Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zdraví dětí v době alergií

zdroj: shutterstock

Jaro je období, které většina lidí miluje pro jeho pestrost i energii, kterou nám přináší. Avšak pro některé jedince, a není jich málo, může jaro znamenat příchod alergických reakcí, které mohou nepříjemně ovlivnit jejich pohodu i zdraví. Alergie jsou v dnešní době stále častějším problémem, a to i u dětí. Dnes se tedy podíváme na několik tipů a rad, jak si poradit v době jarních alergií.

Tip #1 - louku vezměte obloukem

Minimalizujte expozici alergenům. Alergeny jsou látky, které vyvolávají alergickou reakci. V jarním období to bývá často pyl, roztoči nebo třeba traviny. Pokud vaše dítě trpí alergiemi, snažte se minimalizovat jeho expozici těmto látkám. Vyhýbejte se procházkám v blízkosti polí, luk a zahrad, pokud jsou tam přítomny alergenní rostliny. Snažte se také udržovat domácí prostředí co nejčistší a větrat pouze v době, kdy je koncentrace pylu venku nejnižší - což bývá zejména ráno. Odpoledne a večer je koncentrace mnohem vyšší a je tak mnohem větší riziko projevů alergie.

Tip #2 - čistota je základ

Udržování čistého domácího prostředí je dalším z kroků, které můžete pro svého malého alergika udělat. Můžete tak minimalizovat množství alergenů, které se u vás doma vyskytují. Pravidelně tedy vysávejte podlahy a čistěte povrchy, kde se mohou roztoči a jiné alergeny hromadit. Je více než vhodné utírat pravidelně prach a to nejlépe vlhčeným hadrem, který nečistoty a alergeny odstraní, ale zároveň je nevýří v celém prostoru jak se tomu děje při použití normální prachovky. Snažte se také udržovat relativní vlhkost vzduchu pod 50 %  aby se snížila koncentrace alergenů.

Tip #3 - vezměme to komplexně

Většina zdravotních problémů se nedá řešit pouze tím, že člověk "hasí následky". Důležité je, odhalit příčiny a ty se snažit komplexně řešit. V případě alergií to ne vždy jde takhle snadno a někdy tahle nepříjemnost jedince sužuje celoživotně, nicméně risk je zisk, a tak vám nabízíme pár možností, jak posílit imunitu, která je v boji s alergiemi velmi důležitá. Samozřejmě když, má vaše dítě lékařsky potvrzenou alergii, alergolog mu jistě předepíše vhodná antihistaminika, která mějte během alergické sezóny pořád u sebe. Nicméně existuje i několik přírodních variant, které mohou pomoct. Předem se však vždy poraďte se svým lékařem nebo přímo alergologem, jestli je to zrovna pro vaši ratolest vhodná cesta.

Reishi, také známý pod názvem Ganoderma, je houba, která má mnoho blahodárných přínosů pro naše zdraví. Pro alergiky je zajímavé, že pomáhá tlumit vznik histaminu, což může vést k úlevě při astmatu a dalších alergických projevech. Navíc Reishi působí protizánětlivě, zlepšuje imunitu, pomáhá proti únavě a podporuje psychickou pohodu.

Rakytníkový olej je zázrak, který můžete najít i v našich končinách. Tento olej je bohatý na antioxidanty, které podporují imunitní systém, působí protizánětlivě a celkově posilují organismus. Je však třeba být opatrní, pokud trpíte alergií na citrusy nebo jahody, protože obsahuje vysoké množství vitamínu C. Možná zejména ve vztahu k dětem je vhodné poznamenat, že rakytníkový olej velmi silně barví, takže opatrně na oblečení i domácnost při manipulaci s ním. Nicméně, rakytníkový olej je skvělou přísadou do smoothies, jogurtů nebo salátů a může vám pomoci posílit váš imunitní systém a zlepšit vaše celkové zdraví.

Celkově by se dalo říct, že pro alergiky je vyvážená zdravá strava velmi důležitá. Říká se, že nevyvážený střevní mikrobiom může až za 70 % později vzniklých alergií, což je celkem alarmující číslo. Myslete tedy zejména na vhodnou stravu pro své děti, kterou můžete některým alergiím úplně předejít. Životní styl totiž souvisí z imunitou víc než by se zdálo a imunita souvisí s dalšími potenciálními problémy, i právě s diskutovanými alergiemi.