Sangre de Drago neboli Dračí krev

5,0 5
22

Sangre de Drago neboli Dračí krevzdroj: wikipedia.org

Jestli se obáváte, že vám budu doporučovat nějaké čarodějné lektvary z bájných draků či jiných mystických zvířat, tak na to, prosím, zapomeňte. Stejně si nejspíš řeknete, že žádní draci ani třeba jednorožci neexistují. Jen tak mimochodem: Jste o tom skutečně v hloubi duše přesvědčeni? Co když přece jen existují? A není to jen v našich představách a fantaziích? Zkusili jste se nad tím někdy zamyslet, nebo si to jen tak představili? Při troše štěstí pak můžete i nějakého pěkného barevného draka spatřit :-)

V tomto případě vám však chci napsat o silném a velmi účinném přírodním léku andských Indiánů, Dračí krvi. Zejména pokud vás trápí opakované záněty, opary, problémy s pokožkou, snížená imunita a podobně. Poprvé jsem se osobně s Dračí krví setkala, když jsem byla zvědavá a šla jsem prozkoumat, co prodávají v tehdy nově otevřeném Čarodějnickém obchodě. Prohlédla jsem si tam jejich zboží, různé propriety a symboly a dospěla k závěru, že to není úplně můj "šálek kávy". Avšak nakonec jsem si stejně něco koupila. Odnášela jsem si s sebou malou lahvičku s Dračí krví. To, že jsem po nějaké době zjistila, že se jedná o jiný druh Dračí krve (pryskyřice z různých druhů liánovitých palem), to už sem vlastně nepatří…

Přejít na sekci článku:

Co je dračí krev a jak se získává?

Co je Dračí krev a jak se získává?zdroj: shutterstock.com

Název Sangre de Drago pochází ze španělštiny. Jedná se o tmavě červenou, pěnivou mízu stromu Croton lechleri. Tento vysoký, štíhlý strom dorůstá do výšky deseti až dvaceti metrů. Zajímavé je, že tento strom nebývá v průměru obvykle silnější než 30 centimetrů. Jeho kmen má hladkou hnědošedou skvrnitou kůru, listy má srdčité a květy jsou světle zelenobílé na dlouhých stopkách. Nachází se v tropických lesích horního toku Amazonky a na stráních And.

Kůra tohoto stromu se nařezává a poté začne vytékat pryskyřice neboli latex s názvem Dračí krev. Vypadá to, jako by strom krvácel. Právě z toho je odvozen i název získané pryskyřice. Latex se sbírá za úsvitu. Tím, že je strom při sběru vlastně zraněn, na svou obranu a k hojení vylučuje tuto mízu a nejspíš i z těchto důvodů je Dračí krev nesmírně silná. Pro nás, naši civilizaci ji objevil španělský misionář, otec Bernabé Cobo, asi kolem roku 1600. Zkoumal přírodu a rostliny v Peru a popsal krom jiného kladné účinky Dračí krve v kombinaci s užitím v tradičním místním léčitelství. Indiáni nebo domorodci v Peru a i v jiných částech jižní Ameriky používají tuto pryskyřici v podstatě na všechno.