Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pravda o elektronických cigaretách

Pravda o elektronických cigaretách Elektronické cigarety mohou být zdraví škodlivé, navíc jsou testovány na zvířatech a některé mohou obsahovat i živočišné látky.
Jana Konečná
2,6 5
89

Pravda o elektronických cigaretách zdroj: istockphoto.com

Elektronické cigarety jsou v poslední době velkým trendem. Jsou totiž údajně zdravější než ty klasické a můžete je používat téměř kdekoliv. Na výběr je také velké množství příchutí. Slouží prý i rovněž jako skvělý prostředník, díky kterému lze přestat kouřit. V dnešním článku si vysvětlíme, jak vlastně tento typ cigaret funguje, a odpovíme na nejčastější otázky, které k elektronickým cigaretám vyvstávají.

Elektronické cigarety byly vynalezeny v Číně a za tento vynález vlastně můžou letní olympijské hry, které se v této zemi v roce 2008 konaly. V rámci co nejčistších a nejreprezentativnějších ulic bylo totiž potřeba se zbavit ohromného množství nedopalků, jež se válelo všude možně po ulicích. Řešení v podobě elektronických cigaret tak přišlo právě včas – v roce 2006 se tento typ cigaret začal prodávat a Číňané tak měli dost času si na tento nový způsob kouření zvyknout.

Jak elektronické cigarety fungují?

V klasických cigaretách se nikotin uvolňuje při hoření tabáku a následně je kuřákem vdechován skrz cigaretový filtr. U elektronických cigaret k hoření jako takovému nedochází. Topné tělísko na baterky mění tekutou náplň na páru, ve které je obsažen nejen nikotin, ale také různé příchuti a vůně. Náplň s tekutinou se po vypotřebování musí buď doplnit, nebo celá vyměnit. Záleží na typu cigarety.

Jsou zdraví škodlivé?

Výrobci elektronických cigaret lákají na to, že se při tomto způsobu kouření neuvolňují škodliviny jako při klasickém kouření cigaret. Ve výparech však byl při rozborech různých druhů e-cigaret nalezen například karcinogenní nitrosamin a toxický diethylen glykol. Karcinogenní látky se velice pravděpodobně v těchto typech cigaret objevují kvůli rychlému ohřevu tekuté náplně a diethylen glykol se používá jako součást nemrznoucí směsi, která je součástí náplně. U každého typu elektronických cigaret může být nález jiný, záleží na jejich kvalitě. V jiných elektronických cigaretách zase byly objeveny těžké kovy, jako je například antimon.

Další ze zdravotních rizik, které za kouřením elektronických cigaret stojí, je prohlubování závislosti na nikotinu. Což je vlastně paradox, protože e-cigarety jsou často prezentovány jako prostředek, který vám pomůže s kouřením přestat. Náplně do elektronických cigaret si totiž můžete vybírat nejen podle příchutí, ale také podle obsahu nikotinu, takže byste si měli postupně kupovat stále slabší a slabší náplně, až s kouřením přestanete úplně. Prakticky to tak ale vůbec nefunguje. Většina e-kuřáků totiž značně zneužívá toho, že můžou kouřit kdekoliv, a tak si „zapalují“ mnohem častěji než u klasických cigaret. Elektronické cigarety mají stále po ruce a mohou kouřit prakticky nepřetržitě. Kvůli tomu do svého těla každý den vpravují i mnohem více nikotinu.

Existuje u elektronických cigaret riziko pasivního kouření?

Ty typy cigaret, u kterých byly ve výparech nalezeny škodliviny, s sebou nesou i riziko pasivního kouření, kterým e-kuřáci ohrožují i své okolí. Míra rizika se opět různí. U některých typů e-cigaret se uvádí, že je takové pasivní kouření na stejné úrovni jako u klasických cigaret a u jiných je riziko nižší či naopak mnohem vyšší. Nelze to prostě aplikovat na všechny e-cigarety obecně, je to opět značka od značky.

Jsou vhodné pro vegany?

Stejně tak se značka od značky elektronických cigaret liší v tom, jestli jsou jejich produkty veganské. Tekuté náplně, takzvané e-liquidy můžou obsahovat glycerin, který může být rostlinného nebo živočišného původu. Potom se možný obsah živočišných látek může lišit příchuť od příchutě. Pokud kouříte například vanilkovou, jahodovou nebo malinovou příchuť, je možné že tekutá náplň obsahuje aroma, které obsahuje výtažky z takzvaného kastorea, což jsou výměšky z análních žlázek bobrů. Nejen, že představa užívání takové látky je poměrně nechutná, ale je to neetické. Bobři jsou totiž pro její získávání zabíjeni. V současnosti je však kastoreum stále častěji nahrazováno synteticky, ale přesto se v některých typech e-cigaret pořád ještě může objevit. To platí i pro klasické cigarety s příchutěmi. Pokud tedy chcete vědět, zda jsou vaše elektronické cigarety veganské, ideálně napište dotaz přímo firmě, která vaši značku vyrábí.

Testují se na zvířatech?

E-cigarety jsou velkou novinkou, obsahují odlišné látky než klasické cigarety, a tak musely být před uvedením na trh samozřejmě otestovány na zvířatech. A to jak v průběhu výrobního procesu, kdy se testovala jejich účinnost, tak i v závěrečné fázi, aby se vyloučila jejich škodlivost. Určitá forma testování probíhá pořád, protože je třeba znát dopad dlouhodobého užívání tohoto typu cigaret. Testování na zvířatech ostatně neustále probíhá i u klasických cigaret, u kterých je už jejich dopad na zdraví velmi dlouho znám. Většina značek e-cigaret navíc pochází z Číny, kde není zakázáno ani testování kosmetických přípravků, jako je tomu už v Evropě. Naopak je to od kosmetických firem požadováno. Takže se dá předpokládat, že se s testováním elektronických cigaret ani výhledově jen tak nepřestane.

Související produkt
Osvěžovač vzduchu Spiron 50 ml
Energy / 442 Kč
Osvěžovač vzduchu příjemně provoní ovzduší. Obsahuje harmonickou kombinaci nejčistších esenciálních olejů. 
Detail produktu