čokoládou jakéhokoliv druhu. Tmavá nebo spíš hořká čokoláda je vynikající alternativou k běžné mléčné čokoládě, která často obsahuje nadměrné množství cukru. Vyšší obsah kakaa v hořké čokoládě přináší nejen intenzivní chuť, ale také antioxidanty, které mohou být i zdraví prospěšné. A opět je možné si vybrat z nespočet druhů - ať už se jedná o příchutě nebo zdobení. Můžete tak sáhnout po čokoládě s oříšky, s karamelem, chilli, mořskou solí, kokosem nebo třeba levandulí.

Radost a učení v jednom

Pokud chcete, aby kromě mlsání Vašim dětem i něco zůstalo, je možná dobrý nápad zařadit do nadílky i nějako drobnost. Může to být třeba malá hračka, nic velkého ani drahého. Drobné hračky, jako malé puzzle nebo nějaká cestovní desková hra vydrží dětem déle než třeba čokoláda a navíc mohou rozvíjet myšlení dětí. Takže ať už jsou to hry, puzzle nebo jiné edukační pomůcky, jako jsou barvičky nebo hádanky, mohou děti zabavit, ale také podpořit kreativitu a myšlení (a navíc jsou trvanlivé).

A když se všechny věci naskládají do textilní punčochy, která se může každý rok použít znovu a nevytváří se tak zbytečný odpad, je na světě úžasná Mikulášská nadílka, ze které budou mít děti určitě radost!