Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

DIY voňavé vánoční dárky

DIY voňavé vánoční dárky Vyrobte voňavé vánoční dárky pro své blízké. Uvidíte, že na tom nic není a v kreativitě se meze nekladou.
Lucie Kalčíková
4,4 5
8

DIY voňavé vánoční dárky zdroj: unsplash.com

Víte, že čich je smyslem, který umí nejlépe vyvolat naše vzpomínky? Určitě se vám taky stává, že podle určité vůně si vybavíte konkrétní věc, situaci nebo emoci. Vůně také ovlivňují naši náladu a podle nich si dokonce vybíráme i svého partnera. Vánoce jsou typickými vůněmi přímo pověstné, ať už se jedná o pomerančovou kůru, františky, skořici, hřebíček, perníkové koření… Co takhle ty krásné vůně přenést i do vánočních dárků vlastní výroby?

Měsíčkový krém

Měsíčkový krém je naprosto univerzální kosmetický poklad. Můžete ho používat jen tak, nebo pokud řešíte nějaký problém s pokožkou (akné, jizvy, ekzémy, drobné ranky). Měsíček lékařský má protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé a léčivé účinky. Měsíčkový krém je vhodný i jako dárek do rodiny s malými dětmi, kde skvěle nahradí například konvenční krém proti opruzeninám.

Budete potřebovat:

  • 150 g bambuckého másla (hledejte nějaké v bio kvalitě, pokud narazíte na slovo „rafinované“, bude zbaveno většiny prospěšných látek, a to nechceme)
  • 130 g mandlového oleje (dá se použít třeba i konopný olej, ale mandlový je neutrální a hodí se i pro malé děti)
  • 130 g kokosového oleje (doporučujeme třeba ten od Purity vision)
  • 100 g jojobového vosku (v neveganské variantě se dá jako náhrada použít včelí vosk)
  • sušené bylinky (ideálně z vlastní zahrádky, nebo alespoň od ověřeného prodejce): měsíček + volitelně heřmánek, nebo třeba i levanduli
  • cca 20 kapek éterického oleje (vybírejte pouze kvalitní, který je vhodný pro užití na pokožku)
  • nádoby s uzávěrem (můžete si nějaké koupit nebo recyklovat skleničky od jogurtů, nebo třeba od použitých krémů apod.)

Pamatujte, čím kvalitnější složky, tím účinnější krém! Poměr surovin je orientační, přizpůsobte si jej podle toho, kolik krému chcete vyrobit.

Postup:

1. Sušené bylinky naložte do sklenice s mandlovým olejem a nechte v chladu a tmě louhovat. Záleží na tom, kolik máte času. Čím déle budete louhovat, tím lépe.

2. Ve vodní lázni nechte rozpustit jojobový vosk, bambucké máslo a kokosový olej. Pozor, nesmí se vařit, rozehřívejte je pozvolna.

3. Odstavte mimo plotýnku a připravený mandlový olej s bylinkami sceďte přes plátýnko. Následně jej přilijte do směsi.

4. Nechte chladnout, dokud směs nebude ztrácet průhlednou barvu a malinko houstnout, pak nakapejte éterický olej (tohle je volitelné, krém krásně voní jen bylinkami) a dobře promíchejte.

5. Začnete slívat do skleniček a nechte ztuhnout v pokojové teplotě nebo ledničce. Hotovo!

Tip: Okolní teplota ovlivňuje konzistenci krému a i jeho životnost. Skladovat jej můžete v pokojové teplotě, ale v lednici nebo chladnějším prostředí déle vydrží a bude tužší.

Sojová svíčka

Vyrobit svíčku není vůbec nic těžkého a přitom se jedná o krásný originální dárek, který zvládne opravdu každý. Navíc si pak budete jistí, že svíčka obsahuje jen přírodní kvalitní složky, na rozdíl od většiny konvenčních uměle navoněných svíček z levných vosků a parafínu.

Budete potřebovat:

  • Sojový vosk (v případě neveganské varianty se dá použít i včelí vosk)
  • Knot ze 100% bavlny (pozor, knoty v konvenčních svíčkách bývají napuštěné boraxem a chemicky bělené)
  • Plíšek pod knot
  • Éterický olej
  • Volitelné dekorace (sušené ovoce, přírodní barvicí pigmenty apod.)
  • Skleněná nádoba

Postup:

1. Ve vodní lázni pozvolna rozehřejte vosk a následně odstavte z plotny. Pokud chcete přidat nějaké barevné pigmenty, teď je správný čas.

2. Zatím si připravte knot. Naměřte délku knotu podle velikosti skleničky (udělejte jej o kus delší, pak ho zkrátíte) a protáhněte ho plíškem.

3. Plíšek lehce namočte v rozehřátém vosku a „přilepte“ ho na dno skleničky (tohle chce trochu cviku, ale naštěstí je pokus možné opakovat:-)).

4. Knot opatrně natáhněte a přichyťte ho kolíčkem, který potom naležato opřete o vrch skleničky (bude vám knot držet v natažené pozici ve středu skleničky při lití vosku).

5. Do vosku nakapejte vybraný éterický olej a začnete ho opatrně lít do skleničky. Můžete do něj vložit různé dekorace – sušené květy, ovoce apod., jen pozor, aby vám následně nechytly od hořícího knotu – je to krásné, ale ne až tak úplně praktické.

6. Nechte ztuhnout v pokojové teplotě. Po ztuhnutí můžete ještě ozdobit skleničku například macramé technikou, nebo nalepením nějakých dekorací – kůry ze stromu nebo mušlí apod. V kreativitě se meze nekladou. Hotovo!

 

Domácí marmeláda nebo sušenky

Umíte dělat nějaké zdravé dobroty? Třeba sušenky, domácí marmeládu, oříškovou pomazánku nebo třeba přepuštěné máslo? Tyhle dárky jsou velmi praktické a ocení je hlavně ti, kteří rádi mlsají a sami třeba domácí výrobu neovládají nebo nestíhají. Stačí jen sehnat nějakou hezkou krabici nebo sklenici polepit originální etiketou a krásný dárek je na světě.

Další tipy

1. Pokud byste přece jen chtěli něco raději koupit, není nic jednoduššího než třeba vytvořit sadu éterického oleje a aromalampy nebo aromadifuzéru. Voňavá pohoda je zaručena!

2. Vlastní tvořivost můžete přenést i do balení dárků např. originálními obaly nebo dekoracemi. I obaly můžou krásně vonět - zkuste tam připevnit sušené ovoce, nebo větvičku ze stromu. Místo izolepy použijte přírodní provázek.

3. Umíte něco jiného? Šít, háčkovat, malovat, vyřezávat, vyrábět dekorace, vázat knihy, vytvořit počítačový program nebo třeba udělat účetnictví? Využijte toho! Věnujte vlastní výrobek nebo vlastní čas!