Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aromaterapie po opalování

Aromaterapie po opalování Éterické oleje nejen voní, ale skvěle se hodí i k péči o pokožku spálenou sluncem. Máte doma ty správné?
Pavlína Klaudová
3,8 5
4

Aromaterapie po opalování zdroj: unsplash.com

Jedete na dovolenou nebo se prostě jenom tak vyplesknete do lehátka na zahradě a usnete. Komu by se chtělo v tom vedru sledovat hodinky, že? To si tak ležíte, ovívá vás příjemný letní vánek… A večer zjistíte, že kdybyste byli součástí indiánského kmene, mohli byste se jmenovat “Rudá kůže”. Protože tu jste si pořídili. Tenhle letní dáreček je opravdu danajský a nikdo ho nechce ani zadarmo.

Co je potřeba udělat se spálenou kůží?

Spálili jste se a uvažujete, co budete dělat? Než se rozběhnete do lékárny a vyhodíte nekřesťanské peníze za prostředky na zklidnění pokožky, podívejte se nejdřív na to, čím disponujete doma a mohli byste tím tu rudou, svědivou kůži uklidnit. Pokud máte po ruce aloe vera gel, je jedním ze skvělých pomocníků při spálení sluncem, můžete do něho přidat pár kapek levandule nebo tea tree.

Kůži je také potřeba hydratovat, proto máte-li doma třeba růžový, slaměnkový, levandulový nebo heřmánkový hydrolát, radujte se. A pokud je to velká láhev, nastříkejte si květovou vodu nejlépe na celé tělo. Ačkoli jsou hydroláty jemnější než éterické oleje, ke zklidnění takto postižené pokožky jsou skvělé. Navíc jsou velmi praktické, pokud se nechcete zbytečně patlat s éterickými oleji a potřebujete něco opravdu rychle.

Přestože by se ledová koupel či sprcha mohla zdát jako dobrý nápad, zapomeňte na ni, jinak pokožku vystavíte ještě většímu traumatu. Pokud potřebujete nutně sprchu, zvolte spíše vlažnější vodu. Nekombinujte více léčebných postupů, protože si kůži ještě více poblázníte a zkomplikujete její hojení. Na spáleniny by nemělo přijít mýdlo, protože pokožku zbytečně vysušuje, spokojte se tedy s vodou nebo jemným dětským sprchovým gelem.

Esenciální oleje a péče o pokožku po slunění

Základem šťastné, mladistvé a zdravé pokožky, odolné proti vlivům volných radikálů, je dostatečná péče. Proto je nejlepší používat čistě přírodní prostředky, které vaši pleť nezatěžují, ale naopak ji vyživují, hydratují a posilují. Přírodní esenciální oleje jsou vysoce účinné antioxidanty, napomáhají obnově poškozené pokožky, pomáhají vylučovat z těla škodliviny a stimulují obnovu kožních buněk. Jaké použít pro ošetření spálené pokožky?

Levandule je jedním z nejoblíbenějších éterických olejů používaných ke zklidnění spálené pokožky. Má silně protizánětlivé vlastnosti, díky kterým výborně hojí kůži a napomáhá regeneraci kožních buněk. Při nízkém tlaku je nutné používat ji s obezřetností.

Helichrysum neboli slaměnka se používá při hojení ran a při odstraňování jizev, má extrémně účinné protizánětlivé a regenerační účinky.

Heřmánek římský a německý uklidňují pokožku, regenerují, vyživují a pomáhají obnově kožních buněk. Mají anti-agingový efekt.

Máta peprná poskytne chladivou úlevu. Dalšími jejími přínosy jsou antiseptické vlastnosti, které pomáhají předcházet infekci způsobené puchýřky, vzniklými v důsledku slunečního záření. U máty je potřeba opatrnosti, při užití velké dávky je možné podchlazení. Stačí kapka éterického oleje na lžíci nosného oleje.

Růže má jednu důležitou vlastnost, která je skutečně prospěšná pro sluncem poškozenou pokožku - činí kůži více propustnou, a tím jí umožňuje účinněji absorbovat léčebné živiny z jiných olejů v ošetřující směsi. Esenciální olej růže je vysoce regenerační a má anti-agingový efekt, udržuje vyváženou hydrataci pleti.

Kadidlo má schopnost podporovat regeneraci buněk, zlepšuje zajizvení a hojení poškozené tkáně, snižuje bolest a svědění popálené pokožky, napomáhá hydrataci suché pokožky.

Co se týče výběru nosných olejů pro smíchání s éterickými a následnou aplikaci na postižená místa, velmi dobrou volbou je avokádový, meruňkový nebo jojobový olej. Avokádo je velmi hydratační, obsahuje velké množství prospěšných živin a antioxidantů. Meruňkový olej má značné protizánětlivé účinky. Jojobový olej je také hydratační a hojivý.

DIY olej po opalování

Tento olej vyživuje čerstvě vystavenou pokožku slunci a podporuje délku opálení i její regeneraci. Smíchejte10 kapek levandule,5 kapek heřmánku,10 kapek geránia, 4 lžíce mandlového oleje a 2 lžíce sezamového oleje. Nemusíte používat jen po slunění, tento olej skvěle podpoří regeneraci a elasticitu i zdravé pokožky.