Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vykašlete se na chemii. Posilněte imunitu přírodní cestou

zdroj: Shutterstock

Podzimní a zimní chladné dny jsou pro naši imunitu zatěžkávací zkouškou. Možná také patříte k těm, koho rok co rok klesající venkovní teploty zaženou na několik dní do postele s nosem zarudlým od neustálého smrkání, otravným kašlem či dotěrným škrábáním v krku? Období nižších teplot a vysoké vlhkosti vzduchu je doslova líhní pro viry a bakterie.

Pokud chcete posílit své imunitní zdraví a obloukem se při tom vyhnout chemii, jděte na to přírodní cestou!

Zde je 7 tipů, jak si přirozeně posílit imunitu

Efektivní budování obranyschopnosti může být jednodušší, než se na první pohled zdá.

UTUŽTE SVÉ ZDRAVÍ OTUŽUVÁNÍM 

Nemyslíme tím, abyste hned skákali do zamrzlého rybníku, to by vaší imunitě zřejmě moc neprospělo. Ze začátku se můžete začít otužovat při sprchování, když budete střídat teplou a studenou vodu. Zlepšíte tak krevní oběh a připravíte tělo na změny teplot, které celou zimu provázejí. 

MÍSTO DO NÁKUPÁKU BĚŽTE NA VZDUCH

Dopřejte si každý den procházku na čerstvém vzduchu. Dle prokázaných výzkumů se už po 20 minutách pravidelného denního pobytu na čerstvém vzduchu zvyšuje úroveň vitality a posiluje imunitní systém.

HYDRATACE JAKO KLÍČ K PEVNÉMU ZDRAVÍ

Prevence dehydratace je důležitá pro celkové zdraví. Dehydratace může způsobit bolesti hlavy a narušit váš fyzický výkon, soustředění, náladu, trávení a funkci srdce a ledvin. Tyto komplikace pak mohou zvýšit vaši náchylnost k nemocem. Měli byste vypít alespoň 2 litry tekutin denně. 

JSME TO, CO JÍME

Základem pevného zdraví je pestrý a vyvážený jídelníček. V této ohrané větě se ukrývá hluboká pravda. Správná výživa zásadním způsobem přispívá ke správně fungujícímu imunitnímu systému.

Snažte se vyhýbat jednoduchým cukrům, které brání bílým krvinkám pohlcovat škodlivé bakterie, a také nezdravým tukům, které se ukrývají třeba v trvanlivém pečivu. Nezapomeňte také na kvalitní a čerstvé suroviny, ze kterých by vaše jídla měl být připravena.

ZAJISTĚTE TĚLU DOSTATEK VITAMÍNŮ

Je třeba jíst tak, aby tělu dlouhodobě nechyběly žádné vitamíny a minerály. Jezte hojně čerstvé (nebo mražené) ovoce a zeleninu. Obsahují mnoho antioxidantů, vlákniny a esenciálních živin nepostradatelných pro optimální funkci imunitního systému. Nejdůležitějším vitamínem v oblasti posilování imunity je vitamín C.

DOPŘEJTE SI DOSTATEK SPÁNKU

Dostatečný a hlavně kvalitní spánek je klíčem ke zdraví. Spát bychom měli 6 - 8 hodin denně, dospívající potřebují 8 - 10 hodin a kojenci až 14 hodin spánku. Kvalitní spánek umožňuje tělu regenerovat a tím i zvyšovat naši obranyschopnost a imunitu.

POSILNĚTE SVŮJ OCHRANNÝ ŠTÍT ČÍNSKOU MEDICÍNOU

Čínská medicína vychází s tisícileté tradice a je uznávána dodnes. Jako prostředky pro posílení imunity (ZHONG QI) využívá například zázvor, který se doporučuje konzumovat raději vařený než syrový, houby Shiitake, Reishi, Maitake, Hlívu či Cordyceps.