Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Složení kosmetiky - víte, co používáte?

Složení kosmetiky - víte, co používáte? Zjednodušili jsme orientaci ve složení produktů tak, aby byla srozumitelné pro každého.
Renata Ježková
4,9 5
10

Složení kosmetiky zdroj: biooo.cz

V záplavě produktů, které jsou dnes na trhu, bývá občas těžké se orientovat. Pokud nám není jedno, co jíme a co používáme, dostáváme se často do informačního vakua, protože málokterá firma či značka má natolik transparentní a etickou marketingovou politiku, aby nám říkala to, co opravdu chceme a potřebujeme vědět. V případě zdravých, ekologických a bio produktů to platí dvojnásob - čím více stoupá jejich popularita, tím častěji jsou tyto termíny využívané ke zvýšení prodejnosti téměř čehokoliv, přestože jediná spojitost s přírodou je papírová krabička, ve které je produkt zabalen.

Jediná věc, podle které se můžeme skutečně orientovat, je složení produktů. Jsme si vědomi toho, že ne každý má čas a znalosti potřebné k tomu, aby podrobně zjistil, co který produkt obsahuje. Pokusili jsme se vám tedy orientaci co nejvíce zpřístupnit a zjednodušit. Nejen, že postupně doplňujeme složení (INCI - mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad, která řadí ingredience dle jejich obsahu v daném produktu) ke všem nabízeným produktům, ale rozdělili jsme ingredience do několika barevně odlišených kategorií, aby bylo již na první pohled zřejmé, jak moc je ten který výrobek skutečně “zelený”.

Zelená je dobrá

Složení kosmetiky zdroj: biooo.cz

Zelená je dobrá, ale všeho moc škodí. Není naší ambicí nabízet jen ty nejzelenější výrobky. Chceme, aby si u nás vybral každý a z vlastní zkušenosti víme, že i ten, kdo na začátku nějakou tu “chemii” moc neřeší, se časem dopracuje k vyšší kvalitě a ocení skutečně přírodní složení. Opravdovou kvalitu není třeba nikomu nutit násilím, každý má svoji vlastní cestu a rychlost. Proto u nás najdete jak značky a výrobky tak čisté, jako byste je zrovna utrhli na louce či v lese, tak výrobky, které jsou semi-přírodní a svojí cenou nebo výkonem vyhovují těm, kteří až tak ortodoxní nejsou. Ale nenatíráme nic na zeleno, v našem novém značení produktů vidíte na první pohled, co si kupujete.

Ingredience jsou rozdělené do šesti skupin podle toho, jakého jsou původu a jaký mohou mít vliv na zdraví. Nechceme být arbitrem pro to, co je “správné”. Naší ambicí je poskytnout všem zákazníkům - od úplného laika až po specialistu - nástroj rychlé a přehledné orientace. Netvrdíme tedy, že nutně vše, co je přírodní, je pro každého ta nejlepší volba a vše, co je chemické, vás do minuty po nanesení zahubí. Co a proč jsme zařadili do jednotlivých kategorií si můžete přečíst na specializované stránce věnované právě složení.

Kategorie přírodní látky a deriváty přírodních látek jsou ty naprosto neproblematické. Pokud chcete produkty, které jsou maximálně čisté, zelená je vaše barva. A možná i šedá, což jsou potenciální alergeny, kam, bohužel, spadají veškeré esenciální oleje, a to i přes svoje vynikající a nepopiratelné účinky. Ale respektujeme, že mnoho našich zákazníků chce o jejich existenci v produktu vědět, protože ať se nám to líbí nebo ne, alergizovat mohou a jsou tedy i přes svůj naprosto bezchybný původ zařazeny bokem.

A jsme u chemie aneb démona nové doby. Je velmi moderní zaklínat se přírodou a veškerou chemii házet do jednoho pytle jako něco, co nás všechny postupem času sprovodí ze světa. Nic na světě není černobílé, i medvídek panda má růžový jazyk. Takže jsou chemické látky, které vám třeba nic moc extra nepřinesou, ale rozhodně vás nezabijí, často dodají produktu uživatelské kvality, které by jinak neměl a úplně nejčastěji snižují výrobní náklady. Takové látky najdete v kategorii chemické látky bez negativních účinků na zdraví. Nicméně často mají dost negativní účinky na vaši peněženku, není tedy od věci mít na zřeteli jejich množství ve výrobku s ohledem na jeho cenu.

Ovšem jsou látky, které nám na zdraví škodit mohou, přestože konvenční produkty jsou jich plné. Proč tomu tak je, je docela zřejmé - na jedné straně stojí zisky výrobců, ovšem na druhé ne/zájem spotřebitelů. Zájem o rychlé, byť pofidérní výsledky, nízké ceny, prefabrikované vůně, mraky pěny...doplňte dle libosti. A nezájem o skutečný stav věci, o informace, o své zdraví, o sebe sama… Je třeba si uvědomit, že to, že je nějaká ingredience povolená, ještě neznamená, že není škodlivá a už vůbec ne, že je prospěšná. Ale dokud to bude spotřebitel ignorovat a dokud se neprokáže její přímá spojitost s nějakých zdravotním rizikem v těch koncentracích, v jakých je používaná, bude používaná dál. Proto se snažíme tyto látky v našich produktech hledat a posuzovat individuálně, jestli je v sortimentu ponecháme či nikoliv. Běžně prodávané produkty pak často obsahují i látky, které jsou prokazatelně nebezpečné, v některých částech světa i zakázané nebo se o zákazu uvažuje. Takové produkty ale u nás nenajdete.