Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak zvládnout Vánoce bez stresu

zdroj:

Inspirujte se 7 snadnými tipy, díky kterým zaručeně snížíte předvánoční stres! Prozradíme také, které esenciální oleje a potraviny pomáhají redukovat napětí.

Jak zvládnout Vánoce bez stresu? Pomůže plánování ale i aromaterapie

 

Raději zapomeňte na představu dokonalých Vánoc z televizních obrazovek. Udělejte si letošní svátky podle sebe. A když na vás stres přeci jen dolehne, pomůže aromaterapie, některé potraviny, přírodní doplňky stravy ale i bylinkové čaje.

 

Ze svátků plných pohody a společného času s blízkými se Vánoce stávají spíše obdobím plným stresu, což je velká škoda a navíc zbytečné. Sužovat nás můžou nejen finance, ale i pocit, že doma není vše dostatečně dokonale přichystané, nestačili jsme koupit vánoční dárky, nebo je nemáme zabalené. Bohužel si v tomto období náš mozek často lehce najde přesně ten správný důvod, proč být ve stresu :).

7 tipů, jak se zbavit předvánočního stresu

Vánoce však mohou být příjemným časem, pokud se naučíme se stresem pracovat. Rychlou pomocí je několik hlubokých nádechů mířících až do oblasti podbřišku. Dlouhodoběji pak fungují následující tipy.

1.Nepodléhejte tlaku

Dokonalé Vánoce? Existují pouze v reklamě. Běžní smrtelníci zkrátka nemají perfektně naklizeno, pod stromečkem nebývá nepřeberné množství drahých dárků. Rozlitá sklenička vína, přesolená polévka, ušpiněné oblečení, hádka v rodině? Všechno se může přihodit, je to normální a nejste v tom sami.

Vytvořte si proto vlastní představu Vánoc. Rádi byste si na Štědrý den zalyžovali? Nebo šli na procházku? Musíte péct 10 druhů cukroví, když všem chutnají především rohlíčky a včelí úly, a zbytek putuje do mrazáku? Vše je na vás – Vánoce budou náročné pouze tak, jak si je náročné uděláte.

2.Plánujte společně

Promyslete si dopředu, co je pro vás o Vánocích důležité. Poté si sedněte s blízkými a proberte jejich představu. Mnohé konflikty totiž vznikají proto, že jeden člen domácnosti velí jako generál a zbytek rodiny je nucený plnit požadavky, které jim nedávají smysl. Buďte ochotní z některých bodů slevit a uvidíte, že jinde vám blízcí vyjdou vstříc. Poté si úkoly rozdělte – tak aby byl každý zodpovědný za něco. Seznam si pak můžete pověsit na ledničku a odškrtávat.

3.Připravte si rozpočet

Ještě než začnete brouzdat internetem nebo vyrazíte do obchodů, promyslete si, kolik chcete do dárků investovat, aniž by to významně narušilo váš rozpočet. Částky se držte a nepodléhejte spontánním nákupům.

4.Dopřejte si dostatečný spánek

Nejlepší činností na odplavení stresu je kvalitní spánek. Tělo i mysl v něm regenerují a sbírají síly na další den. Odpočatý člověk se s každým úkolem popere snáz, rychleji a s menším stresem.

Že nemůžete večer zabrat? Poohlédněte se po přírodních doplňcích stravy, které přispívají ke snadnějšímu usínání.

5.Jděte se projít

Skvělou vzpruhu představuje také čerstvý vzduch. I když je venku tma nebo zima, přemluvte se a vyrazte na procházku. Uvidíte, že po návratu domů budete mít úsměv ve tváři.

6.Sportujte

Máte jen chvíli času? Vyzkoušejte intenzivnější 20minutové cvičení, které vám pořádně rozproudí krev a vyplaví endorfiny, nebo se alespoň lehce protáhněte.

7.Objevte aromaterapii

Abyste v předvánočním období neztratili sami sebe, dopřejte si chvilku relaxace o samotě. Pusťte si oblíbenou hudbu, zavřete oči a odpočívejte v přítomnosti éterických olejů

Na stres a uvolnění je skvělá levandule, novou energii dodají grep či mandarinka. Výbornou volbu představuje také heřmánek, rozmarýn, bazalka nebo růže či jasmín. Vánoční atmosféru skvěle naladí hřebíček, vanilka, tonka, skořice či badyán.

Zmírnit stres umí také některé potraviny

Vybírejte potraviny bohaté na aminokyseliny, vitamíny a minerály a zatočte se stresem přírodní cestou. Prospěšné jsou:

  • aminokyselina tryptofan,
  • vitamíny C, E a skupiny B,
  • minerály hořčík a zinek.

Skvělou volbou jsou rakytník, šípek, ovesné vločky, ořechy a semínka, drůbeží maso, tučné ryby nebo zakysané mléčné výrobky.

První bylinková pomoc 

Co dělat, když na vás stres přeci jen dolehne? Není nutné hned sahat po lécích na zklidnění psychiky. Raději se v klidu posaďte a uvařte si bylinkový čaj. Pohoda se dostaví za několik minut. Širokou nabídku bylinkových čajů v organické kvalitě i přírodních doplňků stravy naleznete u nás v BIOOO.