Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na přírodní repelenty

4,6 5
14

Jak na přírodní repelenty zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Léto je fajn, ale přináší s sebou i pár nepříjemných věcí. Třeba hmyz. Protože pokud nejste entomolog, těžko se začnete rozplývat štěstím nad hejnem komárů u rybníka, pestrou společností, co vám nalétá do bytu otevřeným oknem za světlem a dalšími podobně nevítanými návštěvníky. Problém jsou samozřejmě i klíšťata, ale o těch najdete více zde. Na klíšťatech je fajn, že vám aspoň nenalezou domů. Jenže ta létající havěť ano. Tak co s tím?

Je samozřejmě možné si pořídit již hotový přírodní repelent, to není nic proti ničemu. Problém je v tom, že sice bude efektivní, ale dost možná nebude vonět ani vám. Což je škoda, protože příroda disponuje spoustou vůní. Tak proč se trápit s něčím, co jsme si nevybrali? Pokud se nechcete nechat omezovat ve výběru vůně a naopak byste si rádi pořídili repelent, který odpudí opravdu jen hmyz, můžete se nechat inspirovat našimi tipy.

Éterické oleje jsou totiž naprosto spolehlivým odpuzovačem hmyzu - však právě k tomuto účelu tyto látky většina rostlin používá. Vyvinuto v laboratoři Matky Přírody ve výzkumu trvajícím miliony let. Trošku jiný level než kalifornští vědci ;-) Pokud ale opravdu chcete, aby éterický olej měl požadované účinky, poohlédněte se po něčem opravdu kvalitním, ideálně v bio nebo Demeter kvalitě, jak to nejdete u značky Taoasis a u některých olejů Nobilis Tilia. Nejde o žádnou eko pózu, ale čistě jen o to, že pokud chcete, aby rostlinný materiál měl nějaké účinky a navíc ho hodláte v poměrně velké míře vdechovat, tak je na místě si uvědomit, že na pár kapek éteráku je potřeba opravdu hodně rostlinného materiálu a je-li ta rostlina plná pesticidů či nějakých jiných pochutin, tak takto dostaneme opravdu plnou palbu. Navíc účinky oleje se odvíjejí od kvality rostliny a tam může být rozdíl stejný jako mezi skleníkovým rajčetem bez chuti a tím, které vyrostlo na zahrádce někde v italském zapadákově.

Pro použití v interiéru máme docela dost variant. Můžeme zvolit buď klasickou aromalampu, vonnou svíčku nebo různé podoby dřevěných difuzérů, které budou navíc plnit i dekorativní funkci. Pak je možné použít i samotný éterický olej, který nakapame třeba na polštář, na papírový kapesníček nebo keramickou podložku. Fleků se bát nemusíme, protože není-li olej sám nějak výrazně zbarvený, tak beze zbytku vyprchá a na polštáři nezanechá stopu. Pokud ano, vyměňte značku - i éterické oleje mohou být šizené. Aromalampy mají výhodu v tom, že si sami řídíte intenzitu vůně množstvím použitého oleje.

Ale vyrobit si můžete i klasický repelent v rozprašovači, který pak můžete mít kdykoliv u sebe. Budete potřebovat pouze rozprašovač, jablečný ocet/alkohol a éterické oleje. Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, proto potřebujete jiné médium - pokud použijete alkohol, nebude nijak ovlivněna vůně olejů, ale repelent bude trochu vysušovat, pokud ho nanesete přímo na pokožku a rychleji se odpaří. Jablečný ocet je v tomto ohledu praktičtější, ale zas má svoji vlastní vůni, která nemusí být v kombinaci s oleji zrovna vaším šálkem čaje. Takže vyzkoušejte, co je pro vás vhodné.

A to nejdůležitější nakonec - jaké éterické oleje jsou nejvhodnější?

  • Levandule
  • Bazalka
  • Tymián
  • Borovice
  • Vetiver
  • Bergamot (tady pozor a směsi s bergamotem nepoužívat na kůži, pokud se chystáte pobývat na slunci)
  • Máta
  • Tea tree
  • Eukalypt
Související produkt
Bergamot, Bio Demeter, Baldini 5 ml
Taoasis / 228 Kč
Citrusová vůně bergamotového éterického oleje osvěží mysl a dodá novou energii. Má výborné harmonizační účinky na psychiku, posiluje při nervovém vyčerpání a stresové zátěži, působí antidepresivně.
Detail produktu