Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vyrobte si vlastní prací prostředky

Vyrobte si vlastní prací prostředky Rádi zkoušíte nové věci a už vás nebaví pořád prát v agresivních konvenčních prostředcích? Zkuste si vyrobit vlastní, přírodní a voňavý, ekologický produkt na prádlo.
Pavlína Klaudová
0,0 5
1

vyrobte si vlastní prací prostředky zdroj: shutterstock.com

Uvažujete o tom, že byste zkusili prát s DIY pracími prostředky, ale ještě jste se k tomu neodhodlali? Bojíte se, že jsou neúčinné anebo drahé? Pokud rádi zkoušíte nové věci, nastal čas se seznámit s tím, jak se naučit kouzlit se surovinami na praní a éterickými oleji. Praní je někdy otrava, ale můžete si u něho užít taky dost zábavy.

Mnoho komerčních saponátů na praní je plných drsných chemikálií a silných vůní. Když však přejdete na používání přírodních mýdel a silic, vypouštíte do kanalizace rázem méně chemických látek a chráníte tak životní prostředí i svoji peněženku. Investice do surovin je sice jednorázově poněkud vyšší, ale zase můžete éterické oleje používat poměrně dlouho. Takové praní je daleko přirozenější a ve výsledku je také více přátelské k pokožce. Mnoho lidí má problémy s konvenčními pracími prostředky, protože oblečení, které v nich vyperete, je svědí na kůži anebo mohou mít i viditelnou alergickou reakci. To je o důvod více, proč mít zelenou a netoxickou domácnost.

Co si pořídit pro výrobu DIY pracích prostředků?

Než se vydáte do víru města s cílem ulovit nějaké ty suroviny, tady je malý seznam toho, co budete potřebovat na výrobu DIY pracích prostředků. Jedním z nejdůležitějších bodů seznamu je kastilské mýdlo, jak tekuté, tak pevné. Tekuté je skvělé pro použití ve více domácích DIY čističích, tuhé se dobře strouhá a je nezastupitelné v pracích prostředcích. Do DIY prášků na praní se často přidává borax a jedlá soda. Nezapomeňte ani na bílý vinný ocet, prášek do pečiva, sůl, kukuřičnou mouku, práškovou kyselinu citrónovou, extrakt ze semen grapefruitu a žlučové mýdlo.

Jak na netoxické praní s éterickými oleji?

Potřebujete hlavně takové esenciální oleje, které mají desinfekční charakter a mohou odstranit skvrny. Nejčastěji se přidává citron, limetka, levandule, tea tree, eukalyptus, grep, růže, borovice, smrk, cypřiš, tymián, palmorůžová, citronela, bergamot, cedrové dřevo, vetiver, jalovec plod a libavka.

1. Pokud máte na prádle skvrny, nejprve opláchněte postižené místo studenou vodou.

2. Silně znečištěné oděvy předepírejte, pomáhá to odstranit většinu nečistot bez toho, aniž by se mohly usadit na jiném oblečení. Namočte skvrny od krve anebo trávy před praním na nejméně 30 minut. Můžete na jejich odstranění použít žlučové mýdlo.

3. Pokud přidáte do praní šálek bílého vinného octa, rozpustíte kyselinu močovou a vaše čistě bílé ložní prádlo bude načechrané. Bílý ocet funguje jako změkčovač tkanin.

4. Perete-li vlnu, měla by být praná ručně v chladné vodě s kapkou kastilského mýdla, aby se dobře vyplavily nečistoty. Nikdy vlnu nenamáčejte. Můžete ji umístit na ručník, který srolujete, lehce balíček vykruťte a nechejte usušit. Na vlnu nikdy nepoužívejte sušičku.

5. Hedvábí ponoříme do roztoku teplé vody a kastilského mýdla, dobře jej pak promáchněte v čisté vodě a jemně vytlačte přebytečnou vodu. Hedvábné oděvy by se měly sušit převrácené naruby.

6. Pokud chcete použít změkčovač z bílého octa, použijte na džbánek tekutiny10-20 kapek EO. Dobře promíchejte anebo protřepejte. Přidávejte 1 šálek do konečného oplachování prádla.