zdroj: shutterstock.com
Zabíjí vás úklid? V přeneseném smyslu si člověk často odpoví “ano”, nicméně není od věci vědět, že je to daleko konkrétnější otázka, než se může na první pohled zdát. Běžné uklízecí prostředky jsou totiž často plné takových věcí, že to snad ani člověk nechce vědět. Proč jsou asi potřeba rukavice, případně se prostředky nemají vdechovat, že… Nicméně vzhledem ke spotřebě, kterou při uklízení často máme, bývá hlavním kritériem výběru cena. Takže by někdo třeba i rád uklízel ekologičtěji, ale hotová ekodrogerie je za tou pomyslnou hraniční částkou, kterou chce do úklidu investovat. Navíc ve chvíli, kdy vlastně neví, jak to bude fungovat, a jestli to fakt stačí.
Ono to samozřejmě stačí a funguje, ale není nad osobní zkušenost, že… Nicméně existují věci, které máme všichni doma, stojí pár korun a velmi dobře si na nich můžeme ukázat, jak skvěle ekologické čistící prostředky fungují. Navíc uklízet s věcmi, na které můžete normálně sáhnout, nemusíte se bát, že to na sebe cákne dítě a nepotřebujete mít v celém bytě otevřeno do průvanu, má skutečně něco do sebe. Máte pak pocit, že máte opravdu čisto, ale tak nějak jinak, přátelštěji a ne jako po chemickém útoku, který zabil všechno živé. A kdo vám tedy při úklidu nejvíc pomůže?
Jedlá soda
Naprosto univerzální pomocník při úklidu čehokoliv. Výborně pohlcuje pachy, takže je skvěle využitelná při deodorizaci čehokoliv. Věci buď omyjeme roztokem sody (cca 4 lžíce na litr vody), textilní věci jako matrace, polštáře, koberce nebo třeba plyšáky posypeme a po 15 minutách vyklepeme. A nežádoucí pach je pryč. Stejným způsobem lze zbavit zápachu pračku nebo myčku. Připálené nádobí sodě také neodolá - v připáleném hrnci povaříme silný roztok sody a necháme následně působit přes noc. Také dokáže vhodně uhasit malý požár - třeba když vám chytne ubrus nebo jídlo na pánvičce. Je jemně abrazivní a dobře pohlcuje mastnotu, takže je skvělá na čistění kuchyňských povrchů.
Ocet
Případně kyselina citronová nebo citronová šťáva. Prostě kyselina :-) Oceníte hlavně ve chvíli, kdy jde o vodní kámen. Varná konvice, postarší váza nebo zašlé kohoutky v koupelně… vše se bude lesknout tak, jak už jste dlouho neviděli. Na koupelnu je ideální přimíchat trochu octa právě do sody a vzniklou pastou vyčistit veškerou keramiku.
Éterické oleje
Možná jste je doteď znali jen jako příjemné provonění bytu nebo součást kosmetiky. Ale některé éterické oleje jsou díky svým silným antibakteriálním a antiseptickým složkám skvělou desinfekcí a je ideální je přidat tam, kde potřebujete čisticí schopnosti přípravku posílit. Nejvhodnější k úklidu jsou levandule, eukalyptus, tea tree, citron, pomeranč nebo třeba grep. Pokud potřebujete zatočit i s plísněmi, sáhněte po oreganu nebo hřebíčku.