Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 způsobů, jak zregenerovat plíce, když přestanete kouřit

5 způsobů, jak zregenerovat plíce, když přestanete kouřit Kouření (i pasivní) má kritické následky na celý organismus, nejvíce však trpí plíce.
Karolína Kinclová
5,0 5
2

5 způsobů, jak zregenerovat plíce, když přestanete kouřit zdroj: pexels.com

Celý proces čistění a uzdravování plic nemusí být pro všechny tak jednoduchý. Děsí vás myšlenka drastické změny ve vašem životním stylu? Pokud ano, nestrachujte se a dělejte jeden krok po druhým. Zde najdete 5 různých cest, jak si pročistit plíce po letech kouření.

Nemusíte začít hned první den se všemi 5 způsoby. Aby pro vás toto období bylo co nejsnadnější, každý týden si adaptujte nový další způsob očisty vašich plic. Takto budete mít dostatek času přizpůsobit si nové návyky a vaše tělo se snadněji přizpůsobí.

Přejít na sekci článku:

1. Cvičte pro silnou mysl, zdravé plíce a mladé tělo

Udržovat své tělo ve formě je nezbytné pro poskytování kyslíku všem orgánům a udržování se v celkovém zdraví i psychické síle. Cvičení vás posiluje k větší odolnosti před různými pokušeními, jako jsou třeba cigarety. Pohyb navíc uvolňuje endorfiny, hormony štěstí, do těla, kde ulevují od bolesti a navozují pocit radosti a spokojenosti.

  • Procházky lesem - ano, i chůze je pohyb a pobyt v lese má navíc ozdravné účinky nejen pro vaše plíce, ale také mysl.
  • Běh - lesem, parkem či jen kolem domu. A i pomalejší tempo se počítá.
  • Plavání - posilujete všechny svaly v těle najednou.
  • Jóga - její benefity jsou nekonečné, proto je toto cvičení vhodné, ať už jste ve formě, nebo ne. Je několik druhů jógy, ze kterých si můžete vybrat, vyhněte se ze začátku ale Bikram józe (tzv. hot józe), což je cvičení jógy v přibližně 42 °C a při vyšší vlhkosti vzduchu, na to vaše plíce nemusí být připraveny a mohli byste si ublížit. Pro bývalé kuřáky jsou zde ale dva hlavní důvody, proč se začít věnovat józe:
    • Naučíte se efektivně dýchat. Správné dýchání během jógy je od bránice, to pomáhá zvětšovat kapacitu plic a zároveň posilujete břišní svaly, které jsou potřeba k pořádnému dýchání.
    • Váš postoj se zlepší. S narovnanými zády si vytvoříte více prostoru pro vaše plíce a více místa pro svaly, které vám usnadňují dýchání.
  • Tanec - objevte tanec, který vám bude notovat do vaší nálady. Tanec je jedním z nejlepších vyjadřovacích způsobů, jak ze sebe vydat přebytek energie, nervozity a zloby.