Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na přírodní repelenty

Jak na přírodní repelenty Přírodní repelent si můžete koupit již hotový, nebo si vyrobit domácí přímo na míru.
Viktorie Kalinová
4,6 5
14

Jak na přírodní repelenty zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Léto je fajn, ale přináší s sebou i pár nepříjemných věcí. Třeba hmyz. Protože pokud nejste entomolog, těžko se začnete rozplývat štěstím nad hejnem komárů u rybníka, pestrou společností, co vám nalétá do bytu otevřeným oknem za světlem a dalšími podobně nevítanými návštěvníky. Problém jsou samozřejmě i klíšťata, ale o těch najdete více zde. Na klíšťatech je fajn, že vám aspoň nenalezou domů. Jenže ta létající havěť ano. Tak co s tím?

Je samozřejmě možné si pořídit již hotový přírodní repelent, to není nic proti ničemu. Problém je v tom, že sice bude efektivní, ale dost možná nebude vonět ani vám. Což je škoda, protože příroda disponuje spoustou vůní. Tak proč se trápit s něčím, co jsme si nevybrali? Pokud se nechcete nechat omezovat ve výběru vůně a naopak byste si rádi pořídili repelent, který odpudí opravdu jen hmyz, můžete se nechat inspirovat našimi tipy.

Éterické oleje jsou totiž naprosto spolehlivým odpuzovačem hmyzu - však právě k tomuto účelu tyto látky většina rostlin používá. Vyvinuto v laboratoři Matky Přírody ve výzkumu trvajícím miliony let. Trošku jiný level než kalifornští vědci ;-) Pokud ale opravdu chcete, aby éterický olej měl požadované účinky, poohlédněte se po něčem opravdu kvalitním, ideálně v bio nebo Demeter kvalitě, jak to nejdete u značky Taoasis a u některých olejů Nobilis Tilia. Nejde o žádnou eko pózu, ale čistě jen o to, že pokud chcete, aby rostlinný materiál měl nějaké účinky a navíc ho hodláte v poměrně velké míře vdechovat, tak je na místě si uvědomit, že na pár kapek éteráku je potřeba opravdu hodně rostlinného materiálu a je-li ta rostlina plná pesticidů či nějakých jiných pochutin, tak takto dostaneme opravdu plnou palbu. Navíc účinky oleje se odvíjejí od kvality rostliny a tam může být rozdíl stejný jako mezi skleníkovým rajčetem bez chuti a tím, které vyrostlo na zahrádce někde v italském zapadákově.

Pro použití v interiéru máme docela dost variant. Můžeme zvolit buď klasickou aromalampu, vonnou svíčku nebo různé podoby dřevěných difuzérů, které budou navíc plnit i dekorativní funkci. Pak je možné použít i samotný éterický olej, který nakapame třeba na polštář, na papírový kapesníček nebo keramickou podložku. Fleků se bát nemusíme, protože není-li olej sám nějak výrazně zbarvený, tak beze zbytku vyprchá a na polštáři nezanechá stopu. Pokud ano, vyměňte značku - i éterické oleje mohou být šizené. Aromalampy mají výhodu v tom, že si sami řídíte intenzitu vůně množstvím použitého oleje.

Ale vyrobit si můžete i klasický repelent v rozprašovači, který pak můžete mít kdykoliv u sebe. Budete potřebovat pouze rozprašovač, jablečný ocet/alkohol a éterické oleje. Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, proto potřebujete jiné médium - pokud použijete alkohol, nebude nijak ovlivněna vůně olejů, ale repelent bude trochu vysušovat, pokud ho nanesete přímo na pokožku a rychleji se odpaří. Jablečný ocet je v tomto ohledu praktičtější, ale zas má svoji vlastní vůni, která nemusí být v kombinaci s oleji zrovna vaším šálkem čaje. Takže vyzkoušejte, co je pro vás vhodné.

A to nejdůležitější nakonec - jaké éterické oleje jsou nejvhodnější?

  • Levandule
  • Bazalka
  • Tymián
  • Borovice
  • Vetiver
  • Bergamot (tady pozor a směsi s bergamotem nepoužívat na kůži, pokud se chystáte pobývat na slunci)
  • Máta
  • Tea tree
  • Eukalypt
Související produkt
Bergamot, Bio Demeter, Baldini 5 ml
Taoasis / 257 Kč
Citrusová vůně bergamotového éterického oleje osvěží mysl a dodá novou energii. Má výborné harmonizační účinky na psychiku, posiluje při nervovém vyčerpání a stresové zátěži, působí antidepresivně.
Detail produktu