Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 tipů na využití éterických olejů v domácnosti

5 tipů na využití éterických olejů v domácnosti Většina éterických olejů má univerzální účinky a byla by škoda je používat jen do aromalampy.
Jana Konečná
5,0 5
21

5 tipů na využití éterických olejů v domácnosti zdroj: istockphoto.com

Milujete éterické oleje a máte jich doma nastřádanou už celou řadu? Pak se vám nejspíš budou hodit následující tipy, které vám poradí, kde všude vám éterické oleje v domácnosti zvládnou udělat dobrou službu. Nemusíte se proto omezovat jenom na klasické kapání éteráků do aromalampy, ale můžete si s nimi zpříjemnit a zefektivnit i třeba úklid. Éterické oleje mají navíc ohromnou výhodu, a tou je skladnost. Kromě toho, že vám malé lahvičky nezaberou moc místa na poličce, tak se také vejdou snad i do toho nejmenšího zavazadla, takže můžete mít svoji řadu nejen „čisticích prostředků“ neustále při sobě.

1. Na odstranění nežádoucího zápachu

Vůně je nejvíce využívaná vlastnost éterických olejů. Proto je poměrně logické po nich sáhnout i v případě, že vám doma právě něco nevoní a potřebujete nežádoucí zápach sprovodit ze světa. Asi nejznámějším způsobem, jak si užít vůni éterického oleje, je aromalampa. Ta se ale spíš hodí pro chvíle, kdy máte klid a trochu času pro sebe. V některých situacích se však aromalampa nehodí. Třeba když vůbec nestíháte a potřebujete rychle odejít z domu nebo když potřebujete dělat víc činností najednou a hlídání hořící svíčky by bylo už moc. Aromalampa také není zrovna moc vhodná třeba do auta. Nejjednodušším způsobem, jak si provonět svůj domov bez používání konvenčních osvěžovačů, které obsahují spoustu zbytečných a potenciálně škodlivých látek, je vyrobit si vlastní osvěžovač vzduchu.

Je to opravdu velice jednoduché. Stačí naplnit nádobu s rozprašovačem vodou, do které přidáte pár kapek svého oblíbeného éterického oleje. Rozprašovač můžete použít i jen tak v prostoru nebo s ním přestříknout například koberec či potah na pohovce. Vůně se tak bude uvolňovat postupně. Podobného principu můžete využít i v autě. Místo toho, abyste s sebou vozili rozprašovač, si můžete vyrobit vlastní osvěžovací „stromeček“, který ten chemicky napuštěný mnohokrát předčí. Budete potřebovat kousek nějaké pevnější látky, plsti nebo odstřižek ze starého koberce. Vystřihnete libovolný tvar, pokapete olejem a zavěsíte. A až vůně vyprchá, tak jednoduše nakapete další dávku vonného oleje. Velkou výhodou je, že si můžete namíchat vůni sobě přesně na míru. Třeba do auta se výborně hodí máta, která povzbuzuje, zmírňuje bolest hlavy i případnou cestovní nevolnost.

2. Na praní

Vůně éterických olejů najde využití i při praní prádla. Buď když nechcete vůbec používat klasickou aviváž nebo vám žádná z nabízených vůní nevoní. Pár kapek oleje můžete přidat třeba do neutrálního pracího gelu nebo přímo do aviváže bez vůně, pokud vám její používání nevadí. Nebo můžete nakapat pár kapek na malý ručník, který necháte klasicky vyprat s prádlem. Při praní se vůně uvolní a prádlo bude krásně provoněné. Stejný tip jde použít i do sušičky prádla.

3. Na odpuzení hmyzu

Vůně éterických olejů má další využití. V tomto případě tedy spíš nevůně. Některé typy éterických olejů totiž absolutně nevoní hmyzu, a ten se pak před nimi dává na ústup. Komáři, mouchy, moli i blechy přímo nesnáší vůni levandule, rozmarýnu, tea tree, geránia nebo bazalky. Kvalitní levandulový či tea tree éterický olej navíc můžete aplikovat na pokožku i neředěný a použít jej v případě potřeby jako přírodní repelent.

4. Na dezinfekci

Tea tree olej si také poradí s mnohem menšími záškodníky, jako jsou mikroskopické plísně, které si rády libují ve vlhkém prostředí koupelen a kuchyň. Naředěným tea tree olejem v rozprašovači (1 lžička tea tree na hrneček vody) přestříkněte postižená místa a nechte zaschnout. Navíc se nemusíte bát nepříjemného podráždění pokožky, kterého by se vám mohlo dostat při kontaktu s konvenčními zabijáky plísní. Ty jsou totiž často na bázi chloru, který dráždí nejen pokožku, ale i citlivé sliznice po vdechnutí. Tea tree vám jako jediný vedlejší (žádoucí) efekt koupelnu maximálně krásně provoní. Dezinfekční účinky tea tree olejíčku oceníte, i pokud vaši rodinu skolí nějaká infekční choroba. Osvědčil se třeba i při střevní chřipce, kdy po každém použití toaletu vydezinfikujete roztokem tea tree a vody.

5. Na úklid

Vůně éterických olejů vám může zpříjemnit i tak neoblíbené domácí práce, jako je třeba umývání podlahy nebo mytí nádobí. Vůni si můžete vybrat podle vašich osobních nebo aktuálních preferencí, ale určitě je dobré sáhnout po éterickém oleji, který má zároveň dezinfekční účinky. Éterické oleje můžete také kombinovat s přírodními čisticími prostředky, které většinou už nějaký éterický olej obsahují, nebo můžete do vody na mytí přidat třeba ocet. Na mytí nádobí ale i podlahy se výborně hodí všechny citrusové, ale i jehličnaté vůně. Třeba taková kombinace tea tree a borovicového a eukalyptového oleje má kromě úžasné vůně a dezinfekčních účinků další pozitivní efekt – pokud jste náhodou zrovna nachlazení, pára s vonnými silicemi vám pomůže od ucpaného nosu a celkově napomůže rychlejšímu uzdravení.