Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vrhněte se do boje proti pigmentovým skvrnám

zdroj: Shutterstock

Nepěkné hnědé skvrny (hyperpigmentace) na těle jsou nejčastějším problémem, který ženy kromě vrásek řeší. Nejsou jen známkou stárnutí, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Nejčastějším důvodem jejich vzniku je nadměrné vystavování se slunečnímu záření a nedostatečná péče o pleť. Proto v dnešní době nejsou výjimkou ani u mladších žen pod 50 let. 

Co je hyperpigmentace?

Hyperpigmentace neboli sluneční (někdy také stařecké) skvrny jsou malé nevzhledné flíčky, které mají tmavší zbarvení než zbytek pokožky. Za jejich vznikem stojí zvýšená tvorba melaninu - kožního barviva produkovaného kožními buňkami melanocyty. Produkci tohoto pigmentu spouští působení slunečního záření na pokožku. Nežádoucí skvrny se proto nejčastěji objevují v místech často vystavovaných slunci, jako je obličej, krk, dekolt a ruce. Tvorbu hyperpigmentace však mohou ovlivňovat i hormonální změny či genetika. Pigmentové skvrny jsou neškodné, jde spíše o estetický problém, proti kterému lze vést úspěšný boj.

Další faktory vzniku pigmentových skvrn:

  • užívání hormonální antikoncepce (HA)
  • těhotenství
  • menopauza
  • léky, které zvyšují citlivost na sluneční světlo
  • obecně tmavší typ pokožky
  • povrchová poranění či popálení kůže

Typy hyperpigmentace

Existuje několik typů hyperpigmentace, mezi nejčastější patří melasma, sluneční skvrny a pozánětlivá hyperpigmentace.

  • Melasma - někdy se také setkáte s pojmem “těhotenská maska”. Jedná se o pigmentové skvrny v těhotenství, které vznikají vlivem hormonálních změn. Objevují se především v oblasti obličeje, většinou postupně zmizí do jednoho roku po porodu.
  • Sluneční pigmentace - sluneční skvrny, nazývané také jaterní skvrny nebo solární lentiginy. Souvisejí s nadměrným sluněním, jsou následkem účinků UV záření. Obecně se objevují v oblastech vystavených slunci, jako jsou hřbety rukou a obličej.
  • Pozánětlivá hyperpigmentace - je důsledkem poranění či zánětu pokožky. Objevuje se na těle i na obličeji a rovnoměrně postihuje muže i ženy. Nejčastěji trápí osoby s akné, někdy může být způsobena kosmetickými zákroky.

Jak předcházet pigmentovým skvrnám?

Základním receptem na pigmentové skvrny je prevence. Sluneční záření je pro naši pokožku hrozbou bez ohledu na roční období, nezapomínejte proto na vhodnou sluneční ochranu. Hlavně v letních měsících používejte krémy s vysokým SPF faktorem pokaždé, když se chystáte na sluníčko. Je jedno, zda trávíte čas u bazénu, u moře nebo na horách. Dlouhodobým vystavováním pokožky slunečním paprskům bez patřičné ochrany zvyšujete nejen riziko pigmentových skvrn, ale i předčasného stárnutí kůže a vzniku vrásek.

Jak na stávající pigmentové skvrny?

Pokud už se pigmentové skvrny objeví, existuje několik způsobů, jak jejich projev zmírnit či předcházet dalšímu vzniku. Na trhu existuje nespočet produktů speciálně vyvinutých ke zmírnění hyperpigmentace, které se mohou stát součástí vaší každodenní kosmetické péče, tedy zesvětlující krémy a séra na redukci pigmentových skvrn. Sjednocují tón pleti a navrací jí její přirozený jas.

Menší a světlejší pigmentové skvrny většinou do jisté doby zmizí samy. Mezitím je můžete snadno zamaskovat. Použijte kvalitní, o odstín světlejší korektor, než má váš make-up.

Osvědčené babské rady na pigmentové skvrny

I naše babičky se potýkaly s pigmentovými skvrnami. Musely si ale poradit i bez vymožeností moderní doby. Pomoc hledaly kde jinde, než v přírodě. 

Citron - smíchejte jednu lžičku citronové šťávy se lžičkou medu. Směs vmíchejte do bílého jogurtu a použijte ji jako pleťovou masku. Nechte působit cca 15 minut a poté důkladně opláchněte.

Okurka – okurková šťáva zjemňuje kůži na rukou a vyběluje pigmentové skvrny a pihy.

Kurkuma - smíchejte kelímek zakysané smetany s půl lžičkou kurkumy, naneste na pigmentové skvrny a nechte 15 minut působit. Poté důkladně opláchněte.

V neposlední řadě pigmentové skvrny dokáže zesvětlit i černý čaj, Aloe vera nebo podmáslí (případně kefír). 

Nanášejte některý z těchto produktů na skvrny alespoň dvakrát denně, ale nečekejte viditelné výsledky přes noc. Když jde o pigmentové skvrny, je potřeba obrnit se trpělivostí.

Profesionální odstranění - dermatologické zákroky

A jestli trpělivost není vaše silná stránka, nejrychlejší a nejefektivnější řešení slibují moderní technologie (chvála Bohu za ně). 

  • Intenzivní pulzní světlo neboli IPL – dokáže melanin zahřát na vysokou teplotu a následně ho ničí, již po několika sezeních jsou pigmentové skvrny minulostí.
  • Depigmentační laser – paprsek laseru cíleně působí na nadbytečný pigment a odstraňuje ho bez poškození okolní tkáně. Proceduru je nutné provést opakovaně.
  • Chemický peeling – exfoliační chemický roztok odstraňuje povrchovou vrstvu pokožky a odumřelé kožní buňky i s pigmentovými skvrnami.
  • Kryoterapie – ošetření pleti tekutým dusíkem nebo sněhem s oxidem uhličitým způsobí rychlé ochlazení pokožky a “zmrazení” tmavých skvrn.