Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Mějte náskok před bacily!

zdroj: shutterstock

Přechod z teplého léta do podzimních dní může být pro dětskou imunitu pořádná zkouška. Musíme si ji udržet funkční a to zejména skrze zdravou stravu a pohybu. Nicméně můžeme ji podpořit i správnými doplňky stravy. Dětské tělo totiž najednou dostává zabrat mnohem víc než během bezstarostných dvou měsíců prázdnin, a tak je potřeba podpořit příjem všech nezbytných vitamínů a minerálů.

Proč jsou vitamíny tak důležité?

S návratem do školních lavic přichází i hrozba v podobě virů a bakterií, se kterými se děti ve větším množství setkávají. Jednak vzhledem k větším kolektivům a potom samozřejmě i s ohledem na podzimní dobu a různá chřipková období. Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro normální fungování imunitního systému. Zajišťují, aby tělo bylo schopno bojovat s různými infekcemi. Všichni víme, že zdravá a vyvážená strava by měla být základem, avšak ne vždy je jednoduché zajistit, aby děti dostávaly stoprocentně všechny potřebné živiny a zmiňované vitaminy. Zde mohou pořízené vitaminy a doplňky stravy hrát klíčovou roli v posilování imunitního systému. Aby však dětské tělo mělo možnost zareagovat a posílit imunitu, je dobré začít takové doplňky brát s několikatýdenním předstihem a ne až 1. září.

Na jaké vitaminy a minerály se zaměřit

Vitamin C: Je známý svou schopností zvyšovat odolnost proti infekcím. Má silné antioxidační vlastnosti a podporuje tvorbu bílých krvinek, které bojují proti infekcím.

Vitamin D: Známý jako "vitamin ze sluníčka", a proto je nám jasné, že s návratem do školy je třeba ho doplňovat nějak jinak. Hraje důležitou roli v podpoře imunitního systému a má pozitivní vliv na zánětlivé procesy v těle. Jeho nedostatek může zvýšit náchylnost k infekcím.

Zinek: Tento minerál je klíčový pro správnou funkci imunitního systému a hojení ran. Pomáhá tělu bojovat proti bakteriím a virům. Kromě dětí by si na jeho dostatek měli dát pozor i starší lidé.

Probiotika: Nejsou přímo vitamíny, ale živé mikroorganismy podporující zdravou střevní mikroflóru a právě zdravá střeva mají zásadní vliv na imunitní systém.

Musí se na to komplexně

Vitaminy a doplňky stravy jsou skvělými pomocníky, ale mnohem zásadnější roli hraje celkový životní styl a stravovací návyky dětí. Zdravá a vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, kvalitní bílkoviny a zdravé tuky je základem pro zajištění dostatečného příjmu živin nezbytných pro dobré fungování imunitního systému. Důležitá je také hydratace - pití dostatečného množství vody podporuje odplavování toxinů z těla a udržuje sliznice vlhké, což je podstatné pro prevenci infekcí.

Fyzická aktivita a pravidelný pohyb jsou také klíčové pro udržení dobré imunity. Aktivní životní styl pomáhá zlepšovat krevní oběh, posilovat svaly a podporuje cirkulaci bílých krvinek, které jsou důležité v boji proti infekcím. Nicméně všeho s mírou, jelikož nedostatek odpočinku či nepravidelný spánkový režim může naopak oslabit imunitní systém, a proto je důležité dbát na pravidelný a dostatečný odpočinek, aby tělo mělo šanci se opět zregenerovat, případně se bránit potenciálním nemocem.