Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Je libo babské ucho? Nebo snad raději šalvěj?

Je libo babské ucho? Nebo snad raději šalvěj? Šalvěj lékařská je oblíbenou léčivou bylinkou, která si podle bylinkářů dokáže poradit snad se všemi nemocemi.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Je libo babské ucho? Nebo snad raději šalvěj? zdroj: shutterstock.com

Nelekejte se, nebudu vám doporučovat babské ucho, žabí stehýnka, myší ocásky ani nic podobného. Ale určitě většina z vás zná už skoro národní pohádku nebo spíš komediální film pro děti i dospělé "Dívka na koštěti". Přesto, že byl natočen začátkem 70. let, čas zajisté tomuto filmovému počinu nijak neublížil. Obejdeme se bez čarování i vyslovování zaklínadel typu "dexempo šuplex" a kdovíčeho ještě... Uznejte však, že mít k dispozici Saxaninu natahovací ruku, by někdy nebylo od věci ;-) A když se budete chtít trochu zasnít a dostat se tak do pohádkové říše, udělejte to. Protože na to, abychom zde na Zemi mohli zůstat (a přitom klidně snít) není potřeba vypít odvar právě z babského ucha neboli šalvěje přeslenité...

Šalvěj lékařská, latinsky Salvia Officinalis je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých, podobně jako máta a meduňka. Zaručeně patří mezi zázračné a čarovné rostliny a neměla by v naší domácnosti chybět. Už naši předkové na svých zahradách pěstovali šalvěj. Věřili, že je uzdraví ze všech nemocí a ochrání i před samotnou smrtí. Tím pádem se o ní zmiňují i dobové herbáře. Zázračná šalvěj se tak stala významným symbolem zdraví a života věčného. Ostatně její název Salvia je odvozen z latinského salvare, což znamená léčit nebo spasit (salvo).

Přejít na sekci článku:

Jak šalvěj vypadá a jaké druhy jsou známy?

Jak šalvěj vypadá a jaké druhy jsou známy? zdroj: shutterstock.com

Šalvěj lékařská je velmi pohledná silně aromatická bylina, která je právem považována za královnu bylinek. Má polokeřovitý vzhled a vysoké zdřevnatělé lodyhy. Je vysoká 30 - 70 centimetrů. Její lodyha je šedoplstnatá, listy řapíkaté a jemně vroubkované. Šalvěj kvete od května do července. Její nádherné fialové květenství přitahuje včely a čmeláky. Dokonce byly vyšlechtěny rozmanité kultivary, jejichž listy mají fialovou barvu nebo jsou žlutě žíhané.

Mezi blízké sestry šalvěje lékařské patří třeba Purpurea právě s fialovými listy, Tricolor s listy růžově a bíle skvrnitými nebo Icterina se žlutě žíhanými. Tyto okrasnější vyšlechtěné druhy se mohou použít k léčení i v kuchyni stejným způsobem jako klasická šalvějová královna. Pěstovat lze i mnoho dalších druhů, například šalvěj muškátovou s růžovými květy a širokými listy, šalvěj levandulolistou, sličnou či zahradní.

Další zajímavostí ze světa šalvějí je šalvěj hispánská, jež je pěstována pro jedlá semínka chia. Je to jednoletá bylina vysoká přes jeden metr s bílými či fialovými květy. Znali ji už staří Aztékové a používali ji dokonce jako platidlo.

Součástí šalvějových lístků je 1,5 - 3 % silice, která je směsí thujonu, salviolu, kafru, cineolu a borneolu. Dále obsahuje 4 % tříslovin, saponiny, látky podobné hormonu estrogenu, oxyterpenové kyseliny a amid kyseliny nikotinové. Pak také pryskyřice, vitaminy skupiny B, vitamin P, minerální a hormonálně účinné látky. Šalvěj má také hojné využití v kuchyni jako koření, a to její čerstvé či sušené listy. Tato bylinka má trpkou až nahořklou chuť. Přidává se do omáček, nádivek, rizota, luštěninových polévek nebo k dušené zelenině. Syrovou můžeme použít do salátů a pomazánek. Bývá rovněž součástí kořenících směsí spolu s rozmarýnou, majoránkou, mátou, bazalkou, petrželkou a oregánem. Buďte ovšem opatrní s dávkováním, neboť její chuť je opravdu výrazná! Zejména je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože při vyšších dávkách (nebo když se zkombinuje s alkoholem) je šalvěj toxická.