Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sangre de Drago neboli Dračí krev

Sangre de Drago neboli Dračí krev Dračí krev je účinným přírodním lékem andských Indiánů.
Iva Lhotská
5,0 5
22

Přejít na sekci článku:

Látky obsažené v latexu

zdroj: unsplash.com

Taspin & další účinné alkaloidy

Co jsou vlastně ty alkaloidy? Jedná se o organické sloučeniny, které vznikají při přeměně aminokyselin. V současné době už je známo přes 6000 alkaloidů. Většina z nich jsou rostlinného původu a slouží flóře k obraně či ukládání dusíku. Mezi nejznámější patří nikotinatropinmorfinchininkofein či šípový jed kurare.

Mezi alkaloidy patří i taspin, který byl nalezen právě v latexu krotonu. Taspin je mimo jiné silné cytostatikum (umí zastavit rakovinné bujení). Lidstvo se však zajímá i o jeho další účinky, například jeho vliv na regeneraci tkání a hojení ran. Další v Dračí krvi obsažené alkaloidy mají stimulační a zároveň uvolňující účinek.

A co dál?

Mezi další látky patří například:

  • katechiny - antioxidanty, vyskytují se v kvalitních zelených čajích, dlouhodobné pití čajů působí dobře jako prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • kyselina gallová - borůvky, jablka, zelené čaje a lněné semínko v sobě ukrývají tohoto bojovníka proti nádorovým onemocněním, alergiím a účinnou stopku krvácení
  • kyselina pektinová - nachází se ve slupkách ovoce
  • nenasycené mastné kyseliny - pozitivní vliv na srdce a cévy, na mozek i na imunitní systém. Nalezneme je ve lněném semínku či tuku ryb.
  • beta sitosterol
  • flavony - vysoce kvalitní rostlinná barviva ze skupiny flavonoidů, obsažené v citrusovém ovoci, pomáhají například při žilní nedostatečnosti
  • dimetylcedrusin 

Protože byla v latexu zjištěna přítomnost látek se silným antibiotickým účinkem, doporučuje se užívat jej v pravidelných dávkách jen po omezenou dobu. Považuji za nutné i upozornit vás na skutečnost, že u velmi citlivých jedinců se může ojediněle projevit alergická reakce.

Dračí krev není vhodná k užívání pro ženy, které se pokoušejí otěhotnět, nebo pro ženy již dítko očekávající a pro děti do tří let.