Eko, Organic a Natural - poznáte rozdíl?

5,0 5
15

Eko, Organic a Natural - poznáte rozdíl?zdroj: istockphoto.com

Tento článek vznikl pro ty, kteří by si chtěli trochu více udělat pořádek v názvosloví používaného ve spojení s kosmetikou, kterou v BIOOO prodáváme. A třeba se z něho dozvíte ještě i další termíny, o kterých jste doposud nevěděli, že existují.

Organická kosmetika

Organická kosmetika nesmí obsahovat žádnou surovinu, která nebyla pěstovaná podle schválených biologických metod a nepochází z biologického zemědělství. Musí být zpracována šetrně k obnovitelným zdrojům a zachovávat mechanické postupy podporující biologickou rovnováhu, nesmí být ozařována, při pěstování rostlin nesmělo být použito čistírenských kalů, umělých hnojiv ani genového inženýrství. Organická kosmetika používá přísady, které jsou odvozené z ovoce, zeleniny a bylin. Musí obsahovat nejméně 95 % složek organického původu (byly vypěstovány ve shodě s pravidly ekologického zemědělství).

Další složky jsou např. minerální látky jako oxid titaničitý, který se používá při výrobě minerálního make-upu jako přírodní SPF. V Austrálii existují pro certifikaci organické kosmetiky dvě skupiny pravidel. Jedny jsou stejné jako u USDA a druhé povolují 70-95 % organicky vypěstovaných složek v obsahu, které mohou doplnit další, pro organickou kosmetiku schválené, látky. Minimální neorganické složky, které se mohou použít, jsou uvedeny v uzavřeném seznamu organického certifikačního orgánu. V případě, že složka není k dispozici v organické formě, nesmí být geneticky modifikovaná. Řídí se zásadami fair-trade.

Přírodní kosmetika/Natural Cosmetics

Myslíte si, že označení „přírodní kosmetika“ vám zaručí, že budete mít opravdu přírodní složení bez chemie? Obsahuje přírodní složky, ale ty mohou být pěstovány s použitím syntetických hnojiv nebo GMO, které v rostlině zůstávají i po jejím zpracování. I když je složka nekvalitní a plná pesticidů, které se dostávají do výrobku a ovlivňují jeho vlastnosti, může být zpracována a prodána s nálepkou „přírodní kosmetika“ a v krásném obalu s levandulovými poli. Tyto tzv. produkty sice mohou obsahovat někdy i velmi kvalitní ingredience, například olivový olej nebo bambucké máslo, které by byly za jiných okolností certifikované jako organické. Ale zbytek ingrediencí ve složení výrobku představují syntetické složky. Jde převážně o produkty petrochemického a chemického průmyslu - parabeny, minerální oleje, syntetické parfemace.

Green cosmetics/Zelená kosmetika

Je velmi podobný případ jako „přírodní kosmetika“. Obsahuje složky převážně rostlinného původu. I tak ale může kosmetický přípravek obsahovat škodlivé chemické složky, protože původ rostlin a ovoce, z kterého výtažky pocházejí, nebyl v souladu s principy ekologického zemědělství. Termín “green cosmetics“ pak navozuje u zákazníka pocit, že mu na výrobci záleží a chce pro něho jen to nejlepší.

Eco / Eco Friendly Cosmetics

Dalším diskutabilním názvem je eco/eco friendly cosmetics. Produkt nesoucí označení Eco by měl být šetrný k životnímu prostředí, co se týče složení, obalu, výrobního procesu. Povětšinou to bývá tak, že ve výrobku jsou sice ekologicky šetrné složky, ale ne všechny. Tyto výrobky obsahují sice ne tak agresivní chemii jako konvenční, ale i tak nejsou zcela „čisté“ a jejich biologická rozložitelnost je v přírodě delší, než je tomu u organických produktů.

Kosmetika šetrná k životnímu prostředí

Tato kosmetika může být šetrná k životnímu prostředí, při její výrobě je minimalizována manipulace s toxiny, může být velmi dobře biologicky odbouratelná, problém je ale v tom, že neznáme původ a čistotu použitých složek.

Jak se vám článek líbil?