Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 nejlepších tipů na podporu imunity

zdroj:

Podpořte svou imunitu. Pomohou bylinky, čaje, otužování, dechová cvičení i přírodní doplňky stravy – aby tělo bylo v rovnováze a připravené zatočit s každým virem či bakterií.

Máte málo energie? Vrací se vám opakovaně nachlazení? Trpíte na vyrážky, nebo máte dlouhodobé zažívací problémy? Pak vaše imunita potřebuje vzpruhu. Na vině může být strava s nadbytkem cukru, soli nebo nasycených tuků či nedostatek vitamínů. Zdraví neprospívá ani stres, spánková deprivace nebo málo slunečních paprsků. Skvělou zprávou ale je, že obranyschopnost organismu můžete poměrně snadno podpořit změnou životního stylu a přírodními doplňky.

5 tipů, jak posílit imunitu přírodní cestou

1.Otužování a saunování

Pravidelné otužování posiluje kardiovaskulární systém, snižuje zánětlivé procesy v těle, podporuje schopnost regenerace a odbourává stres. Pozitivní přínos otužování pro imunitu organismu zkrátka nelze popřít. Otužování ovšem ale také prokazatelně zlepšuje náladu. Nejjednodušší cestou, jak s otužováním začít, je zkusit to doma ve sprše – můžete například v půlminutových intervalech střídat horkou a ledovou vodu. Nebo vyrazte na krátkou procházku do přírody a oblečte si o vrstvu oblečení méně.

Skvělou vzpruhou pro obranyschopnost těla je též saunování. Organismus se při něm krásně prohřeje, cévy se roztáhnou a dojde ke zvýšení produkce bílých krvinek a imunoglobinu. A když spojíte účinky sauny s následným otužováním ve studené vodě, nemůžete pro imunitu udělat nic lepšího.

2. Bylinky

Využijte sílu přírody a udělejte si čaj z léčivých rostlinek. Jednou z nejúčinnějších bylinek je třapatka nachová neboli echinacea. Využít můžete kořen, květ i nať. Skvělý je také plod šípku – myslete však na to, že je třeba ho nejprve krátce povařit. Mezi léčivými rostlinami, které podporují obranyschopnost, nesmí chybět ani kopřiva, list černého rybízu, bezový květ nebo divizna.

3. Vitamín C

Vitamín C je králem imunity. Pokud vám nestačí jeho přísun z ovoce a zeleniny, získáte ho například z již zmíněného plodu šípku, rakytníku, kysaného zelí zelí nebo případně lze sáhnout po doplňcích stravy. Pokud zvýšíte dávku vitamínu C v průběhu onemocnění, můžete dokonce zmírnit některé symptomy a zkrátit dobu trvání nachlazení.

4. Čínská medicína

Pokud je vám blízká východní medicína, pravděpodobně jste slyšeli o mediciálních houbách. Na zlepšení obranyschopnosti je nejlepší reishi – obsahuje totiž polysacharidy blízké beta glukanům, které mají na imunitu příznivý účinek. Mezi účinné houby patří také maitake nebo známější hlíva ústřičná.

5. Práce s dechem

Ze studií vyplývá, že hluboký nádech pomáhá odbourávat stres. Navíc dochází k lepšímu okysličení organismu, krev se stává zásaditější a zánětlivé procesy v těle zpomalují, až mizí. I několik minut práce s dechem denně se pravděpodobně pozitivně projeví na síle vaší imunity.

Vyzkoušejte babské rady na posílení imunity

Co by asi tak na imunitu doporučila babička? Pravděpodobně šípkový a zázvorový čaj se skořicí, rakytníkový sirup nebo poctivý slepičí či kuřecí vývar. A nespletla by se. Vše zmíněné totiž dodá tělu potřebné vitamíny i minerály a v chladnějším období příjemně prohřeje.

Při nachlazení by pak nejspíš babičky sáhly po cibuli s medem. A přestože tato kombinace málokomu chutná, faktem je, že působí protizánětlivě.

Jaké vitamíny jsou nejlepší na posílení dětské imunity?

Základem pro dětskou imunitu je pestré stravování s dostatkem vitamínů. Jenže mnohdy zdravá strava nestačí a malý školák nosí domů jednu rýmičku za druhou. V takovém případě můžete sáhnout po dětských doplňcích stravy s vitamíny C a D a také doplňcích stravy s probiotiky. Oblíbený je dále Dračí sirup s houbou reishi a echinaceou, který v souladu s čínskou medicínou harmonizuje obrannou energii dětského organismu.

Mají léky na posílení imunity nechemickou alternativu?

Alternativou k běžným chemickým doplňkům stravy je čistší přírodní cesta, při níž využijete přímo sílu bylinek nebo přírodních doplňků stravy – vše bez nadbytečné chemie. Skvělou podporou pro imunitu jsou také probiotika a prebiotika. Probiotika představují prospěšné bakterie a laktobacily, které osídlují střevní mikroflóru, prebiotika jsou pak potravou pro ony bakterie. Zkusit můžete i kombuchu - fermentovaný nápoj, který doplňuje “přátelské” bakterie do našeho trávicího traktu. Vynikajícím doplňkem stravy na podporu imunity je též Grepové jádro nebo Dračí krev, které využijete na široké spektrum potíží celoročně.

V BIOOO nabízíme doplňky stravy a přípravky na podporu imunity v bio kvalitě, aby organismus mohl fungovat co nejpřirozeněji.