Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč jíme novoroční čočku?

zdroj: shutterstock

Kdo by si nechtěl na následující rok zajistit hojnost? Všechno zdražuje, tak co si pár penízků vykouzlit? Čím? No přeci novoroční čočkou. Tvarem připomíná peníze. A podle pověry nám je má v dalším roce zaopatřit. A tak si na ní 1. ledna pochutnávají i ti, kteří jí zrovna neholdují.

Jak na ni?

Kromě peněz nám ale zajistí také pevné zdraví. Vegetariánům dodá pořádnou porci bílkovin, ženám pomůže při silné menstruaci, podává se také při chudokrevnosti, ideální je pro cukrovkáře a ocení ji každý, komu chybí železo. Nu a všichni můžeme „vyletět“ až do oblak, protože se po ní budeme vznášet :-) Chcete-li ale zůstat při zemi, důkladně ji propláchněte, namočte přes noc, slijte vodu, zalijte čerstvou vodou a teprve potom vařte. Když k ní přidáte koření, jako je kmín nebo majoránka, můžete si směle dopřát pořádnou porci.

Co byste ještě na Nový rok měli dělat?

 • Zásoby
  Naopak co byste měli mít, to jsou zásoby. Máte plnou spíž? Není náhodou po Vánocích vyjedená lednička? Pozor na to. Dnes by vám doma nemělo nic chybět. Jestliže budete marně hledat mouku, chleba nebo brambory, pak vám budou chybět celý rok. A tak si dnes dopřejte být hamounem.
 • Sůl
  Sůl je opravdu nad zlato. Nejen že ochutí pokrmy, ale dokonce zahání zlé duchy. Nevěříte? Tak ji, jakmile si o půlnoci ťuknete sektem, posypte okolí domu. Uvidíte, že zlí duchové se vám budou vyhýbat.
 • Družte se
  Dnes byste měli vyrazit někam na návštěvu. Když se budete družit s prima lidmi, bude vám s nimi fajn celý rok.

Co byste naopak na Nový rok dělat neměli?

 • Uklízet
  I když se říká „Jak na Nový rok, tak po celý rok“, a možná v tomto duchu se 1. ledna vrháte do úklidu, pak zbrzděte. Dopřejte si dnes naprosté nicnedělání. Komu by se také
  chtělo smýčit, že? Proč byste se měli „flákat“? Údajně si při úklidu vymetete štěstí.
 • Prádlo
  Rozhodně byste neměli věšet prádlo. Určitě v noci ze Silvestra na Nový rok nemá viset na
  šňůře. Hrozí pak neštěstí v rodině.
 • Hádky
  Zakažte si jakékoliv hádky a spory. Buďte k sobě laskaví. Jak se k sobě budete chovat na Nový rok, takové vztahy budou po celý rok.
 • Drůbež
  Zatímco čočka, hrách či kroupy si máme dopřát klidně ve větší míře, odpustit byste si měli drůbež, která má křídla. Pak by vám uletělo štěstí. A jestli jste se na Štědrý den nepřejedli ryb a dostali na ni dnech chuť, nechte si ji zajít. Štěstí by vám uplavalo.