Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přehnali jste to se sluníčkem? Tohle vám pomůže!

zdroj: shutterstock

Sluneční paprsky jsou příjemné a sluníčko nás naplňuje novou energií. Nicméně, když se to přežene, může se idylické opalování proměnit ve večerní utrpení s bolestivými spáleninami. Spáleniny od sluníčka jsou opravdu nepříjemnou záležitostí, a proto je záhodno se jim pokud možno vyhnout. Ale pokud se to někdy nepovede, existuje několik osvědčených rad a tipů, jak si co nejrychleji ulevit od bolesti a podpořit hojení. 

Co udělat ihned

Chlazení pokožky: Jeden z nejdůležitějších okamžitých kroků je chladit postiženou pokožku. Můžete si udělat ledový obklad například z pytlíku mražené zeleniny zabaleného v tenké utěrce nebo si vlézt pod studenou sprchu či do studené vany. To pomůže snížit zánět a především ulevit od bolesti. Případně si při silném spálení zkuste lehnout nebo si sednout v pohodlné pozici a zabalit se do vlhkého prostěradla. Tento postup pomůže udržet pokožku hydratovanou a sníží bolest.

Pitný režim: Když máte spálenou kůži, je důležité pít dostatečné množství vody. Spálení může způsobit dehydrataci, a tak je nutné doplnit ztracenou tekutinu. Čemu se naopak při popálení rozhodně vyhněte, je alkohol a kofein. I alkohol a kofein totiž organismus dehydratují, tudíž byste při jejich konzumaci byli sami proti sobě a proces hojení byste si sami mohli prodloužit.

Domácí pomoc

Obklady z aloe vera: Aloe vera je naprosto zázračná rostlina. Dá se užívat jak vnitřně, tak v podobě různých přípravků na pleť a podobně. V tomto případě nám poslouží jako skvělý přírodní lék na spálenou pokožku. Aloe vera gel má chladicí a protizánětlivé vlastnosti, které pomohou zklidnit podrážděnou kůži a podpořit její hojení. Přímo na spálené místo nanášejte buď čerstvý aloe vera gel, nebo si lze pořídit přípravek s aloe vera například v lékárně.

Krémy, gely i tvaroh: V drogeriích a lékárnách existuje spousta běžně dostupných přípravků, které jsou určené pro úlevu od bolesti spálené pokožky. Obsahují látky, které mají chladivý účinek a podporují hojení. Nicméně s krémy a gely to určitě nekončí. Naše babičky nebo prababičky nejspíš dnešní přípravky s aloe vera neměly, a tak si musely poradit za pomoci věcí, které měly doma. Jedním takovým pomocníkem byl například tvaroh, případně jakýkoli chlazený mléčný produkt, který se dá nanést na spálenou pokožku. Zpravidla se nanese vrstva studeného tvarohu či jogurtu na spálená místa a nechá se působit do zteplání. Poté se mléčný výrobek smyje a proces se několikrát opakuje, nejlépe alespoň 2 dny a co nejčastěji to jde

A dál?

Vyhněte se slunci: Jakmile zjistíte, že jste si z pláže místo lehkého bronzu přinesli račí červenou barvu, vyhýbejte se do zahojení slunci. Buď se zkuste držet ve stínu, nebo zkuste využít například speciální trička s UV filtrem, ve kterých se můžete i koupat. Nezapomeňte samozřejmě používat sluneční krém s vysokým ochranným faktorem SPF a do budoucna se vyvarovat podobným nepříjemnostem. Pamatujte, že prevence je nejlepší lék. 

Pokud se situace zhorší, vyhledejte lékaře: Většinou jsou spáleniny lehké a domácí péče stačí. Pokud se ale objeví vážné spáleniny, otoky nebo puchýře, které jsou doprovázeny horečkou nebo zimnicí, měli byste ihned vyhledat lékařskou pomoc.