zdroj: shutterstock.com
Štětce dokážou v mnohém ulehčit vaše každodenní líčení, ale pokud se nevyznáte, který použít na co, tak dokážou pěkně potrápit, obzvláště ty na oči, kterých existuje nespočet tvarů. Dnes vás jednoduše provedeme štětcovým arzenálem a pomůžeme vám zorientovat se.
Štětce jsou v oblasti make-upu skvělými služebníky, ale pokud v make-upu neumíte zas tak chodit nebo nejste profesionální vizážista, tak vás množství různých tvarů a střihů může na první pohled vylekat. Obzvláště líčení očí a stínování lze pojmout mnoha způsoby a různé nástroje mají rozmanité použití. Pokud ale věnujete pár okamžiků výběru těch pravých, tak se vám štětce odmění tím, že jednak značně zrychlí vaše líčení a jednak vám poskytnou preciznější a dlouhotrvající výsledek.
Pro jednoduché nanášení očních stínů na celé víčko využijete nejvíce jednoduchý plochý štětec. Velikost jeho hlavy vybírejte podle velikosti očí, štětec by měl svou plochou pokrývat zhruba třetinu až polovinu očního víčka. Příliš velký štětec by stíny rozmazal kolem oka a výsledné líčení by vypadalo umazaně, proto je lepší vždy volit štětec, který je menší. Plochý štětec se hodí na všechny druhy stínů a můžete s ním aplikovat oční stíny jak na pohyblivé víčko, tak na celé oko až k obočí. Pokud máte v oblibě sypké minerální oční stíny, pak vybírejte štětec s hustěji naskládanými štětinami, který dokáže nabrat dostatek pigmentu a minimalizuje opadávání stínů pod oko. Na krémové stíny zase oceníte štětec, který je řidší a plochý. Ideální jsou samozřejmě syntetické štětiny, které do sebe nevstřebávají samotný krémový stín. Štětec by měl být spíše pevnější a ne příliš huňatý. U štětců určených na celé oční víčko nenanášejte barvu roztíráním, ale spíše jemně poklepávejte, aby se stíny na víčko co nejlépe přenesly a zářily v plné intenzitě. Pokud vlastníte stíny s velkým množstvím třpytek, můžete štětec nejprve navlhčit vodou z kohoutku nebo jej postříkat květovou vodou ve spreji. Vlhké médium usnadní nanášení a navíc zvýrazní třpyt stínů.
Při stínování záhybu víčka nejvíce oceníte štětec s menším a kulatým průměrem. Takový štětec ideálně padne právě do očního záhybu a stíny se s ním dobře aplikují tam, kam mají. Velikost vybírejte opět podle velikosti vlastních očí tak, aby hlava štětce pohodlně zapadla do záhybu oka. Stejný štětec se bude hodit i pro stínování a vzájemné propojování jednotlivých odstínů pro vytvoření přirozené plasticity oka. Stíny se totiž nejlépe rozmazávají právě kulatým štětcem se směrem ke konci se rozšiřujícími štětinami. Pro propojování stínů jsou nejlepší krouživé pohyby ve směru ke středu oka – tak si stíny nerozmažete za hranici očí a docílíte nejlepšího výsledku. Drobný plochý štěteček se vám bude hodit na dolní linku či do vnitřního koutku oka pro rozzáření pohledu. Takovýhle štětec na detaily využijete v nouzi k více účelům – můžete s ním také vyplnit obočí nebo vytvořit oční linky. Štětec může být rovně zastřižený nebo zkosený, vyzkoušejte si, s jakým se vám lépe manipuluje. V každém případě malý štětec na detaily jistě využijete a má multifunkční použití.
Na obočí se pak nejlépe hodí plochý zkosený štětec, se kterým budete mít vykreslené obočí raz dva. Štětec na obočí vám velmi ulehčí práci a můžete jej používat v kombinaci jak se stínem, tak s gelem nebo pomádou na obočí. Obočí vždy vykreslujte drobnými tahy napodobujícími přirozený růst chloupků a nesnažte se vytvořit souvislou linku.
Oční linky jsou skutečně vyšší dívčí a zmiňujeme se o nich v samostatném článku. V tomto případě se skutečně vyplatí zkoušet, zkoušet a zkoušet – jen málokdo se narodil se schopností vytvořit dokonalé oční linky na první pokus a i ten nejlepší štětec je záležitostí zkušeností. Ale ať už si vyberete úzký dlouhý štětec nebo plochý zkosený či do rovna zastřižený, věnujte dostatek času technice. Nemusíte se bát, že umění očních linek neovládnete. Štětce zkrátka nejsou žádná věda a stačí jich mít v arzenálu pár takových, které vám budou vyhovovat a naučíte se je používat. Díky dobrým štětcům se pak stane každodenní líčení očí hračkou.