zdroj: shutterstock.com
Často se nás ptáte na problematiku testování kosmetiky a kosmetických složek na zvířatech. Je kosmetika, kterou prodáváte, testovaná na zvířatech? Jak poznám, že je produkt netestovaný? Pokud nemá produkt certifikát Leaping Bunny, automaticky to znamená, že byl testován?
Kosmetický produkt totiž nemusí být nutně označen logem Leaping Bunny, aby zákazník měl jistotu, že nebyl testován. Jak se tedy má spotřebitel vyznat v množství produktů nabízených na trhu? Přečtěte si šest důležitých bodů o testování a hlavně netestování na zvířatech a budete moudřejší.
Co je dobré vědět o testování na zvířatech
zdroj: shutterstock.com
1) Co říká vyhláška Evropské unie O regulaci kosmetiky o testování na zvířatech?
V roce 2004 schválila Evropská unie zákaz testování kosmetických produktů na zvířatech. Také nastavila několik limitů, aby eliminovala testování kosmetických ingrediencí a prodej kosmetiky testované na zvířatech. V březnu 2009 bylo zakázáno testování kosmetických ingrediencí v rámci celé Unie, stejně tak jako prodej většiny testovaných kosmetických produktů. Konečná hranice pro testování je 11. března 2013, kdy zákon zakázal obchodování v rámci Evropské unie s jakýmikoliv kosmetickými produkty testovanými na zvířatech.
2) Mohou být i přesto v EU užívána zvířata k testování složek či kosmetických produktů?
Stále přetrvávají dohady, jak si zákaz o testování vyloží a následně splní členské země Evropské unie. Například ingredience, která je používána do jiných než kosmetických produktů, může být i nadále testována.Také přetrvává otázka, zda zákaz testování na zvířatech vztáhnout i na jiné typy testování jako je zdraví na pracovišti a toxicita životního prostředí.
3) Bude nezávadnost produktů i nadále testována, přestože je testování pečujících produktů na zvířatech zakázáno?
Ano. Kosmetické ingredience a produkty v rámci Evropské unie stále vyžadují testování nezávadnosti. Naštěstí je zde množství jiných alternativních metod, které poskytnou spolehlivá data bez ublížení zvířatům.
4) Co se stane, když je kosmetický produkt prodáván v EU i v zemích jako je Čína, kde je testování na zvířatech požadováno?
Je nepravděpodobné, aby EU přinutila mezinárodní značky stáhnout se z evropského trhu. Přesto, ačkoliv je to neslučitelné se zákazem, společnosti mohou stále testovat na zvířatech, aby splnily normy ostatních zemí mimo Evropskou unii.
5) Mají Spojené státy americké nebo Kanada podobné zákony pro zákaz testování kosmetiky na zvířatech?
Ne, v Americe ani Kanadě není žádný zákon, vyhláška ani nařízení zakazující testování na zvířatech.
6) V čem se liší program Leaping Bunny od vyhlášky O regulaci kosmetiky?
Leaping Bunny zůstává důležitým certifikátem bez krutosti i pro značky se sídlem v EU. Díky přetrvávajícím dohadům, jak bude Regulace kosmetiky vykládána, a díky možným nedostatkům v zákoně, si zákazníci přejí mít jistotu certifikátu Leaping Bunny, že značky, od kterých nakupují, se neangažují v testování a to v EU i Spojených státech a Kanadě. Společnosti označené logem Leaping Bunny nesmějí testovat na zvířatech produkty ani kosmetické složky nehledě na mezinárodní požadavky a není jim dovoleno ani testování na toxicitu životního prostředí. Navíc, program Leaping Bunny certifikuje také produkty do domácnosti, kterých se zákaz o testování běžně netýká.
Biooo tip: Pokud chcete kupovat výhradně kosmetické produkty s certifikátem Leaping Bunny, můžete si je v našem e-shopu snadno vyfiltrovat. Stačí vybrat řazení dle certifikátu.