Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak je to ve skutečnosti s alergií?

Jak je to ve skutečnosti s alergií? Alergie mohou mít mnoho příčin. Jedna z nich může být strach z rodičovské autority.
Iva Lhotská
5,0 5
5

Jak je to ve skutečnosti s alergií? zdroj: istockphoto.com

Už jste se někdy setkali s tvrzením, že alergie či astma, které je vlastně též druhem alergie, může zejména u dítěte pocházet z psychické nepohody rodičů? Bohužel se to děje hlavně z důvodu nezpracovaných negativních emocí maminky, protože ona je na malé dítě mnohem více napojena. Někdy může docházet k přetěžování dítka, kladení příliš vysokých nároků ze strany rodičů, nebo má ratolest z nějakého důvodu prostě strach z rodičovské autority.

Osobně si myslím, že je toto prohlášení poněkud zjednodušené a že faktorů, které spouštějí nebo způsobují alergie na různé potraviny, pyly, prach nebo atopický ekzém a jiné kožní problémy, je nepřeberné množství. Každopádně to bude nějaký zádrhel v duši! Zkusme se teď trochu více podívat na alergii z pohledu psychosomatiky.

Co je vlastně alergie a jak se “normálně” léčí?

V běžném slovníku alergie znamená přemrštěnou reakci imunitního systému na vnější podnět. Podráždění mohou způsobovat například pyly, hmyzí štípnutí, určité rostliny, kosmetické přípravky, potraviny, hlavně éčka v nich obsažená nebo chemikálie. Spouštěčem alergie ale mohou být také třeba roztoči, kteří se živí organickými částicemi, obsaženými v prachu. U člověka, který je takzvaně přecitlivělý, alergeny spustí reakci, která může být provázena kýcháním, silnou rýmou, zhoršeným dýcháním, kožní vyrážkou a podobně.

Dlouhodobá léčba alergie spočívá v omezení kontaktu s alergeny a užíváním nejlépe bylinných přípravků, snižujících přehnané reakce organismu a zklidňující alergické reakce. Ani se nebudu moc rozepisovat o tom, jakým způsobem léčí alergie klasická medicína. Používá k tomu různá antihistaminika, vakcíny a další chemii, která naneštěstí může člověku ještě více přitížit. Šetrnější je určitě léčba přírodní. Pokud však máte vy nebo někdo z vašich blízkých astma, popřípadě jinou alergii ohrožující život a váš stav se po dlouhodobější léčbě bylinnými preparáty nezlepšil či se dokonce zhoršil, doporučila bych určitě vyhledat lékaře a zkonzultovala to s ním.

Přejít na sekci článku:

Duchovní příčiny alergií

Duchovní příčiny alergií zdroj: pixabay.com

Alergie mohou být způsobeny potlačením vnitřního pláče a křiku pro dlouhodobý nesoulad v rodině. Může se to však opakovat již po více generací. Dost často se jako červená nit táhne v rodině násilný vztah a hrubost otce k matce. Jestliže se totiž dlouhou dobu opakuje nějaký vzorec chování a emocí, stává se, že se nejdříve záležitost zapíše do buněčné struktury a následně i do DNA. Proto se pak říká, že je nějaká nemoc genetického původu.

I s takovými problémy se ovšem dá pracovat! Můžeme je ovlivnit tím, že přepíšeme starou informaci novou - lepší. Určitě je vhodnější pracovat s kvalitním terapeutem, který člověka povede a pomůže mu dostat se do podvědomí a nevědomí. Dlouhodobé nelibé programy tohoto typu je potřeba postupně vytáhnout na světlo a zvědomit je. Někdy to však může být běh na poněkud delší trať. Rozhodně není dobré takzvaně tlačit na pilu.

Úroveň duše, zatlačení emocí a odpovědnost za děti

Většinu věcí cítíme na úrovni duše a pokud je necháme projevit, problém nenastane. V opačném případě, pokud něco skutečně dlouho potlačujeme a činíme to věcí nežádoucí, potíž je na světě. Je nutné si ovšem uvědomit, že naše nesnáz není záležitostí lékařů, terapeutů ani léčitelů. Odpovědnost za své problémy neseme my sami! Možná se někdo zeptá, jakou zodpovědnost. No přece za svůj život a samozřejmě za své zdraví.

U dětí, pokud jsou ještě malé, neseme odpovědnost také my dospělí. Ovšem to zdaleka neznamená, že jim budeme nuceně přikazovat, co mají přesně dělat a jak mají podle nás žít. Jsme pouze jejich jakýmisi opatrovníky, kterým byly svěřeny do péče. A tu bychom, pokud možno měli projevovat s láskou a otevřeností. Jsou to čisté duše, které jsou zpočátku svého života na nás zcela závislé. Proto bychom se měli pokusit co nejméně jim ztrpčovat život, aniž bychom je nechali lézt po hlavách všech! Je nutné jim dát hranice, citlivě a intuitivně s nimi komunikovat a vysvětlovat věci, pokud jim nerozumějí.

Vím, že to není zrovna jednoduché, jenže když tak nebudeme činit, můžeme jim způsobit v životě velké těžkosti. I třeba ty doprovázené právě alergiemi, astmatem, vyrážkami a podobně.

Alergici vnímají tlak okolí

Alergik na základě nějakého tlaku zvenčí může cítit bezbrannost, pocit viny, je přesvědčen o vlastní bezvýznamnosti, nemá schopnost se bránit. Zároveň může mít tendence strhnout nevědomě pozornost na svou osobu či si opakovat starou, zasunutou a bolestnou vzpomínku.

Co se s tím dá dělat? Je nutné, abyste přijali bez jakýchkoliv odsudků a předsudků situaci. Prostě se tak z nějakého důvodu stalo a je nutné hluboce uložený program změnit. Všichni se potřebujeme naučit přijímat názory druhých, je však velmi důležité, abychom nepotlačovali ty své. Zkusme na sobě zapracovat, přijmout se takoví, jací jsme, milujme se se všemi svými chybami, buďme otevření a přístupní, ale zároveň se naučme říkat, co chceme i nechceme. Měli bychom se naučit vyslovovat bez pocitu viny svůj názor, nenechat se využívat a ničit. Je nutné vysílat lásku, ne nenávist a zlobu! Prostě se naučit skutečně žít a užívat si každé chvilky v přítomnosti.