Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč vlastně zvolit přírodní kosmetiku?

zdroj: Shutterstock

Možná jste si všimli, že v poslední době je velice populární označovat produkty jako bio, eko, přírodní a dávat všemu zelené visačky. Samozřejmě, pokud by zelená cedulka na krému nebo kusu oblečení opravdu znamenala, že je produkt tak dobrý, jak se tváří, bylo by vše perfektní a zalité sluncem. Jenže ono to tak často není. Proto jsme se rozhodli, že se dnes podíváme na to, jak to máme my, o co jde konkrétně nám, jakožto BiOOO, a co doopravdy přírodní kosmetika je.

Co je naše myšlenka

Příroda je náš domov. Není to alternativa. Vše pochází primárně z přírody a zase se do ní navrací, příroda a život je jedno a totéž. Proto to nejlepší pro náš život je právě to, co je nejblíž přírodě. Stačí si uvědomit, že součást přírody jsme stále a chovat se podle toho. Proto pro nás ve firmě BiOOO nejsou slova jako bio nebo eko trendem či alternativou, ale něčím, co by mělo být naprostou přirozeností. Proto ta tři „O“ v názvu. Protože jsou nadbytečná, stejně jako jsou nadbytečné nálepky bio nebo eko. Pro nás jsou přírodní produkty jedinou volbou a za alternativu považujeme vše, co nás od přírody vzdaluje. Firma BiOOO působí na českém trhu již od roku 2007 a za tu dobu se nám povedlo stát se největším prodejcem přírodní kosmetiky, ekodrogerie a přírodních doplňků stravy v České republice. Právě proto věříme, že jdeme správnou cestou. Žijeme tím, co děláme a děláme to, co říkáme. Je to styl života, způsob uvažování a neustálá touha růst a zlepšovat se. Vyvažovat kvantitu a kvalitu.

Co je a není přírodní kosmetika

Přírodní kosmetika může být dost široký pojem, pod který se dá schovat hodně věcí. Je tedy dobré rozlišovat, o čem je skutečně řeč. Nejsnadnějším vodítkem nám mohou být certifikáty. Ty jsou zárukou, že při výrobě byly dodrženy určité postupy, že produkty neobsahují některé látky nebo obsahují určitý poměr složek v bio kvalitě, případně že je v biokvalitě celý produkt. Ovšem certifikáty nám nemohou být jediným vodítkem, přestože o produktech říkají hodně. Certifikace je proces poměrně finančně náročný a jsou značky, které si jej buď nemohou dovolit nebo prostředky raději investují jinam. Proto je potřeba umět alespoň částečně číst složení produktů. Protože jako všude jinde, i tady jsou ty nejdůležitější věci napsané tím nejmenším písmem. A pak už můžeme daleko lépe rozlišovat. Přírodní či bio kosmetiku poznáme tak, že obsahuje čistě přírodní ingredience nebo přírodní látky nějakým způsobem zpracované, ale neobsahující jinak žádné chemické či syntetické látky. Kosmetika s přírodními výtažky si většinou nedělá příliš starosti s ropnými deriváty, konzervanty či silikony a podle poměru složek se přiklání buď na stranu přírody nebo na stranu konvenční kosmetiky.

Proč zvolit přírodní kosmetiku

1. Je zdravější
Nejčastější argument. Nicméně to tak prostě je. Možná máte pocit, že kosmetika má zkrášlovat a že v takovém případě je otázka po zdraví bezpředmětná. Ale nikdy nesmíme zapomenout, že kůže je náš největší orgán a že jeho funkce je stejně důležitá jako všech ostatních. A žádný orgán nefunguje nezávisle na ostatních, pokud se nestaráme dobře o jeden, poznáme to časem i na dalších.

2. Víte, co používáte
Pokud nám někdo, koho neznáme, naservíruje něco a my vůbec netušíme, o co se jedná, nezačneme ihned s chutí jíst. Nechceme si přece uškodit, tak nás logicky zajímá, co v tom je. Ale u kosmetiky jako by to nebylo až tak důležité. A přitom pokožka také vstřebá, co na ni namažeme, nemluvě třeba o zubních pastách. Složení kosmetiky je jedna z věcí, která by nás při výběru měla zajímat nejdřív. Většina přírodní kosmetiky má velmi transparentní složení, ve kterém nenajdeme žádné podivnosti, jejichž vlastnosti musíme dlouze vyhledávat na internetu.

3. Je šetrnější k životnímu prostředí
Výrobci přírodní kosmetiky nehledí jen na naše zdraví, ale tak nějak na zdraví celé planety. Protože chcete-li vyrábět něco z čistě přírodních produktů, potřebujete je někde získat, takže ničit si zdroj vašeho podnikání by bylo z ekonomického hlediska dost krátkozraké. Snaha o podporu lokálních zdrojů, férové pracovní podmínky, investice do šetrných výrobních procesů, recyklované materiály, minimalizace odpadu…toto všechno a často i mnohem více podpoříte pouhým zakoupením mýdla nebo pracího prášku.

4. Je ekonomičtější
Ne levnější. Ekonomičtější. V čem je to jiné? Na levném produktu ušetříte jednorázově, ale přírodní kosmetika se vám vyplatí dlouhodobě. Většina kosmetických produktů má totiž za úkol zbavit nás nějakého problému. Suché pleti, mastných vlasů, akné, … Protože krásná pleť je zdravá pleť a pokud je pleť zdravá, bezproblémová, vlasy rostou, nepadají, kůže je pevná a pružná, tak zas tolik přípravků nepotřebujeme. A zatímco konvenční kosmetika problém často jenom zamaskuje, tak přírodní kosmetika směřuje k tomu, dostat pleť do takové kondice, aby se o sebe dokázala maximálně postarat sama. Aby nepotřebovala deset přípravků, když chceme vypadat pěkně.

5. Dlouhodobý efekt
Možná ta největší výhoda přírodní kosmetiky. Začneme-li používat takové produkty, které se snaží pleť dostat do dobrého stavu, zvýšit její obranyschopnost, harmonizují její funkce a zbytečně ji nedráždí, neuvidíme efekt možná hned druhý den ráno, ale po nějakém čase si ho budeme moci užívat do nekonečna. V přírodní kosmetice nejde totiž o okamžité zlepšení, ale o trvalou nápravu. Jedině opravdu čistá přírodní kosmetika dokáže zajistit výsledky, které trvají.