Vyznejte se ve složení přírodní kosmetiky

5,0 5
7

Vyznejte se ve složení přírodní kosmetikyzdroj: unsplash.com

Slovní spojení „přírodní kosmetika” je povětšinou součástí tzv. greenwashingu. To znamená, že ho zneužívají konvenční firmy k nalákání zákazníka, ale složení jejich výrobku je přehlídkou výdobytků chemických laboratoří. Parabeny a další lahůdky - třeba barviva, pocházející z ropy a další krásy, které jsou všechno jiné, jen ne prospěšné pro naši pokožku. A všechny firmy propagující tyto výrobky nám slibují lepší a světlejší zítřky, ruku v ruce s rakovinou kůže anebo rozhozeným hormonálním systémem, protože mnoho ze složek, které obsahují, narušuje endokrinní rovnováhu. A to nespraví ani ten nejúčinnější rostlinný výtažek na světě, pokud je obklopen chemickou společností.

Co obsahují výrobky bio kosmetiky a proč?

Bio šampony a sprchové gely

Bio (organické) šampony a sprchové gely nesmí obsahovat běžné parabeny a silikony, které pochází z ropy a jsou v kosmetickém průmyslu používány ke zlepšení emulgačních vlastností výrobku a jako pěnidla. Nejznámějším a nejdiskutovanějším je laurylsulfát sodný (SLS, SLES), který vyvolává alergické reakce a kožní problémy. Místo ropných pěnidel se v šamponech a sprchových gelech používají deriváty přírodních látek, například olivový nebo kokosový sulfát, který vzniká zmýdelněním (reakcí s hydroxidem sodným) olivového či kokosového oleje. Sulfáty, které vzejdou z tohoto procesu, se považují za bezpečné, nedráždivé a mohou se používat v biokosmetice.

Co se týče parfemace šamponů a sprchových gelů, v přírodní kosmetice se využívají éterické oleje, případně výluhy z rostlin. Éterické oleje zároveň působí ve výrobku jako přírodní konzervanty. Pokud stojíte v pozoru, když při čtení složení vidíte napsáno parfum, v certifikované bio kosmetice se jedná o směs éterických olejů či jednodruhovou esenci získanou pomocí parovodní destilace anebo alkoholové extrakce. Případně může parfemaci tvořit výtažek z ovoce, z kterého se nedá destilovat esenciální olej (např. jahody, třešně).

Přírodní deodoranty

Bio deodoranty neobsahují ani jeden ze škodlivých hliníků. Aby se tedy zvýšila jejich efektivita, přidává se do nich kamenec - potassium alum. Jedná se o čistě přírodní minerál, který sice nezabraňuje pocení jako takovému, což je jedna z nevýhod komerčních deodorantů, ale je schopný efektivně eliminovat pach potu. Nenarušuje tak termoregulační schopnosti těla. Buď se do deodorantu zkapalňuje anebo se používá jako tuhý krystal. Přírodní deodoranty ovšem nemusí nutně obsahovat kamenec, mohou být složeny pouze z éterických olejů s deodoračními, vonnými a konzervačními účinky a jejich nosičů (kokosový olej, jedlá soda apod.), ale nejsou však tak účinné.

Přírodní mýdla

Mýdla se nedělají z kostí. Základem bývá palmový, kokosový nebo olivový olej, případně živočišný tuk, který se saponizuje, nebo jiné tenzidy, které jsou bezpečné pro použití v přírodní kosmetice - například deriváty přírodních látek snižující povrchové napětí a zlepšující emulgační schopnosti. Kokosový ani olivový sulfát nevyvolává podráždění pokožky. Součástí mýdel může být i glycerin, který pochází z přírodního zdroje (rostlinný nebo živočišný). Syntetický glycerin nebývá součástí přírodní kosmetiky. Glycerin funguje v mýdlech jako látka, která zjemňuje pokožku. Dále se do mýdel přidávají éterické oleje nejen kvůli parfemaci, ale také kvůli pozitivním účinkům na pleť a tělo. V tekutých mýdlech hrají i roli konzervantu.

Zubní pasty a ústní vody

Klasické zubní pasty obsahují různé i hrůzné přísady - od sladidel až po drsné obrušovací prostředky a chemikálie. Nejhorší z přísad v zubních pastách je propylenglykol a polyethylen, což je rozpouštědlo, které funguje jako aktivní složka v některých nemrznoucích prostředcích. Jako pěnidlo se do konvenčních zubních past používá laurylsulfát sodný, dalšími složkami jsou často sacharin, syntetická kyselina benzoová a umělé příchutě. Přírodní zubní pasty nejsou tak pěnivé, ale za to jsou šetrnější k vašemu chrupu. Používají se do nich éterické oleje a extrakty z rostlin, obsahují i abrazivní složky, jakou je např. kokosová mouka. Dále kokosový olej nebo oxid křemičitý, který je zároveň bělicím činidlem. Přírodní pasty mohou obsahovat fluorid sodný, který je diskutabilním prvkem, nicméně v nich není zakázaný. A jako sladidlo se přidává např. xylitol.

Pleťové a tělové peelingy

Peelingy jsou důležitou součástí péče o pleť. V klasických komerčních peelinzích se jako brusné součásti používají malé, plastové kuličky z polyethylenu, který je často kontaminovaný 1,4-diohexanem. Ty se po použití dostávají do vodních zdrojů a mají velmi nedobrý vliv na životní prostředí. Dále bývá součástí peelingů butylalanylhydroxyanisol (BHA), který je diskutovaný jako lidský karcinogen a může způsobit depigmentaci pokožky či poškození jater. V bio certifikovaných peelinzích se používají jako obrušovací částečky kousky kávy, cukr, sůl nebo například rozmělněná jádra z meruněk či mandlí. Základem bývají rostlinné oleje a jejich vůni tvoří éterické oleje, které se podílejí i na konzervaci.

Pečující krémy a mléka

Bio pleťové krémy mají mít pěsticí i vyživující funkci. Některé krémy mohou být založeny čistě na olejovém základě, v jiných hraje velkou roli voda. Také mohou obsahovat lanolin nebo včelí vosk, ale nejsou pak vegan-friendly. Jako zahušťovadla se používají přírodní gumy (guaranová, arabská, xantanová) a přidávají se také přírodní emulgátory (lecitin). Pro vůni, konzervaci a zlepšení pečujících vlastností se doplní éterické oleje, výluhy z bylin nebo hydroláty, vitamin E či výtažky ze semen. Rostlinné oleje v krému zajišťují přísun vitaminů (zejména C a A) a minerálů, které se výrazně podílí na obnově pleti.

Přípravky na opalování

Krémy a mléka na opalování jsou kapitola sama o sobě. Mají poskytovat pokožce co nejlepší možnou ochranu před škodlivými vlivy slunečního záření. V konvenční kosmetice na opalování se v nich vyskytuje hodně diskutabilních a škodlivých látek, které fungují jako hormonální disruptory a spouštěče rakoviny, mohou vyvolat kontaktní dermatitidu, uvolňují volné radikály, poškozují kožní film a navíc jsou nebezpečné v těhotenství. Kromě tradičních složek, jako jsou emulgátory a olejový, lanolinový nebo voskový základ, obsahují krémy na opalování z bio produkce přírodní UV filtry, a to přirozeně se vyskytující bílý minerál oxid titaničitý, který působí jako reflexní bariéra UVA záření.

Další látka, která se používá do přírodních opalovacích přípravků, je extrakt kyseliny skořicové, která se nachází v listu skořice. Tento extrakt najdete ve složení pod názvem Isoamyl p-methoxycinnamate, ale jako jeho náhradu lze použít také oxid zinečnatý. Tyto složky jsou netoxické, jsou schváleny Evropskou unií pro používání v certifikované přírodní kosmetice, poskytují přirozenou ochranu proti UVA i UVB záření. V přírodních opalovacích krémech se klade důraz na to, aby do složek spadaly i výtažky nebo éterické oleje, které kromě toho, že výrobek parfemují, mají také antioxidační vlastnosti, napomáhají přirozené obnově pleti a eliminují projevy stárnutí.

Jak se vám článek líbil?