Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Poznáte zavodněný organismus?

Poznáte zavodněný organismus? Zavodněný organismus se projevuje mnoha způsoby a souvisí s ním další zdravotní problémy, jako je překyselený organismus nebo obezita.
Iva Lhotská
4,8 5
23

Poznáte zavodněný organismus? zdroj: unsplash.com

Otékají vám často nohy, konkrétně kotníky, ruce, obličej, dokonce i oči a nedaří se vám zhubnout? Když se postavíte na váhu večer, ručička se pohybuje rapidně směrem k vyšším hodnotám a po ránu máte zas pocit, že jste zhubla? Také můžete mít nepříjemný pocit nafouknutí, případně otoku. Obtěžuje vás celulitida na stehnech a kdovíco dalšího? Možná přemýšlíte, co se ve vašem těle děje a co s tím udělat... Někdy si připadáte tlustá a neforemná, jindy pro změnu štíhlá jako laň a velmi přitažlivá? Bohužel však častěji převažuje ta první fáze?

Pokud máte většinu z těchto příznaků, tedy kromě pocitu Lady Vamp, nejspíše trpíte zavodněním organismu. Voda je pro naše tělo velmi důležitá, jenže je nezbytné, aby vodní hospodářství v organismu dobře fungovalo. Ledviny mnohdy nezvládají velký příval vody a do tkání se ukládá sůl, která vodu v těle zadržuje.

Proto si teď vezměme pořádnou svítilnu a zkusme si posvítit na to, jak můžeme předejít nepříjemným pocitům zavodnění a opravdu se stát ženami spontánními, zábavnými i výbušnými, tedy ženami zvanými "vamp". To podstatné, co nám k tomu může chybět, se nazývá zdraví.

Tento článek je více pro ženy, ale neznamená to, že si o tom, jak se zbavit zavodnění, nemohou přečíst také pánové.

Příčiny zavodnění organismu

Bohužel musím konstatovat, že nežádoucí zavodnění mohou někdy způsobovat různá onemocnění. Nejčastěji to bývá vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a plic, vysoký příjem soli i cukru, překyselení organismu, obezita, nadměrná spotřeba alkoholu a kávy, nesprávná životospráva, vysoký příjem sodíku, problémy s ledvinami a játry, porucha lymfatického systému, užívání antikoncepce, ale také nízká hladina progesteronu či vedlejší účinky léků, jež užíváte.

Tímto způsobem jsme se pokusili teď velice zestručněně vyloučit choroby provázené zavodněním a nyní se pojďme věnovat tomu, jak zavodnění předejít, jak jej alternativně léčit a ještě co tento neduh znamená v pojetí psychosomatickém a z hlediska tradiční čínské medicíny (TČM).

Jste zdravé, ale zavodněné?

Jestliže netrpíte žádnou závažnou chorobou a přesto jste, milé ženy, zavodněny, asi byste měly podrobit váš každodenní jídelníček pečlivému zkoumání. Než si začnete vytvářet nové menu, doporučila bych, abyste se zaměřily na váš pravidelný příjem soli, cukru, draslíku a kyselinotvorných potravin, jako jsou například potraviny živočišného původu, cukry, potraviny rafinované a průmyslově zpracované, třeba majonéza nebo kečup, luštěniny, obiloviny, produkty z kvasnic, kvašená jídla, para ořechy, arašídy, kešu, káva, alkohol, čokoláda, umělá sladidla a sycené doslazované nápoje. Snižují pH a odebírají nám z těla minerály.

Pokud máte pH spíše kyselejší, může vám hrozit vyšší riziko onemocněním cukrovkou, osteoporózou, srdečními problémy či oslabení ledvin. Z toho důvodu bych omezila příjem mléčných výrobků a masa. Kyseliny jsou pro náš organismus nebezpečné. Některé kyseliny, jako například močovou, octovou nebo chlorovodíkovou, si tělo vyrábí jako produkty látkové výměny, některé přijímá prostřednictvím nevhodné stravy. Zajímavé je, že zásadité látky si tělo vytvořit neumí, ale přijímá je pouze z potravy.

Projevy překyseleného organismu

Pokud máte překyselený organismus, bere si sám v případě potřeby zásadité látky z těla, kupříkladu vápník ze zubů a kostí, hořčík, jenž měl být určen pro činnost nervové soustavy či dokonce ochabují svaly, protože produkují zásaditý amoniak. Díky překyselení dochází k oslabení orgánů a postupem času můžete onemocnět chorobami, které při dlouhodobém překyselení mohou přejít do chronického stádia.

Když jíte více sladkostí a upravovaných potravin než ovoce a zeleniny, nedostáváte do svého těla tak potřebný draslík, který má významnou schopnost chránit tělo před vysokým tlakem a mrtvicí. Důležitý je i sodík, ale v organismu by měla fungovat rovnováha mezi těmito dvěma prvky, draslíkem a sodíkem. Pokud máte v těle přemíru sodíku a málo draslíku, což je v dnešní době kvůli časté konzumaci přesolených a přeslazených jídel docela běžné, vaše tělo rozhodně štěstím nejásá.

A abychom se z tohoto začarovaného kruhu zvaného překyselení už nějak dostali, alespoň prozatím na papíře, vyjmenujeme si alespoň potraviny, které jsou zásadotvorné. Patří k nim především zelenina, a to mrkev, celer, ředkvičky, brokolice, květák, petržel, chřest, špenát, meloun, salátové okurky, z ovoce jablka, meruňky, banán, mango, grapefruit a citron, z dalších potravin slunečnicová semínka a mandle či zelené čaje a za studena lisované panenské oleje.

A protože se říká, že strava by měla být naším lékem, asi bychom ji měli brát vážněji a odpovědněji.

Jaká další opatření lze učinit, aby se člověk zbavil zavodnění?

Při zadržování nadměrného množství tekutin v těle hraje velmi významnou roli lymfatický systém. Jestliže je přetížený, nemůže pracovat stoprocentně a může mít lví podíl na zavodnění.

V tomto případě odborníci na zprůchodnění lymfy doporučují nejlépe manuální lymfatickou masáž u kvalitního maséra. Tu je však potřeba několikrát opakovat, aby došlo k potřebnému zprůchodnění. Také je nutné dostatečně pít, aby se z těla vyloučily škodlivé látky.

Ohlídejte si dostatečný příjem minerálů, hlavně vápníku, hořčíku a draslíku. Když jich nebude mít váš organismus potřebné množství, může rovněž dojít k otokům. Měly byste doplňovat také vitaminy řady B, nejlépe B komplex.

Více pohybu k lepšímu zdraví

Víte, že zadržování vody v těle může mít též na svědomí nedostatek pohybu? Kromě správné životosprávy, stravy a masáží byste se tedy měly, milé dámy, také více hýbat. Posilovna asi stačit nebude, i když se můžete domluvit se svým trenérem, jak na to. Raději bych však doporučila cvičení jógy, jejíž nepřeberné množství druhů se dnes nabízí, chi kung nebo tai chi. Jsou to cvičení, která harmonizují tělo a napomáhají zlepšení zdraví. Celkově jsou přínosná především cvičení, při kterých je nutné zhluboka dýchat. Pokud jsou na vás jóga či tai chi příliš pomalé, začněte tančit.

Byliny vhodné k odvodnění organismu

Diuretické čili odvodňovací účinky mají například tyto byliny: přeslička rolní, bříza bradavičnatá, řebříček obecný, kopřiva dvoudomá, listy maliníku, celík zlatobýl, prvosenka jarní, libeček lékařský nebo jalovec obecný. Tyto bylinky si můžete připravovat v podobě čajů a odvarů či je užívat jako tinktury. Přesto, že mají blahodárné účinky, měly byste je brát přiměřeně dlouho jen jako podpůrné prostředky.

K dalším přírodním prostředkům, které napomáhají odvodnění, patří černý rybíz, bez a brusinka.

Zavodnění v psychosomatickém významu

Na otoky nohou a dalších částí těla uvedených hned zkraje článku podle pohledu psychosomatiky trpí hlavně nadměrně aktivní lidé. Jsou to jedinci, kteří jsou velmi činorodí, neustále někde pobíhají a všude chtějí být a všechno stíhat. Pak se lehce stane, že tekutina má tendence uniknout mimo cévy, nevstřebává se a nahromadí se v tkáních.

V duchovní symbolice to znamená, že člověk, který se často zavodňuje, zažil nějakou těžkou životní situaci a byl by nejraději, aby ho vůbec nepotkala. Pokouší se tuto epizodu překlenout jinými zážitky, ale proběhlá situace zůstala potlačena a nevstřebala se. Proto se projevuje formou otoku, zavodněním.

Zavodnění organismu podle TČM

I tradiční čínská medicína radí, abychom dostatečně pečovali o svou bílou krev, tedy lymfu. Jedná se vlastně o mízu, část krevní plazmy, která koluje v lymfatickém systému. Svá zakončení má v podobě lymfatických uzlin, které zachytávají toxiny z těla. Fungují v podstatě jako filtry, jež čistí organismus ode všech nahromaděných odpadních látek.

Otoky poukazují na nedostatečnost ledvin, jater či ne zrovna dobré fungování srdce. Ledviny TČM považuje za jeden z nejdůležitějších orgánů, sídlí v nich totiž prenatální i postnatální čchi. Jsou tedy jakousi zásobárnou životní energie. Ledviny bývají označovány za orgán vnitřní síly a dlouhověkosti. Oteklé nohy většinou poukazují na oslabené ledviny. V případě otoků od kotníků dolů, může jít o srdeční problémy a jestli máte i další otoky, může se jednat o játra. Pokud se nacházíte v období dlouhotrvajícího stresu, vaše tělo vás tak upozorňuje na nutnost odpočinku.

Otoky nohou v dnešní době bývají poměrně časté, zejména při cestování, dlouhém sezení a podobně. Část krve se tak hromadí v dolních končetinách, protože žíly nedokáží dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpátky k srdci.

TČM doporučuje k užívání například přípravky s ginkgo bilobou, tedy výtažkem z jinanu dvoulaločného, které rozšiřují zúžené tepny v celém těle.