Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní repelenty a jak si jej vyrobit doma

zdroj:

Léto je tady a všichni se těšíme na pobyt v přírodě. Jenomže těší se i obtížný hmyz, který nám může ošklivě znepříjemnit celé prázdniny. Jak předejít bolestivým štípancům či případným následným onemocněním? Výběrem správného repelentu.

Komáři, klíšťata, ovádi… takoví malí tvorové, přitom kolik škody dokáží napáchat. Nedejte jim šanci, pořiďte si kvalitní přírodní repelent

Čistá příroda

Jak vybírat? Zásadní je kvalita, účinnost a v neposlední řadě by nám měl repelent vonět, zatímco hmyzu nikoliv. Repelent bez agresivních chemických látek? Lze to? My říkáme ANO. Důvodů, proč právě tyto přípravky volit ideálně přírodní či rovnou v bio kvalitě, je mnoho. Skrz pokožku se nám do těla dostanou látky, které si na kůži aplikujeme. Proč si tedy na ni nanášet chemikálie, které nám nepřinesou nic dobrého? 

Zatímco klasické repelenty mívají jako základní složku často diethyltoluami (DDT) a mnohé konzervační látky, rozpouštědla atd., ty přírodní využívají k odpuzování hlavně éterické oleje. Našemu tělu dělají dobře, hmyzu však nikoliv. A přinášejí nám toho víc, ochrání nás od případného bodnutí a kůži dokáží vydezinfikovat. Existují i jemnější, dětské varianty - stačí si jen vybrat.

Vlastní práce

Jste tvůrčí typ, který sám rád vyrábí, míchá, kvedlá a těší se, co z toho vznikne? Pusťte se i do domácího repelentu. Není to nic složitého, je to vcelku rychlé, levné a navíc budete přesně vědět, co jste do něj dali.

Chcete-li si užít příjemný večer na zahrádce, posaďte se do levandule. Sice s nadsázkou řečeno, ale je to tak. Které bylinky hmyz nemá rád? Citronovou trávu, hřebíček, tymián, fenykl, mátu, levanduli, libeček, pelyněk, eukalyptus... Spolehlivě uteče před tea tree. Máte-li doma kočky, jistě víte, jaké libé pocity jim způsobuje šanta kočičí. Naopak hmyz se jí vyhýbá. Určitě si pořiďte také aloe vera, které navíc podrážděnou pokožku krásně zklidní.

Domácí výroba

Éterický olej – spolehlivě hmyz odpudí éterické oleje jako citronella, levandule, rozmarýn, estragon nebo máta či cedr… Zvolte si ten, který vám voní. Případně si udělejte jejich mix. Smíchejte asi čtvrt  litru destilované vody s cca 20ml mandlového oleje a 25 kapkami zvoleného esenciálního oleje. Nalijte do lahvičky s rozprašovačem, důkladně protřepejte. 

Bylinky – chcete-li využít přímo čerstvé bylinky, pak zkuste tento šetrný způsob. Stačí vyběhnout na zahradu a natrhat mátu, levanduli, tymián či rozmarýn. Bylinky svařte se čtvrt litrem vody. Nechte pod pokličkou louhovat do vychladnutí. Silnější extrakt získáte, když bylinky ještě rozmixujete. Nakonec sceďte přes plátýnko, přidejte vilínovou vodu, která má blahodárné účinky. Uchovávejte v lednici.

TIP BiOOO

Francovka - velmi jednoduchá výroba repelentu je za pomoci francovky. Stačí do 200ml nasypat cca 30 ks hřebíčku a nechat týden louhovat. Nakonec sceďte, přelijte do lahvičky s rozprašovačem a můžete používat.

Jak používat repelent?

Než vyrazíte do přírody, vyzkoušejte repelent na malém kousku kůže, třeba na předloktí, abyste zjistili, zda nejste na některou složku alergičtí. A pamatujte, nestačí se nastříkat jen jednou před pobytem v přírodě, vezměte si lahvičku s rozprašovačem i s sebou a každé dvě hodiny ho znovu naneste na pokožku i na oblečení. 

Miminkům a malým dětem pak stačí nanést místo na pokožku na oblečení. Jak použít např. dračí krev po bodnutí hmyzem se dočtete zde