Přírodní vs. syntetické přípravky na opalování

3,3 5
20

zdroj: BiOOO.cz

Přemýšlíte, jak chránit zdraví vaší kůže? Začíná to ochranou před sluníčkem. Dnes už si musíme důkladně vybírat, co na svou kůži namažeme. Jestli kůži chráníme před škodlivými vnějšími vlivy nebo ji navíc zatížíme chemií z konvenční syntetické kosmetiky a paradoxně takto ještě více oslabíme zdraví kůže.  Ano, budeme se vám snažit používání chemických opalovacích krému rozmluvit a vysvětlíme proč. A jak fungují přírodní opalovací krémy, ptáte se? Pojďme se na podívat detailněji, co obsahují konvenční chemické opalovací krémy. Abyste se "nespálili" hned při výběru nekvalitního nebo nefungujícího opalovacího “zázraku”!

Slunce a vitamin D

Slunce nám dodává vitamin D, který nás, zejména pak děti, chrání před onemocněním rachitidou neboli křivicí a jinými nepříjemnými problémy s kostmi a pohybovým aparátemJeho účel v organismu je ale mnohem výraznější, než jen křivice a rachitida u dětí. Je to velmi důležitý vitamín pro funkci celého imunitních systému i u dospělých. Odhaduje se dokonce, že jeho nedostatek může urychlit vznik různých druhů rakoviny a celkově nemocnost - proto jsme v zimě více nemocní než v létě - jeden z důvodů je nedostatek vitaminu D. V létě ho máme dost, ale v zimě nemá příležitost se vytvořit. Např. populace v arabských státech má těžký nedostatek vitamínu D, protože chodí celí zahalení a přes den jsou zavření v interiérech. Slunce bychom se tedy neměli bát a schovávat se před ním. Ale zároveň je důležité použít správnou ochranu před jeho škodlivým vlivem. Sluníčko nám možná na chvíli dodá krásnou barvu, ale také urychluje stárnutí pleti, způsobuje pigmentové skvrny a celkově nadměrné slunění kůži nenávratně poškozuje. S takovými následky slunečního záření už pak nepomůže žádná kosmetika. A jaké je vlastně resumé? Prostě všeho s mírou!

Jaké opalovací přípravky nepoužívat?

Ani když seženete v lékárně nebo ve známém drogistickém řetězci poměrně drahý, vyzkoušený a testovaný preparát na opalování, nemáte záruku, že je bezpečný. Zapomeňte na klasická mléka a krémy obsahující chemické složky, které zanášející kožní póry a celkově zatěžují kůži. Navíc spousta konvenčních mlék či krémů dopuje naše tělo volnými radikály, jež mají neblahý vliv na pokožku a na žlázy s vnitřní sekrecí, navíc poškozují buňky, což může vést ke vzniku rakoviny. Tvrdí se stále, že nadměrné slunění způsobuje rakovinu kůže. Jenže některé složky mnohých opalovacích přípravků s filtry na chemické bázi mohou rovněž k tomuto onemocnění přispět. Kromě toho je velmi zajímavé, že chemické filtry v podstatě zabraňují vytváření vitaminu D v organismu! A pokud už vaše tělo přeci jen vyprodukovalo nějaký ten vitamin D, nedoporučujeme používat k mytí těla sprchové gely ani mýdla, protože takto se vitamin D nestačí po opalování vstřebat. V neposlední řadě: víte také, že tímto chemických koktejlem na své kůži zatěžujete nejen své zdraví, ale také znečišťujete vody v mořích a oceánech?

Pozor na filtry s nanočásticemi!

Jsou to vlastně tytéž minerální filtry s oxidem titaničitým, ale s více rozmělněnými částicemi o velikosti miliontiny milimetru, tedy v řádu nanometrů. Díky malému rozměru těchto částic se může přidat více UV filtru do opalovacímu prostředku, aniž by měl uživatel na pokožce bílé skvrny. V chemickém výzkumu toxikologie na univerzitě v Utahu porovnávali toxicitu komerčně dostupných částic oxidu zinečnatého. Výsledky studie prokázaly, že nanočástice jsou pro buňky dvakrát toxičtější než větší částice oxidu zinečnatého. Přítomnost nanočástic poškozovala mitochondrie a spouštěla reakce vedoucí k buněčné smrti. Filtry s nanočásticemi by se neměly dostat do přímého kontaktu s “živými” buňkami kůže. Problém s nanočásticemi je bohužel ten, že jejich výzkum zdaleka není u konce a vlastně nevíme, jaké působení mohou mít v dlouhodobém používání. Ideální je ochranné opalovací krémy s nanočásticemi nepoužívat, protož je velmi těžké zabránit tomu, aby se nedostaly do malých, čerstvých ranek na kůži či do sliznic, očí a úst. Nanočástice jsou toxické i v trávicím traktu a obzvlášť u malých děti nemůžeme dostatečně ohlídat, aby opalovací krém neochutnaly. A jak zjistíte, že opalovací prostředek obsahuje nanočástice? Musí to být uvedeno na obalu produktu někde poblíž INCI složení. Takže v případě, že se slovíčka “nano” nedohledáte, můžete si být jisti, že váš produkt nanočástice neobsahuje.

Rostlinné oleje na opalování?

Novým trendem v posledních létech bylo opalování s čistě rostlinnými oleji. Tento trend však vznikl na základě neověřených informací, které je dobré uvést na pravou míru. Musíme totiž podotknout, že žádný z olejů nemá prokazatelný UV filtr. Tudíž vystavovat tělo "chráněné" pouze oleji je poměrně riskatní. I když oleje mohou prodloužit pobyt na sluníčku, aději dbejte na to, aby na lahvičce přípravku bylo explicitně uvedeno SPF.

Které opalovací krémy neškodí?

Doporučujeme přípravky s minerálním fyzikálním filtrem v bio kvalitě. Optimální je používat ke zdravé ochraně před silnými slunečními paprsky minerální přípravky bez nanočástic. Ty jsou v dnešní době nejbezpečnější už jen z toho důvodu, že nepronikají kůží a jsou na slunci stabilní. Fungují na principu odrážení slunečních paprsků. Mají v sobě ochranu proti UV-B a některé i vůči UV-A, kterou spousta chemických přípravků postrádá. 

Fyzikální filtry jsou tzv. mechanické filtry, setkat se můžeme i s názvem anorganické filtry. Tyto filtry se získávají z nerostů a jsou to skutečné minerály vytěžené z přírody. Tyto fyzikální filtry se doporučují k ochraně před sluncem pro velmi citlivé jedince, protože jejich pokožku nedráždí a nezpůsobují alergické reakce. Co se týče bezpečnosti fyzikálních filtrů, můžeme dodat snad jen to, že jsou dokonce schválené jako přísady do potravin. Používají se totiž jako barviva – běloby.

Slovo minerální v tomto případě znamená, že sloučeniny, které se využívají  jako UV filtry, se čerpají z minerálních zdrojů či nerostů. Nejvíce se používají oxidy dvou kovů - titanu a zinku, tedy oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Ve složení na opalovacích přípravcích je často najdete v anglické verzi jako "titanium dioxide" a "zinc oxide". Jsou to v podstatě bílé prášky, které mají široké využití i v jiné oblasti, než je kosmetika. Mimo jiného se z nich vyrábějí třeba barvy na stěny. Oxid titaničitý odráží středněvlnné UV-B i část dlouhovlnného UV-A záření. K dosažení lepších výsledků se někdy doporučuje kombinace s některým UV-A filtrem. Ale pozor! Jeho zdatný kamarád, oxid zinečnatý odráží celé spektrum záření UV-A i UV-B.

Jak se vám článek líbil?