Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Používejte ekodrogerii, zachráníte nejednoho pstruha

Používejte ekodrogerii, zachráníte nejednoho pstruha Detoxikujte nejen tělo, ale také svoji úklidovou výbavu. Pořiďte si šetrné čisticí prostředky!
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Používejte ekodrogerii, zachráníte nejednoho pstruha zdroj: shutterstock.com

Co se týče domova, to, co všichni chceme je čistá domácnost. A k úklidu patří spolehlivé čističe, které nás nenechají nikdy na holičkách. Ale co, když jejich používáním necháváme na holičkách přírodu a svoje zdraví? Silná vůně na bázi ropných derivátů a vše rozežírající schopnost konvenčních čisticích prostředků nejsou zrovna to pravé ořechové. Pojďte spolu s námi udělat detox své úklidové výbavy.

Skrytá rizika konvenčních čističů a pracích prostředků

Ačkoli je ve svých domácnostech používáme prakticky denně, moc o nich nepřemýšlíme. Chceme mít krásný, čistý a voňavý domov. A také pokud možno nezaplatit za čističe a prací prostředky sumu, která by zruinovala náš rodinný rozpočet. Proto často saháme po levné drogerii plné chemie, která v širším měřítku vůbec nepřináší tolik výhod, o jakých nás přesvědčují reklamy. Konvenční prostředky pro péči o domácnost mají hned několik podstatných vad na kráse. Obsahují syntetické parfemace a agresivní chemikálie, které rozpustí nejen špínu, ale také dráždí sliznice (hlavně očí a nosu) a mají celkový neblahý vliv na naše zdraví. Ať chceme nebo ne, různé alergické reakce na čisticí prostředky řeší čím dál tím více lidí. Díky velkému výskytu kontaktní dermatitidy se začíná nadzvedávat poklička hrnce, v kterém se vaří látky, mnohdy velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Jsou to převážně hormonální disruptory a karcinogenní směsi, které v dlouhodobém horizontu způsobují mnoho zdravotních problémů celosvětové populace.

Mnohé látky, často používané v čističích, jsou průběžně zakazovány jak v USA, tak v Evropské unii. Bohužel jsou nahrazovány novými chemickými sloučeninami, které nejsou dostatečně prozkoumané. Velmi často se jedná o pěnidla (povrchově aktivní látky) a stabilizátory, které narušují kožní bariéru a mohou způsobovat různá kožní onemocnění. Často vykazují toxicitu pro nervovou a respirační soustavu a jsou nebezpečné a toxické pro vodní organismy. Konvenční čisticí prostředky mohou obsahovat i více než 100 nebezpečných chemikálií. Nejhorší z nich jsou toluen, acetaldehyd, formaldehyd. Často se ve spojení se jmenovanými vyskytují také chloroform, benzen a další ropné chemikálie. Chemické parfemace (pocházející z ropy), které mají za úkol zakrýt nepříjemný zápach dalších složek, jsou brány jako 5. největší alergen vůbec. Všechny jmenované ingredience jsou toxické pro člověka i vodní ekosystémy.

Ekodrogerie je jiná!

Ekodrogerie je skvělým pomocníkem pro udržení čisté domácnosti bez zbytečného zatížení přírody i našeho organismu. Dá se rozdělit na ekologicky šetrnou a bio (organickou). Produkty ekodrogerie neobsahují tolik agresívních složek, např. škodlivé fosfáty se v ní nahrazují fosfonáty a jejich přítomnost v produktu je procentuálně omezená jen na potřebné minimum. V bio čisticích a pracích prostředcích se nejčastěji používají ingredience jako borax, jedlá i prací soda, mýdlové ořechy nebo mydlice lékařská (jsou bohaté na saponiny), parfemace jsou přírodního původu. Buď se jedná o výtažky z rostlin, ovoce anebo éterické oleje.

Bio čističe jsou šetrné k přírodě. Jejich výrobci se zaměřují nejen na obsah, ale používají i obalové materiály, které nezatěžují životní prostředí. Nádoby na čisticí prostředky jsou zhotoveny z bio plastů, které se poměrně rychle rozloží a mohou se používat jako součást hnojiv v ekologickém zemědělství. Etikety jsou tištěny speciálními bio inkousty, a pokud je nutný papírový obal, pochází z recyklátu. U bio čističů se klade důraz na to, aby jejich součástí byly také suroviny z fair-trade produkce.

Biooo priority a čistota

To nejčistší možné řešení pro perfektně čistou domácnost bez škodlivých látek, které můžete u nás v Biooo sehnat, je Etamine du Lys. Značka, která řeší lásku k přírodě a její ochranu od začátku až do konce a ještě dál. Pokud byste hledali jednu jedinou domácnost našich zaměstnanců, která nevlastní ani jeden čistič od Etamine du Lys, prostě ji nenajdete. A je pravdou, že máme opravdu velikou spotřebu i v širších rodinách. Velmi zajímavou alternativou je naše česká značka Tiera Verde. Vyniká čistotou, nenáročností, ale i přesto je účinná. Nabízí vše, co potřebujete pro šetrný úklid domácnosti. Pokud jste ještě nezkoušeli tyto dvě čistě přírodní značky, pracující výhradně s kvalitními surovinami, jděte do toho. Byt i čisticí prostředky ve vašich domácnostech si žádají jarní detoxikaci! Nebojte se čisticího doteku přírody. Nikdo totiž nikdy nic lepšího a účinnějšího nevymyslel.