Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Multifunkční a nepostradatelný vitamín C!

zdroj:

Že je zásadní pro naši imunitu a zdraví, je známá věc. Ale výrazně prospívá i naší pleti. Vitamín C je báječný elixír mládí. Je velmi snadno dostupný a máme ho v té nejpřirozenější formě prakticky na dosah ruky. 

Stačí sáhnout po jablku či paprice. Přesto se ho mnoha lidem nedostává. A je to škoda, protože tenhle všudypřítomný vitamín nám zajistí pevné zdraví, dokonalou imunitu, vitalitu, krásu i mládí. Ne nadarmo se pasuje na krále vitamínů. 

Kolik a jak přijímat vitamín C?

Tělo si ho samo nevyrobí, tak si ho musíme dodat správnou stravou. Kde ho najdeme? Kromě běžné zeleniny a ovoce jsou velkou zásobárnou i další plody. Známé jsou šípky, z nichž si možná vaříte čaj při nachlazení. Přímo vitamínovou bombou je rakytník. Možná jste netušili, že ho obsahuje asi 25x více než pomeranč. Nesmíme opomenout také goji, nebo-li kustovnici čínskou. V zimě určitě sáhněte po kysaném zelí, které nejen že nás zásobí vitamínem C, ale je také úžasné pro naše trávení.

Dospělý člověk by měl denně přijmout 60 až 100 mg vitamínu C. Má jednu výhodu, není třeba se bát předávkování. Co je navíc, to z těla odnese moč (vitamín C je rozpustný ve vodě). Při stresu, zátěži či nemoci naše tělo výrazně navyšuje spotřebu vitamínu C. O to více bychom na jeho doplňování měli myslet. A v případě kuřáků to platí dvojnásob. Také některé léky mohou za pokles vitamínu C v našem těle. Dobré je jíst co nejvíce potravin v jejich přirozené formě, bez tepelné úpravy. Vařením a dalším zpracováním se ztrácí až 60 procent. Na to myslete v případě zavařenin. Vhodnější je tedy ovoce zmrazit. 

Jak nám může pomoci v péči o pleť?

Je účinným antioxidantem, zpomaluje stárnutí, i to je důvod, proč se používá také v kosmetice. Spolehlivě totiž dokáže chránit pleť před volnými radikály, které na nás útočí ze všech stran. Ať už je to znečištěné prostředí, stres, sluneční paprsky nebo špatná výživa. 

Vitamín C pokryje pleť ochrannou bariérou. Výborně působí na všechny typy pleti. Jistě oceníte, že podporuje tvorbu kolagenu, a tak pleť zůstane pevnější a pružnější. Není třeba čekat, až se začnou objevovat známky zralé pleti, v rámci prevence můžete aplikovat přípravky s vitamínem C prakticky kdykoliv. 

Bezesporu jeho velkou předností je také účinný boj s pigmentovými skvrnami. Za nimi stojí přílišná tvorba melaninu, kterou vitamín C umí redukovat. Pokožka je pak rozjasněná, sjednocená a zářivá. Pleť také výborně regeneruje. Jeho další pozitivní vlastností je, že pleť zklidňuje, zmírňuje podráždění a dobře působí na problematickou pleť. Vhodný je tedy i pro teenegery, které trápí akné. 

Jen pozor, produkty je potřeba správně skladovat. Jinak se rychle zkazí. Ukládejte je na chladné, tmavé místo a při nanášení krému používejte špachtličky. 

Vitamín C jako doplněk stravy

Samozřejmě pokud chceme zdraví podpořit na více úrovních (imunita, kvalita pleti..) nejideálnější způsob je skrze potravinové doplňky. V těch ale mohou být velké rozdíly co se složení, původu, zpracování, ale i vstřebatelnosti účinných látek týče. Jednou z nejlepších forem co se do vnitřního užívání týče, jsou tzv. liposomální vitamíny. Mají vysokou, až 95% vstřebatelnost a k dostání je například vitamín C, řady B, nebo D. Další možnou variantou je příjem čistých přírodních látek s přirozeným vysokým obsahem vitamínu C. Ideálně například jejich směs: camu camu, acerola, amalaky nebo šípek.

K dostání jsou i doplňky stravy obsahující kyselinu askorbovou - kyselina vitamínu C. Kyselina askorbová i jednotlivé čisté přírodní látky se často doplňují o citrusové bioflavonoidy, které jsou u rostlin produktem sekundárního metabolismu a pro nás významných antioxidantem.

BiOOO.CZ doporučuje zvláště vitamíny a minerály značky Terranova Health. Jejich produkty jsou bez cukru, syntetických látek, barviv nebo konzervantů. Veškerou svojí sílu jim dávají lyofilizované ovoce, zelenina spolu s bylinami. další hlavní předností této značky je pak komplex Magnifood, což je směs bylin a koření, pro každý produkt sestavený zvlášť, který velmi výrazně podporuje vstřebatelnost základních surovin. Vyzkoušet můžete například vitamín C, trávicí enzymy, probiotika nebo multivitamín pro těhotné ženy.