Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak je to ve skutečnosti s alergií?

Jak je to ve skutečnosti s alergií? Alergie mohou mít mnoho příčin. Jedna z nich může být strach z rodičovské autority.
Iva Lhotská
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Alergie podle tradiční čínské medicíny

Alergie podle tradiční čínské medicíny zdroj: pixabay.com

Tradiční čínská medicína (dále TČM) tvrdí, že alergie způsobuje patogenní přemíra větru v organismu nebo kombinace větru a chladu či větru a tepla. Často dochází k projevům alergie bez jakéhokoli předchozího varování. Ale například v případě sezónních alergií, jako je senná rýma se nejčastěji diagnostikuje právě nerovnováha organismu, způsobená kombinací větru a vlhkosti.

TČM léčí různé druhy alergií rovněž bylinami a dále stravou a akupunkturou. Vybírají se takové byliny, které pomohou odrazit nápor větru, způsobující disharmonii v těle a jejím následkem alergii. Využívá se například catnip japonský neboli japonská šanta (Schizonepeta tenuifolia, čínsky Jing Jie) a ledebouriela rozkladitá neboli hladýšovec (Siler divaricata, čínsky Fang Feng), které napomohou svými účinky na odvodnění snížit vlhkost v organismu a za tím účelem zprůchodnit a uvolnit dýchací cesty, včetně vedlejších dutin nosních. K dalším bylinám s blahodárným působením na dýchací cesty po dobu alergie patří andělika čínská, pupeny magnólie a řepeň sibiřská neboli Xanthium sibiricum. Tato kombinace je známa jako odvar Xanthium, což je odvar z plodů této jednoleté rostliny.

Které orgány a meridiány podle TČM úpí, když onemocníte alergií?

Především pokud máte alergii, znamená to, že máte nějakou základní slabost nebo nedostatečnost plic a oslabenou energii čchi sleziny. Plicní čchi je zodpovědná za správnou funkci celého dýchacího systému, včetně nosních dutin. Slezinná čchi má pro změnu na starosti přepravu tekutin v těle, která když je narušena, dochází k oslabení trávicí funkce, což může vést k nadprodukci hlenu. Ten má potom tendenci se shromažďovat v plicích.

Tento nedostatek pomáhají dát do pořádku například pazvonek chloupkatý neboli Codonopsis (Dang Shen), atraktylis velkoúborný neboli Atractylodes (Bai Zhu), pornatka neboli Poria (Fu Ling), a lékořice neboli Glycyrrhiza (Zhi Gan Cao). Tonizují organismus a dochází tak k harmonizaci v orgánech i meridiánech plic i sleziny.

Hleny rovněž uvolňuje kůra citrusových plodů, takzvané Chen Pi (kůra manadarinky) či květy chryzantémy. Proti slzení očí zabírají kasie - Cassia semena (Jue Ming Zi) a celkovou alergickou reakci pomáhá zklidnit jujube neboli cicimek (Da Zao).

Co radí v případě alergií čínská dietetika

Čínská dietetika doporučuje v každém případě omezit spotřebu mléčných výrobků. K tomu bych se určitě přiklonila též. Mám to sama na sobě vyzkoušeno. Kdysi jsem trpívala alergiemi a ucpáním nosních i čelních dutin. Měla jsem potíže s trávením a nakonec i se sníženou imunitou. Absolvovala jsem bezpočet lékařských vyšetření na ORL, alergologii a imunologii. Teprve poté, co jsem změnila stravu, přestala užívat chemické nosní kapky, odmítla punkce a vrátila se k přírodní léčbě, se mi stav rapidně zlepšil. Od té doby není ani stopy po alergii na cokoli.

Ale nyní se vrátím k doporučením čínské dietetiky. Veškeré cukrovinky, mléčné výrobky a studené pokrmy mají tendenci zvyšovat produkci hlenu. Pokud jsou vaše děti alergické, určitě bych jim po dobu sezónní senné rýmy nebo jakékoli alergie nedávala zmrzlinu, jogurty, žádné další mléčné výrobky, ani sladkosti. Působí neblaze také na slezinu.

Naopak bych radila jíst hodně zeleniny v podobě salátů, popřípadě ovoce, na které nejste alergičtí vy, ani vaše děti. A když mlsat, tak nejlépe sušené ovoce. V chladnějším období jsou výborné polévky nebo vařená zrna a zelenina. Když totiž zefektivníte své trávení, budete mít i nižší produkci hlenu.

Akupresura a akupunktura je skvělá k léčbě alergie

Tradiční čínská medicína využívá k léčení alergií též akupunktury. Stimulují se body kolem nosu na dráze tlustého střeva, čímž se obvykle uvolní ucpaný nos a dojde ke kýchání, jakmile jsou jehly aplikovány.

Také si můžete sami dělat akupresurní masáž, kterou je dobré začít u nosních dírek, které stlačíte prsty - nejlépe oběma prostředníčky z obou stran. Poté jedete krouživými pohyby podél nosu směrem ven až k vnitřním koutkům očí, kde opět stlačíte body, tentokrát na dráze močového měchýře. Pak vyjedete prostředníčky nad obě obočí, obkroužíte je až ke spánkům a vracíte se zpět k nosním dírkám. Tato masáž se doporučuje opakovat alespoň 12x, aby došlo k uvolnění a stimulaci potřebných akupresurních bodů. Tento druh akupresury vám může pomoci i v případě, kdy cítíte, že na vás leze rýma a nachlazení.

Cvičení, nápomocná při zbavování se alergií

Také cvičení tai chi, chi kung nebo jógy vám může ulehčit od nepříjemných stavů při alergii. V tai chi se cvičí cílené pohyby spojené se střídáním napětí a uvolnění, které společně s rotací páteře harmonizují proudění energie čchi v neridiánech, a tím i v orgánech.

Hluboké dýchání při cvičení chi kung či jógy zase pomáhá uvolnit různé spasmy a energetické blokády v těle, a tak napomáhá uvolnění, zlepšení trávení a výraznému posílení zdraví fyzického i psychického a samozřejmě celkové kondice.