zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Jedna z věcí, které vám přírodní kosmetika nedokáže splnit? Přírodní antiperspirant. Věcičku, která by zabraňovala pocení jednoduše v žádném sortimentu čistě přírodní cerfitikované kosmetiky nenajdete. Ale! Existuje několik věcí, které jsou extra účinné v boji proti nežádoucímu potu. A to bez solí hliníku.
Deodorant vs. Antiperspirant
Antiperspiranty zabraňují pocení, udržují nás celý den v suchu. To je nemalé lákadlo po celý rok, o žárech posledních týdnů ani nemluvě. Deodorant zase zabraňuje rozkladu bakterií z potu, tedy nehezkému odéru známému především z českých tramvají. Potu však nijak nebrání. Nabídka je to možná o něco méně lákavější, vězte ale, že „blokovat“ pot se taky nemusí vůbec vyplatit.
Všichni si přejeme být zdraví. Snad i zdravě jíme, sportujeme a i léky užíváme s rozumem. Zdravý životní stav se však skládá i z těch drobností, které si možná ani neuvědomujeme. Jeden z těch malých střípků, který dokáže v těle po létech každodenního používání napáchat velkou neplechu, je samozřejmě kosmetika. Takové množství jedů, co si do kůže díky konvenční kosmetice každý den pouštíme... O něco horší scénář je, když se snažíme ovlivňovat něco, co je tělu přirozené a nápomocné – pocení.
Co se v těle hromadí léta, stejně jednou vyplave napovrch
Není pot jako pot. Člověk má dva druhy potních žláz – enkrinní žlázy, které jsou po celém těle a regaují jak na hormonální změny, tak i nervový systém či teploty. My povětšinou však řešíme apokrinní žlázy v podpaží, jež vylučují sekret, který při reakci s bakteriemi vytváří onen typický zápach.
Pot může mít mnoho příčin a mnoho funkcí. Jednou z nich je to, že slouží k vylučování toxinů z těla. S každodenním používáním antiperspirantů, které přirozenému pocení zabraňují, si tak zaděláváme na průser. Mezitím si však, zcela netuše, budeme stěžovat na plno malých a nejčastěji kožních problémů, kterých se nějak nemůžeme zbavit…
Jaký deodorant zvolit?
Antiperspiranty tak v přírodní kosmetice nenajdeme. Jednak proto, že většina firem nesouhlasí s myšlenkou regulovat něco tak důležitého jako je pot, jednak samozřejmě proto, že certifikovaná kosmetika nesmí používat chemické složky, které by pocení zamezily.
Přesto je plno přírodních složek, které i v horkém létě více než pomůžou. S bakteriemi, které způsobují nevábný zápach si totiž příroda hravě poradí. A to bez vedlejších účinků! Jaké tedy jsou naše nejprodávanější deodoranty?
1Čisté krystaly – o krystalech, neboli kamenci se nyní hodně mluví. Narozdíl od hliníku z konvenčních deodorantů jsou jeho modekuly příliš veliké, zůstávají tedy na povrchu pokožky. A kromě toho, že dokáže krásně stáhnout rány (například ranky po holení), pokryje podpaží tenkou vrstvičkou soli, která jej jak zlehka vysušuje, tak i výborně dezinfikuje, čímž zabraňuje zápachu. Krystal se vždy navlhčí vodou a aplikuje se na suchou pokožku. Nijak nevoní, ale výkonem jej překoná málokterý deodorant. Jedno velké balení navíc máte nejméně na rok.
2Krystalové roll-ony – krystaly vedou! Většina zákazníků se shoduje, že fungují nejlépe. Kdo ale nemá rád tuhé kamence, může si pořídit i tekutou verzi krystalu – roll-ony či spreje. Roll-ony jsou o něco více populárnější, nabízejí totiž i voňavé verze. Značka Coslys má svěží limetu s citronovou trávu i jemnou vůni květin, Alva nabídne sladké vůně, Kiss My Face vůně neotřelé (doporučujeme okurku) a dánský Urtekram zase vůně čistých éterických olejů – například růže, eukalyptus či citron.
3Trojici proti-páchnoucích pomocníků nám uzavírá česká značka RaE se svými rozkošnými krémovými mini deodoranty do každé kabelky. Firma tentokrát vsadila na jedlou sodu, kokosový olej a směsi antibakteriálních a voňavých éteráčků.
Tip → S přebytečnou vlhkostí v podpaží si výborně poradí tělové pudry. Nanáší se ideálně po ranní sprše a skvěle poslouží i jako deodorant chodidel.
Možností a vůní je spousta. Existují spreje, deodoranty tuhé, kuličky i malá cestovní balení. Povětšinou platí, že deodoranty nejsou převoněné a nebijí se s vaším parfémem. Tělo může bezproblémů fungovat a my si zase můžeme být jisti tím, že si nic špatného do lymfatického systému nepouštíme…