Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

K čemu je nám dobrý betakaroten?

zdroj: Shutterstock

I když je ještě jaro, před pár dny se teplé slunečné přihlásily o slovo se značným předstihem. No a to znamená, že i my bychom měli být ve střehu. I když se to nemusí zdát, sluneční paprsky už mají docela sílu a není radno je podceňovat. Proto se dnes zaměříme na jednoho z pomocníků, který nám pomáhá sluneční nápor zvládat a dokonce proměňovat ve zdravý bronz.

Bé jako betakaroten

Možná někteří z Vás ví, že betakaroten je přítomen v mrkvi a pomáhá nám v létě s opalováním. Pokud tedy chcete, aby byla Vaše kůže na nápor slunečních paprsků dobře připravena, bylo by dobré alespoň tři týdny před delším pobytem na slunci, užívat betakaroten. Je obsažen zejména ve žluto-oranžovém a tmavě zeleném ovoci a zelenině. Můžete tak jíst více potravin, jakými jsou například mrkev, rajčata, paprika, petrželová nať, hrášek, špenát, chřest, brokolice, čínské zelí, pažitka, kapusta, dýně, sladké brambory, řeřicha, listy pampelišky a z ovoce meruňky, jahody, švestky, broskve, nektarinky, plody rakytníku či v létě grapefruit. Nicméně u hezkého opálení to rozhodně nekončí. Betakaroten má totiž mnohem více benefitů pro naše zdraví než jen ty, co jsou na nás vidět "zvenku".

Cé jako co to je?

Betakaroten neboli provitamin A je v podstatě oranžovo-červený pigment, vyskytující se v rostlinách a ovoci, zejména v mrkvi a oranžově zabarvené zelenině či ovoci. Název betakaroten pochází z řeckého "beta" a z latinského "karoten", v překladu znamenající mrkev. Betakaroten se řadí mezi účinné antioxidanty. Jeho vstřebávání probíhá v tenkém střevě. Pomáhá neutralizovat volné radikály z UV záření, a chrání tak buňky těla před předčasným stárnutím. Podílí se na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a posiluje činnost imunitního systému. Je také známý tím, že podporuje opálení pokožky. Jeho nedostatek se pak projevuje oslabenou imunitou, šeroslepostí či vysycháním sliznic. Betakaroten se ukládá v kůži a zabarvuje ji do červeno-oranžova. Množství absorbovaného betakarotenu ovlivňují různé faktory, jako je například množství tuků a bílkovin. Když si totiž zeleninu s obsahem betakarotenu připravíte na oleji, jeho vstřebávání se zvýší až na 60 %. Některé výzkumy prokázaly, že betakaroten může zabránit poklesu kognitivních funkcí se zvyšujícím se věkem, nebo že kuřáci, kteří konzumují vyšší dávky betakarotenu, se mohou vyhnout rakovině plic.

Když máte nedostatek mrkve

Pokud se bojíte, že z Vaší stravy nečerpáte dostatek přirozeného betakarotenu nebo pokud chcete mít ještě silnější účinek, můžete si zakoupit některý z kvalitních potravinových doplňků. Za které bychom rozhodně dali ruku do ohně jsou doplňky stravy od značky Terranova Health, která je známá svou kvalitou a čistým složeným. Je ovšem zapotřebí řídit se pořekadlem "všeho s mírou". Pokud totiž budete jíst vyváženou stravu s dostatečným přísunem všech vitaminů a minerálů, není nutné nad rámec toho užívat doplňky stravy. Pak by se Vám totiž mohlo stát, že Vaše tělo bude mít najednou oranžového pigmentu až moc a Vaše kůže bude mít spíše oranžový nádech než chtěný bronz.