Přírodní vs. konvenční přípravky na opalování

3,8 5
8

Přírodní vs. konvenční opalovací přípravkyzdroj: istockphoto.com

Jak fungují přírodní opalovací krémy, ptáte se. Především bych se vám ráda pokusila rozmluvit používání klasických (konvenčních) opalovacích přípravků, jako jsou mléka a krémy s různě vysokými, pokud možno co nejvyššími faktory. Chemie obsažená v těchto produktech totiž našemu organismu stále více škodí. Jak tedy můžete předejít spálení ještě před vlastním pobytem na slunci? Mám samozřejmě na mysli, abyste se "nespálili" hned při koupi nekvalitního nebo nefungujícího opalovacího “zázraku”!

Na slunce s konvenčním opalovacím mlékem?

Ani když seženete v lékárně nebo ve známém drogistickém řetězci poměrně drahý, vyzkoušený a testovaný preparát na opalování, nemáte záruku, že je bezpečný. Každopádně bych to s přemírou slunečních paprsků nepřeháněla. Ano, dodávají nám vitamin D, který nás, zejména pak děti, chrání před onemocněním rachitidou neboli křivicí a jinými nepříjemnými záležitostmi s kostmi a pohybovým aparátem. Resumé však zní: všeho s mírou! A to v platí v případě slunce i mazání.

Pro většinu lidí jsou oblíbená zejména opalovací mléka. Jejich použití je jednoduché a velmi praktické. Pokud si však zakoupíte laciné mléko v běžné drogerii, nikdo vám jeho kvalitu nezaručí. Pokud jste se rozhodli pokračovat v používání opalovacích krémů a mlék, dojděte si pro ně raději do prodejny s bio kosmetikou nebo bylinářství. Sice si asi trochu připlatíte, ale nabídnou vám tam preparáty, které alespoň obsahují minerální, a ne chemický filtr. Zkuste zapomenout na klasická mléka a krémy obsahující chemii a zanášející kožní póry. Všimli jste si, jaké pak po vás zůstávají mastné fleky po blahodárné koupeli kupříkladu v moři?

Navíc spousta konvenčních mlék či krémů dopuje naše tělo volnými radikály, jež mají neblahý vliv na pokožku a na žlázy s vnitřní sekrecí. Tvrdí se, že nadměrné slunění způsobuje rakovinu kůže. Jenže některé složky mnohých opalovacích přípravků s filtry na chemické bázi mohou rovněž k tomuto onemocnění přispět. Kromě toho je velmi zajímavé, že chemické filtry v podstatě zabraňují vytváření vitaminu D v organismu!

A jestli vaše tělo přeci jenom vyprodukovalo nějaký ten vitamin D, nedoporučuji používat k mytí těla sprchové gely ani mýdla, protože se tak vitamin D nestačí po opalování vstřebat. Přiznejte se dobrovolně ;-) - míváte ve zvyku se po plavání v moři nebo v bazénu osprchovat s použitím mýdla či gelu? Pak tento krok příště zvažte a oddalte, protože tak si vitamin D v podstatě “smýváte”.

Co tedy použít pro zdravé opalování?

Doporučuji přípravky s minerálním nebo fyzickým filtrem v bio kvalitě. Optimální je používat ke zdravé ochraně před silnými slunečními paprsky minerální přípravky bez nanočástic. Ty jsou v dnešní době nejbezpečnější už jen z toho důvodu, že nepronikají kůží a jsou na slunci stabilní. Fungují na principu odrážení slunečních paprsků. Mají v sobě ochranu proti UV-B a některé i vůči UV-A, kterou spousta chemických přípravků postrádá.

Pojďme se teď trochu blíže podívat na to, co obsahují a jak fungují filtry minerální, fyzikální a s nanočásticemi.

Fyzikální filtry

Fyzikální filtry jsou tzv. mechanické filtry, setkat se můžeme i s názvem anorganické filtry. Tyto filtry se získávají z nerostů a jsou to skutečné minerály vytěžené z přírody. Tyto fyzikální filtry se doporučují k ochraně před sluncem pro velmi citlivé jedince, protože jejich pokožku nedráždí a nezpůsobují alergické reakce. Co se týče bezpečnosti fyzikálních filtrů, dodala bych snad jen to, že jsou dokonce schválené jako přísady do potravin. Používají se totiž jako barviva – běloby.

Minerální filtry

Slovo minerální v tomto případě znamená, že sloučeniny, využívající se jako UV filtry, se čerpají z minerálních zdrojů či nerostů. Nejvíce se používají oxidy dvou kovů, a to titanu a zinku, tedy oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Ve složení na opalovacích přípravcích je často najdete v anglické verzi jako "titanium dioxide" a "zinc oxide". Jsou to v podstatě bílé prášky, které mají široké využití i v jiné oblasti, než je kosmetika. Mimo jiného se z nich vyrábějí třeba barvy na stěny. Oxid titaničitý odráží středněvlnné UV-B i část dlouhovlnného UV-A záření. K dosažení lepších výsledků se někdy doporučuje kombinace s některým UV-A filtrem. Ale pozor! Jeho zdatný kamarád, oxid zinečnatý odráží celé spektrum záření UV-A i UV-B.

Filtry s nanočásticemi

Posledními nechemickými filtry jsou filtry s nanočásticemi. Jsou to vlastně tytéž minerální filtry s oxidem titaničitým, ale s více rozmělněnými částicemi o velikosti miliontiny milimetru, tedy v řádu nanometrů. Díky malému rozměru těchto částic se může přidat více UV filtru do opalovacímu prostředku, aniž by měl uživatel na pokožce bílé skvrny.

Filtry s nanočásticemi oxidu titaničitého by se neměly dostat do přímého kontaktu s “živými” buňkami kůže, protože by mohly narušovat jejich strukturu. Poslední dobou se však došlo k závěrům, že filtr zůstává na vrchní části “neživé” zrohovatělé pokožky, nejde tudíž hlouběji k “živým” buňkám.

Jak tomu můžete v případě používání opalovacích krémů s nanočásticemi předejít? Je to velmi jednoduché: dbejte při jejich nanášení na to, aby se vám nedostaly na sliznici, do očí či úst, především však do malých, čerstvých ranek na kůži.

A jak zjistíte, že opalovací prostředek obsahuje nanočástice? Musí to být uvedeno na obalu produktu někde poblíž INCI složení. Takže v případě, že se slovíčka “nano” nedohledáte, nemusíte se vůbec ničeho bát.

Rostlinné oleje na opalování

Mnoho lidí si dlouhá léta užívá dovolené s čistě rostlinnými oleji. Nicméně musíme podotknout, že žádný z olejů nemá prokazatelný UV filtr, tudíž vystavovat tělo "chráněné" pouze oleji je poměrně riskatní. Nicméně oleje mohou prodloužit pobyt na sluníčku, ale raději dbejte na to, aby na lahvičce přípravku bylo explicitně uvedeno SPF.

Jak se vám článek líbil?